Genel SağlıkHABERLER

GÜNEŞ, GÖZ HASTALIKLARINA DAVETİYE ÇIKARIYOR

Güneşin tadını doyasıya çıkarmaya hazırlandığımız yaz aylarında uzmanlar, güneş gözlüğü takmadan güneşe çıkmanın körlüğe giden ciddi sorunlara neden olabileceği konusunda uyarıyor.

Güneşin yaydığı ultraviyole (UV) ışınlarının cilt kadar göze de ciddi zararlar verdiğini söyleyen Dünyagöz Ataköy Hastanesi’nden Dr. Şennur Kalender, “Güneşe yoğun şekilde maruz kalmak katarakt, makula dejenerasyonu ve retina hastalıklarına neden olabiliyor. UV ışınları, gözdeki korneayı kurutabilir, kaşıntı, batma, yanma ve kanlanma gibi şikayet ve hasarlara neden olabilir” diye konuştu.

Son yıllarda ozon tabakasının incelmesi nedeniyle güneşten gelen zararlı ışınların miktarının arttığını belirten ve yaz aylarında güneş gözlüğü takmadan dışarı çıkılmaması konusunda da uyaran Dr. Şennur Kalender, şu bilgileri verdi; “Görülebilen güneş ışınları ve görülemeyen UV ışınları gözdeki dokulara zarar vermesinin yanı sıra, kornea yanıklarından sarı nokta hastalığına kadar birçok göz hastalığına sebep olabilir. Bundan dolayı özellikle yaz aylarında güneş gözlüğü takmadan dışarı çıkmayın” şeklinde konuştu.

Güneş ışınlarının gözde yol açtığı zararı anlatan Dr. Şennur Kalender bunları şu şekilde sıraladı:

Kapaklar: Kapaklarda UV ışınları güneş yanığına sebep olur, bunu gölge veya tente ile engellemek mümkün değildir. UV lokal cilt yaşlanması (keratos), yaşlılık benleri (spotlar), cilt kuruluğu ve kırışıklıklara sebep olur. Daha da ilerisi kötü huylu cilt kanserine sebep olabilirler. Bunu engellemenin tek yolu kaliteli güneş gözlüğüdür.

Kornea: Bu tabakayı etkileyen ışınları normalde ozon tabakası emer. Ancak ozon tabakasındaki bozulma sebebiyle zararlı ışınların bir kısmı yer yüzüne ulaşmaktadır. Bu yüzeysel, noktasal kornea hastalıklarına sebep olur. Daha uzun dalga boylarına (ozondan geçen) uzun süre maruz kalınırsa karda gördüğümüz kornea yanıklarına yazında rastlanabilir.

Lens: Güneş ışınları katarakt oluşumuna sebep olur. Işınlar lens içindeki proteinleri bozup katarakta sebep olur. Ayrıca yakın görme bozukluğu, tropikal yerlerde ışınların lensi bozmasından dolayı normalden 5 yıl önce başlar. İnsanlar 5 yıl erken yakın gözlüğü kullanmaya başlar.

Retina: Işın retinanın 3-4 derece ısınmasına sebep olur. Bu da retinada pigment epiteli dediğimiz retinayı besleyen tabakalarda lipofucsin gibi zararlı maddelerin açığa çıkmasına sebep olur. Bu madde makula (sarı nokta) dejenerasyonunun (bozulması) en büyük nedenidir.

Güneş gözlüğü kullanmak göze yararlı

Güneş gözlüğünün göze faydalarını da vurgulayan Dr. Şennur Kalender şöyle konuştu: “Güneş gözlüğü, kontrast duyarlılığını artırarak daha net görmeyi sağlar, karanlıkta görmeyi ve adaptasyonu arttırır. Görüntünün dağılmasını (glare) ortadan kaldırır, daha keskin görmeyi ve kontrastının netleşmesini sağlar. Renklerde güneşin yarattığı dağınıklığı önler.”

GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ SEÇERKEN…

Gözlük kullanılması kadar kullanılan gözlüğün kalitesinin de büyük önem taşıdığını, yeterli UV koruması olmayan güneş gözlüklerinin kişiye faydadan çok zarar getireceğini belirten Dr. Şennur Kalender, güneş gözlüğü seçerken dikkat edilmesi gereken noktaları şöyle anlattı: “Güneş gözlüğü kesinlikle işportadan veya seyyar satıcıdan alınmamalı. Bu gözlüklerin özellikle çocuklara takılması büyük bir risktir. Güneşe karşı uygun gözlük kullanmayan kişinin retinasına ulaşan zararlı ışınların miktarı da artacaktır. Güneş gözlüğü seçerken görünümden ziyade gözlüğün fonksiyonu ön planda tutulmalı. Çerçevenin yeterli genişlikte olmasına, göze mümkün olduğunca yakın durmasına dikkat edilmeli. Bunun yanı sıra göz etrafını örten, yan ve üst siperliği olan çerçeveler tercih edilmeli. Güneş gözlüğünün camlarının homojen renkte olmasına ve lokal renk değişikliği olmamasına özen gösterilmeli. Çok koyu renkli camlar gözdeki kontrastı bozar ve görme keskinliğini azaltır.”

Dr. Şennur Kalender, güneş gözlüklerinin, göz sağlığı için önemli koruyucu ürünler olarak değerlendirilmesini ve kullanılmadan önce mutlaka uzman göz hekiminin önerilerinin alınması gerektiğini de sözlerine ekledi.