Genel SağlıkHABERLER

FELÇ BIRAKAN DENİZ KAZALARINA DİKKAT!

Tüm yıl iple çektiğiniz tatil kabusunuz olmasın. Yaz aylarının başlaması ile deniz kazaları sonucu oluşan beyin kanaması ve boyun travmalarının arttığını söyleyen Medical Park Fatih Hastanesi Beyin Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Kaya Kılıç uyardı: “Sığ suya balıklama atlamak felç bırakabilir.”

Doç. Dr. Kaya Kılıç, basit tedbirlerle denizde oluşabilecek sakatlıkların büyük ölçüde önlenebileceğini belirterek, sıcak havaların sinsice ilerleyen beyin kanamasını da tetiklediğinin altını çizdi. Doç. Dr. Kılıç şu bilgileri verdi:

• Vücut ağırlığının taşınmasına yardım eden omurga sistemi, vücut hareketlerine katkı sağlar ve omurga kanalı içinden geçen omuriliği ve sinirleri korur. Omurga sisteminin en hareketli ve zayıf bölgesi ise boyundur. Yapılacak yanlış bir hareket ise boyun travmasına, boyun omurlarında kırıklara, omurların birbiri üzerinde kaymasına (listezis) ya da omurların bir arada durmasını ve kafatasına tutunmasını sağlayan bağlarda hasara neden olabilir.

• Deniz ve havuz sezonunun açıldığı yaz aylarında denizde yapılan şakalar, sığ suya balıklama atlamak beyin ve boyun travmalarına neden olabilir. Bu travmalar ise felç kalmaya bile neden olabilir. Daha ileri boyuttaki travmalar ise ölümle sonuçlanabilir. Özellikle boyun travmalarının başlıca nedenleri arasında; trafik kazaları, yüksekten düşme ve havuz veya denizde özellikle sığ sulara yapılan balıklama atlayış hareketleri sayılabilir. Sığ sulara balıklama atlamak boynun kırılmalarına ve ameliyat edilmesine rağmen ömür boyu felçlere neden olabilir. Bu nedenle suya atlamadan önce suyun yüksekliğinden emin olmak gerekiyor. Kontrolsüz şekilde suya atlamaktan kaçınılmalıdır. Havuz kenarlarına ve plajlardaki uyarıcı levhaları önemsemek gerekir.

JET –SKİ KAZALARINA DİKKAT!

• Yine deniz sezonunda çok sık gördüğümüz sakatlanma çeşitlerinden biri JET-SKİ kazalarıdır. Artık plajlarımızda gittikçe artan sıklıkta görmeye başladığımız bir spor aracı olan Jet-Ski, hem çarpana, hem de çarpılana çok büyük bedeller ödetir.

SICAK HAVALAR BEYİN KANAMASINI TETİKLİYOR!

• Hiçbir belirti vermeden sinsice ilerleyip, hastanın sakat kalmasına yol açabilen beyin kanamaları sıcak havalarda tehdit ediyor. Çoğunlukla travma ve kazalar sonucu görülen hastalık, özellikle havaların ısınmasıyla yüksek tansiyon ve kolesterol hastaları için hayati tehdit oluşturuyor. Bu tehlikelerden korunmak için bol su içilmeli, öğle sıcağında mecbur kalmadıkça dışarı çıkılmamalı, güneşe uzun süre maruz kalınmamalıdır. Özellikle tansiyon hastaları, ilaçlarını düzenli almalı ve güneşten kesinlikle kaçınmalıdırlar. Beyin kanaması, ameliyat edilebilen bir hastalıktır. Ancak kanamanın boyutu, hastaneye yetişme süresi gibi kriterler göz önüne alındığında risk faktörü her zaman yüksektir.