Genel SağlıkHABERLER

İNGİLİZ HÜKÜMETİ ÇOCUKLARDA OBEZİTEYE KARŞI KAMPANYA BAŞLATIYOR

İngiltere’de hükümet, okul çağındaki çocuklarda görülen aşırı şişmanlık sorununun aşılabilmesi için kampanya başlatıyor.

Ülkenin çeşitli yerlerinden seçilecek 500 okulda başlatılacak pilot uygulama sırasında, kantinlerde ve otomatik makinelerde satılan, fazla kalori içeren yiyecek ve içecek tüketimi önlenmeye çalışılacak. Kampanya sırasında anne ve babalara da, çocuklarının beslenme çantalarına koydukları yiyeceklerin nasıl daha sağlıklı hale getirilebileceği konusunda bilgi verilecek.

Hükümet, kampanya başlatma kararını, her geçen gün daha çok sayıda çocuk ve gencin obezite sorunu yaşaması ve ileride sağlık sorunlarıyla karşılaşma ihtimalinin artması nedeniyle verdi.

Yapılan istatistikler, İngiltere’de halen 6 yaş grubundaki her 12 çocuktan birinin aşırı şişman olduğunu, bu çocukların 15 yaşına geldiklerinde şişmanların oranının her 7 çocuktan birine yükseldiğini gösteriyor.

İngiltere’nin kamu sağlığından sorumlu Sağlık Bakan Yardımcısı Melanie Johnson, yaptığı açıklamada, aşırı şişmanlığı yenmenin önemine işaret ederken, “Halen İngiltere’de her yıl 31 bin kişi şişmanlığa bağlı hastalıklar yüzünden yaşamını yitiriyor” dedi.

Çocukluk dönemindeki obezitenin ileri yaşlarda kalp, şeker ve kanser hastalıklarına yol açabildiğine dikkati çeken Johnson, geçen yıl okullarda çocuklara her gün bir porsiyon meyve dağıttıklarını hatırlattı.