“MENAPOZ CHECK -UP” İLE DAHA HUZURLU BİR MENAPOZ DÖNEMİ

Menopoz doğal bir süreç olmasına rağmen, kadınlarda rahim kanseri ve kemik erimesi gibi riskler, en çok bu dönemde ortaya çıkıyor. Menopoz sırasında gerek yaşam kalitesinin yükseltilmesi, gerek hastalık risklerinden korunmak için tıbbi destek almak büyük önem taşıyor. “Menopoz Check-up” ile, kadınların ihtiyaç duyduğu bu destek eksiksiz karşılanabiliyor. ASM’den Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nuri Ceydeli, menopoz ve bu dönemde alınabilecek tıbbi destekle ilgili bilgi verdi.

Menopoz tüm kadınlar için özel bir dönem. Doğal bir süreç olmasına karşın kadınlar için bazı hastalık riskleri en çok bu dönemde güçleniyor. Kemik erimesi ve rahim kanseri bu hastalıklar arasında yer alıyor. Kadınların menopozu en sağlıklı şekilde ve yaşam kalitelerini koruyarak geçirebilmeleri açısından hazırlık önem taşıyor. Anadolu Sağlık Merkezi, kadınlara menopoz sürecinde ihtiyaç duydukları desteği sağlayabilmek amacıyla Menopoz Check- up hizmeti veriyor.

ASM’den Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nuri Ceydeli konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Menopoz Check-up uygulaması menopoza girmiş kadınlara gerçekleştiriyoruz. Menopoz Check-up ile kadınların bu süreci daha sağlıklı bir şekilde geçirmesini, jinekolojik hastalıkların erken tanısı ve tedavisini, meme sağlığının korunmasını, kemik erimesi, ateş basması, sinirlilik, uykusuzluk gibi genel sağlık sorunlarının giderilmesini sağlamayı amaçlıyoruz.”

Menopoz Check-up, adet düzensizlikleri başlar başlamaz da yapılabiliyor…

Menopoz Check-up;

menopoza giren kadınların yanı sıra menopoz öncesi adet düzensizlikleri başlamış ya da ailesinde erken menopoz öyküsü olan kadınlara da uygulanabiliyor.

Dr. Nuri Ceydeli, Check-up kapsamında gerçekleştirilen işlemleri şöyle anlattı:

“Check- up sürecinde biyokimya, meme ultrasonu, mammografi, gerekirse kemik yoğunluğu, jinekolojik muayene ve smear testi gibi ilgili tüm incelemeler gerçekleştiriliyor. Sonuçlar tek merkezde değerlendiriliyor. Ekibin doğal üyelerini kadın doğum hekimi, genel cerrah, dahiliye uzmanı, radyolog, fizik tedavi uzmanı, psikolog veya psikiyatri uzmanı oluşturuyor.

Menopoz Check-up; radyoloji, biyokimya, nükleer tıp, patolojik incelemelerin planlanmasına bağlı olarak aynı gün içinde tamamlanabiliyor ya da iki üç gün sürebiliyor. Menopoz Check-up için, kadın doğum uzmanı ya da Check-up ünitesine başvurulabilir.”

Rahim kanserlerinin %95’i menopoz döneminde görülüyor

Menopoz döneminde belirli tip kanserlerde yaşla birlikte artış görülüyor. Jinekolojik kanserler denildiğinde; rahim, rahim ağzı ve yumurtalık kanserleri ile vajen girişinde meydana gelen kanserler, vajen kanserleri ve tüplerden kaynaklanan kanserler akla geliyor.

Tüm rahim kanserlerinin %95’i, 40 yaşın üstünde, yani menopoz dönemindeki kadınlarda görülüyor. Rahim kanseri ise menopoz döneminde en sık rastlanan jinekolojik kanser türü.