Genel SağlıkHABERLER

KURBAN BAYRAMI’NDA GIDA ZEHİRLENMELERİNE DİKKAT

Rommer Fizik Tedavi Rehabilitasyon Merkezi Diyetisyeni Gözde Alp, etlerin bozulma riski çok yüksek bir gıda olduğuna dikkat çekerek, Kurban Bayramı’nda tüketilen et miktarı kadar saklama koşullarına da dikkat edilmesi konusunda uyardı. Diyetisyen Gözde Alp, gıda zehirlenmelerine karşı, etlerin küçük parçalara ayrıldıktan sonra yağlı kağıt veya kalın alüminyum kağıtlara sarılarak depolanması gerektiğini söyledi.

Rommer Diyetisyeni Gözde Alp, Kurban Bayramı’nda et tüketiminin yanı sıra hamur işleri ve tatlıların tüketiminde ciddi artışlar görüldüğünü belirterek, “Kırmızı et iyi bir protein ve B₁₂ kaynağıdır. Tüketimi çok önemlidir; ancak kolesterol içeriklerinin de yüksek olduğunu göz önünde bulundurarak her zaman olduğu gibi dikkat etmemiz gereken şey tükettiğimiz miktardır. ” dedi.

Etlerin bakteriler için de ideal bir besin olduğunu söyleyen Gözde Alp, etlerin içerdiği besin öğeleri, su aktivitesi ve pH derecesinin bakterilerin çoğalması için çok uygun olduğunu anlattı. Alp, sözlerini şöyle sürdürdü; “Etler bozulma riski çok yüksek olan gıdalardır. Bu da gıda zehirlenmelerine neden olabilmektedir. Kurban Bayramında tükettiğimiz etin miktarının yanında saklama koşullarına ve hijyenine de dikkat etmemiz gerekmektedir. Evlerde dondurulacak etler küçük parçalara ayrıldıktan sonra yağlı kağıt veya kalın alüminyum kağıtlara sarılarak depolanmalıdır.”

KİLO ALIMINA DİKKAT

Gözde Alp ayrıca bayramda kilo alımını önlemek veya en aza indirmek için şu uyarılarda bulundu;

• Su tüketmeyi ihmal etmeyin

• Mutlaka kahvaltınızı yapın

• Gittiğiniz her yerde çikolata/ şeker tüketmeyin

• Size ikram edilen tatlıları eşinizle, çocuğunuzla, arkadaşlarınızla paylaşın

• Kilo vermek ve sağlığımızı korumak için en büyük yardımcımız olan fiziksel aktiviteyi ihmal etmeyin.

Etlerin saklama dereceleri ve saklama süreleri;

ÜRÜNLER SOĞUTUCU
(4ᵒC) DONDURUCU
(-18ᵒC)
Taze Etler
Biftek 3-5 gün 6- 12 ay
Pirzola 3- 5 gün 4- 6 ay
Parça et 3- 5 gün 4- 12 ay
Sakatatlar 1- 2 gün 3- 4 ay
Artan Et Yemekleri
Pişmiş etler 3- 4 gün 2- 3 ay