KALABALIK HAVUZDA ENFEKSİYON RİSKİ

Özellikle yoğunluğun fazla olduğu havuzlarda insanların cildinde bulunan her türlü hastalık etkeni, başkasına kolaylıkla geçebiliyor.

Özellikle hafta sonları havuzların çok kişi tarafından paylaşıldığını ifade eden Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Yorulmaz, bu günlerde havuzlardaki kirlilik oranının da arttığını belirtti.

Bu nedenle vatandaşların önce denizi, zorunlu hallerde ise havuzu tercih etmesi gerektiğini belirten Yorulmaz, “aşırı sıcaklardan bunalan vatandaşlar, bulunduğu bölgede deniz olmadığı için havuzları tercih etmek zorunda kalıyor. Olası hastalıklara maruz kalmak istemeyenler, kalabalık havuzları asla tercih etmemelidir” dedi.

Özellikle yoğunluğun fazla olduğu havuzlarda insanların cildinde bulunan her türlü hastalık etkeninin, başkasına kolaylıkla geçebildiğini bildiren Yorulmaz, ayaktaki mantar gibi bakteri ve virüslerin insanlara hemen bulaşabildiğini söyledi.

DENETİMLERDE YAŞANAN SORUNLAR

Suyun yutulmasının ise hastalığa yakalanma riskini daha fazla artırdığını bildiren Yorulmaz, şunları kaydetti: “Havuzlardaki denetimler de çok önemlidir. Sağlık ocaklarının sorumlu olduğu sağlık denetimleri, 15 günde bir yapılmalıdır. Fakat şuanda sağlık ocaklarının bu denetimlere yetişmesi söz konusu bile değildir. Çünkü sağlık ocakları polikliniklerle boğulmuş halde. SağlıkBakanlığımız, ‘ne kadar çok hasta bakarsanız o kadar para vereceğiz’ dediği için sağlık ocakları zaman yetersizliğinden koruyucu sağlık hizmetlerini yerine getiremiyor.”

KLOR SEVİYESİNİN YÜKSEKLİĞİ

Havuzlar çok çabuk kirlenebildiğinden bazı işletmecilerin havuzun klor seviyesini yükselttiğini ifade eden Yorulmaz, bu defa da başka sorunların yaşandığını söyledi.

Bunun kişilerde gözde kızarma, yaşarma ve kaşıntı gibi şikayetler oluşturabildiğini bildiren Yorulmaz, aşırı klorlu suyun yutulmasının da sağlık açısından risk taşıdığını söyledi.

Yorulmaz, havuzlarda kazaların da sıklıkla yaşandığını ifade ederek, “havuzlarda kayarak düşme ve tramplenden atlama sonucundan kazalar meydana gelebilmektedir. Böylece kişiler önemli kırıklar ve beyin travması gibi rahatsızlıklara maruz kalabilirler. Ayrıca işletmeler boğulma olasılığına karşı yetişkinler ve küçükler için ayrıhavuz yapmalıdırlar” dedi.