DİYABET HASTALARI, HASTALIKTAN HABERSİZ YAŞIYOR

Türkiye’de diyabetli hasta sayısı, 2 milyon 600 bin kişi iken 2 milyon 400 bin de gizli diyabetli hasta olduğu vurgulandı.

Adıyaman, Elazığ, Diyarbakır, Gaziantep, K. Maraş, Kilis, Malatya, Mardin, Şanlıurfa ve Şırnak illerinde diyabetli hasta sayısının 380 bin, gizli diyabetli sayısının ise 300 bin kişi dolayında olduğu belirtildi.

Şanlıurfa’da, Güneydoğu Anadolu Diyabet Destek Projesi (GAPDİAB) kapsamında, ‘Modern Diyabet Tedavisi” konulu toplantı düzenlendi. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlhan Satman, Harran Üniversitesi Araştırma Hastanesi’ndeki toplantıda, diyabet hastalarının, hastalıktan habersiz yaşadığını söyledi.

GAPDİAB’ın, diyabet hastalıkları hakkında insanları bilinçlendirmeyi ve çocuklara yönelik tedavileri geliştirmeyi amaçladığını ifade eden Prof. Dr. Satman, şöyle konuştu: “Türkiye’de diyabetli hasta sayısı, 2 milyon 600 bin kişidir. 2 milyon 400 bin de gizli diyabetli hastası var. Proje kapsamında bulunan Adıyaman, Elazığ, Diyarbakır, Gaziantep, K. Maraş, Kilis, Malatya, Mardin, Şanlıurfa ve Şırnak illerinde diyabetli hasta sayısı 380 bin, gizli diyabetli ise 300 bin kişi dolayındadır. Bu rakamlar, Türkiye ortalamasının üzerindedir:”

Prof. Dr. Satman, başlattıkları çalışmalarla, bölgedeki hastalığın azaltılması için insülin bankaları sayılarını artırdıklarını ve 300 hasta çocuğa insülin desteği sağladıklarını belirterek, “İnsülin, gıdalarla vücuda alınan ve kanda dolaşan şekerin hücre içine girişini sağlayan bir hormondur. İnsülin yokluğunda ve azlığında hastayı öldürebilir. Bu nedenle bölgedeki insülin bankası sayısını artıracağız” dedi.

Tabipler Odası, Eczacılar Odası, Türkiye Diyabet Vakfı ile Fırat, Gaziantep, Dicle, İnönü, Sütçü İmam üniversitelerinden çok sayıda bilim adamının katıldığı toplantıyı, Vali Muzaffer Dilek, Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Uğur Büyükburç ve sayıda sağlık personeli dinledi.