Genel SağlıkHABERLER

KIRMIZI ESTETİK İLE ETKİLEYİCİ BİR GÜLÜŞE KAVUŞUN!

Ağızdaki estetik sorunların ortadan kaldırılarak gülüşün yeniden biçimlendirilmesi artık oldukça yaygın bir yöntem. Kadıköy Şifa Tıp Merkezi – Ataşehir Ağız Diş Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dt. Erhan Palamutçu, kişilerin özgüvenine zarar verdiği gibi, sosyal hayatını da olumsuz yönde etkileyebilen bu sorunlar ve kırmızı estetik uygulamaları hakkında bilgiler verdi.

Bazen sadece beyaz estetik, yani dişlere müdahale yeterli olmayabiliyor. Kırmızı estetik ile diş etlerine de cerrahi müdahalede bulunuluyor.

Etkileyici ve güzel bir gülüş, sağlıklı dişlerin birbirleriyle olduğu kadar, diş eti, dudak ve yüzle de uyumlu olmasıyla sağlanıyor. Diş çürükleri, çapraşıklıklar, renk ve şekil bozuklukları, dişlerin ve diş etlerinin çok veya az görünmesi, dudağın dişleri örtmesi veya kapanmaması gibi sorunlar bu uyumu bozar. Dişi saran dokuların estetiğine “kırmızı estetik” deniyor. Özellikle uzun yıllar boyunca dişlerin gıcırdatılması, dişlerin boyunun kısalmasına yol açar.

Diş etindeki estetik problemler genelde birkaç şekilde olur;

Diş etlerinin dişlerin arasından hafifçe ve ince bir çizgi halinde görülmesi gerekirken, diş eti bazen çok fazla olup, olması gerekenden çok fazla görülebilir. Fazla görünen diş eti, kesilerek kısaltılır.

Bir diğer estetik problem de, diş etlerinin çekilmesidir. Diş etleri diş eti iltihabı veya yanlış fırçalama nedeniyle çekilirler. Böyle durumlarda eksilen diş etinin yerine başka bölgeden alınan diş etleri yerleştirilir.

Kırmızı estetik uygulamaları, kişiyi çok zorlayıcı uygulamalar değildir. İsteyen ve ihtiyaç duyan herkese yapılabilmektedir. Ameliyatı engelleyen çeşitli sistemik faktörlerin bulunmaması önemlidir.