GÖZ ENFEKSİYONLARI ARTIYOR

Miami ve San Francisco’daki araştırmacılar, fusarium mantarının ortaya çıkardığı ‘ülseratif keratit’ diye adlandırılan ciddi göz enfeksiyonu türlerini araştırdı.

Oftalmoloji Arşivleri”nde yayımlanan raporlara göre, fusarium mantarı enfeksiyonu, ABD’de bu yıla kadar nadir görülüyordu.

Miami’deki Bascom Palmer Göz Merkezi’nden Dr. Eduardo C. Alfonso ve meslektaşları, 1962 ve 1992 yılları arasında yumuşak kontakt lens keratomisiyle ilişkili 10 vakayı tedavi ettiklerini açıkladı.

Alfonso, ocak 2004 ve nisan 2006 arasında ise fusarium enfeksiyonuna bağlı vaka sayısının 34’e yükseldiğini söyledi. Hastaların ortalama yaşı ise 34.9.

Hastaların medikal geçmişleri ve değerlendirmeler ise hastaları bulaşıcı ülserleşmeye hazırlayan herhangi aktif bir hastalık bulamadı.

Semptomların başlangıcından teşhise kadar geçen ortalama süre 9.1 gün olarak belirlendi. İlk muayenede, enfeksiyonun neden olduğu izlerin boyutu 1- 8 mm arasında değişkenlik gösterdi.

Mantar belirlendikten sonra, tedavinin uzunluğu 21-138 gün arasında değişti.

Bir hastaya doku yapıştırıcısı yerleştirildi ve diğerine de cerrahi müdahale yapıldı. Hastaların çoğunda ölü dokuyu çıkarmak için kornea kazıma işlemi yapılması gerekti.

Alfonso’nun ekibi, kültürlerin ve mikroskopinin teşhis için değerli araçlar olduğunu belirtiyor ve erken tedavinin iyi sonuçlar veren hızlı bir iyileşmeyle sonuçlandığını söylüyor.

Beş haftada dört hasta

San Francisco’daki California Üniversitesi’nde Dr. David G. Hwang ve meslektaşlarının raporuna göre ise 2006 başlarındaki beş haftalık sürede, kontakt lense bağlı Fusarium keratitli hasta sayısı dört.

Bu bölüm 1976 ve 2005 yılları arasında sekiz Fusarium keratisis hastası tedavi etti ve bu vakaların sadece iki tanesi kontakt lens kullanımına bağlı gerşekleşti.

Öncelikle hastaların ikisinde herpesle bağlantılı keratit, diğer ikisinde de bakteriyel keratit olduğu düşünüldü. Semptom başlangıcından sonra en az dört hafta asıl teşhisi konulmayan bir hasta kornea nakli ameliyatı olmak zorunda kaldı.

Birçok vakada, hastaların piyasadan toplatılan Bausch ve Lomb kontakt lens solüsyonunu önceden kullandığı belirtildi.

Hwang’ın ekibi, vaka gruplarının ABD’nin diğer bölgeleri ve Singapur’da rapor edildiğini söyledi.

Lens solüsyonlarına toplatma

‘Bausch and Lomb’ Türkiye temsilciliği, geçtiğimiz ay, kendi üretimi olan ‘Renu MoistureLoc’ lens temizleme solüsyonlarını toplatma kararı aldı.

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), ‘Bausch and Lomb’ tarafından üretilen ‘Renu MoistureLoc’ lens temizleme solüsyonlarının enfeksiyon riskine karşı piyasadan toplatılmasını istemişti.

FDA, üründen kaynaklanabilecek enfeksiyonun kornea nakli gerektirecek ölçüde görme kaybına neden olabileceği uyarısında bulunarak, enfeksiyonların kaynağında ‘fusarium’ adlı bir mantarın bulunduğunu açıklamıştı.

Bu gelişmeler üzerine firmanın Türkiye temsilciliği, Sağlık Bakanlığı’na bir yazı göndererek söz konusu ürünü toplatmaya başladıklarını bildirdi.