KOZMETİK ÜRÜNLERİ İÇİN HAYVANLAR DENEK OLMAYACAK

Avrupa Parlamentosu ve AB Konseyi, 2009 yılından itibaren, kozmetik ürünleri için hayvanlar üzerinde deneylerin yasaklanması konusunda uzlaşmaya vardılar.

Kozmetik tüketim maddeleri üreticileri, el kremi, parfüm, ruj gibi pek çok ürünün yan etkilerini araştırmak amacıyla, hayvanlar üzerinde deneyler yapıyorlar. Bu deneyler, söz konusu ürünlerin kanserojen veya alerjik etkilerini göstermesi açısından önemli görülüyor.

AB Dönem Başkanı Danimarka, söz konusu laboratuvar deneylerinin yasaklanmasının, tüketici sağlığına zarar vermemesine özen gösterileceğini belirtti ve kozmetik firmalarına, 2009’a kadar, başka deney yöntemleri geliştirmeleri için zaman tanındığını duyurdu. Bazı kozmetik ürünleri için, hayvanlar üzerinde deneye, istisna olarak, 2013 yılına kadar izin verileceği belirtildi.

AB, aynı karar kapsamında, hayvanlar üzerinde denenerek imal edilmiş kozmetik ürünlerinin ithalini de yasaklayacağını, bu amaçla önlemler alacağını bildirdi.

MİLYONLARCA HAYVANIN HAYATI KURTULDU

Danimarka Çevre Bakanı Hans Christian Schmidt, bu kararın, hayvan hakları savunucuları açısından büyük zafer olduğunu söyledi. Belçika’da her yıl, bir milyona yakın hayvan bilimsel araştırmalar çerçevesinde laboratuvarlarda öldürülüyor. Bu hayvanlar arasında fare, maymun, köpek, kedi, kuş, domuz, yılan ve atlar da bulunuyor.

Kozmetik üreticilerine getirilecek yasaklamanın, AB genelinde “milyonlarca hayvanın hayatını kurtaracağı” ifade ediliyor.