ERGEN YAŞTAKİ ÇOCUKLARINIZIN AŞILARI

Aşılar sadece bebeklik ve çocukluk döneminde değil, hayatın her evresinde uygulanması gerekir.

Tabii her aşının yapılması gereken periyotları vardır. saglikdanisma.NET editörü Dr. Fatih Hakan çAM, ergenliğe adım atan çocuklar için uygulanması tavsiye edilen aşılar hakkında bilgi verdi.
Ergen yaştaki çocuklar için, doktorlar tarafından önerilen ve yapılması gereken başlıca üç tane aşı vardır. Bunlar HPV, TADP ve Meningokok aşılarıdır.
HPV aşısı 11-12 yaşından itibaren kız çocuklarına önerilmektedir. Ancak aşı 45 yaşına dek uygulanabilir. İki farklı aşı üretilmiştir. İkisi de 3 doz uygulanmaktadır. Aşı, 4 virüs için etkili olup kanser dışında genital siğillere karşı da koruyuculuk sağlar. Uygulamadan önce herhangi bir teste gerek yoktur.
TDAP / Karma Aşı’nın (Difteri-Boğmaca-Tetanoz) hatırlatma dozunun, 11-12 yaşları arasında yapılması, Amerikan Pediatri Akademisi tarafından önerilmektedir. .Bu aşının tekrarlanması hem ergen hem erişkinler için önemlidir. Aşının koruyuculuğunun 10 yıl sonra azaldığı bilimsel olarak belirlenmiştir.
Meningokok, hastalık etkeni olan bakteri, ağır menenjit ve ciddi organ yetmezliği ya da ölümle sonlanabilen enfeksiyona neden olmaktadır. Bu nedenle aşı uygulanması önemlidir. Menengekoklara yönelik aşılar konusunda her geçen gün çalışmalar yapılmakta ve yeni aşılar geliştirilmektedir.ülkemizdeki mevcut aşılar, çocuklarımız 9 aylık olduktan sonra uygulanabilmektedir. Amerikan Pediatri Akademisi bu aşıları ergenliğin başından yani 11 yaşından itibaren rutin aşılama protokolüne almıştır.
Bu üç aşı ergenliğe adım atan çocuklarımıza daha sağlıklı bir yaşam sunmak için önerilen başlıca aşılardır. Tetanoz, kızamık ve hepatit aşıları da ilerleyen yaşlarda uygulanması gereken diğer aşılardır.