Genel SağlıkHABERLER

ER: YAG LAZER UYGULAMALARI CİLDİNİZLE BARIŞTIRIYOR

ER: YAG lazerlerin gün geçtikçe yaygınlaştığını belirten Dr. Makbule Dündar, özellikle fraksiyonel Er:YAG lazerlerin klinik kullanıma girmesiyle iyileşme süresinin azaldığını söyledi.

Medipol Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Makbule Dündar, yüz kırışıklıklarının, sivilce izlerinin, cerrahi veya travmaya bağlı oluşmuş deriden kabarık izlerin ve cilt lekelerinin tedavisinde ER:YAG lazerlerin güvenle kullanıldığını söyledi.

2940 nm dalga boyuna sahip ER:YAG lazerlerin klinik kullanımı geliştirilen her yeni lazer teknolojisi ve aplikasyonlar sayesinde gün geçtikçe yaygınlaştığını belirten Dündar, “Özellikle fraksiyonel Er:YAG lazerlerin klinik kullanıma girmesiyle iyileşme süresi azalmakta; daha az riskli uygulamalar yapılabilmektedir” dedi.

Klasik Er:YAG uygulamaları özellikle derin akne izleri ve derin kırışıklıklarda yapıldığını hatırlatan Dündar, şöyle devam etti: “Er: YAG lazerle aynı mantığa sahip fraksiyonel uygulamalarda belli bir alanda tek parçalı lazer atışı yapmak yerine, toplam enerji bu alanda çok sayıda noktalara dağıtılarak tedavi edilen alanda sağlam deri bölgeleri bırakmış olur. Böylece deri hasarı azalır ve iyileşme süresi kısalır.”

Dr. Makbule Dündar, Er: YAG lazer ile lazer peeling yanında yüzeysel deri tümörlerinin de (sringom, ksantalesma, milium, dermal nevüs, seboreik keratos sebase hiperlazi, nasır) tedavi edilebildiğini, kötü yara iyileşmesi ve iyileşmeyen yaraların tedavisinde Nd YAG: lazerle kombine kullanıldığını belirtti.

Özellikle akne izlerinde fraksiyonel lazer peelingin çok başarılı olduğunu ifade eden Dündar, şunları kaydetti: “Dermatoloji pratiğinde oldukça sık rastladığımız ve medikal bir tedavi olmayan strialar yani çatlakların günümüzde fraksiyonel Er: YAG uygulamaları ile tek seansta dahi yüzde 50’ye yakın iyileşme sağlanması hasta memnuniyetini artırmıştır. Yaklaşık bir ay arayla yapılan 3-4 uygulamayla hemen tama yakın iyileşme elde edilebilmektedir. Akne izlerinde fraksiyonel Er: YAG lazer uygulamaları 2-4 hafta aralıklarla yapılabilir. İşlem sonrasında deride eritem ve ödem gelişmektedir. Ertesi günden itibaren ciltte belli belirsiz soyulmalar başlar. Bu soyulmalar 2-5 gün devam edebiliyor. Beş seans uygulama sonrasında yüzde 40-60 oranında düzelme sağlanabilmektedir.”