Genel SağlıkHABERLER

DEVLETİN İLAÇ HARCAMASI 2.5 MİLYAR LİRA AZALDI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer ilaç fiyatlarında yapılan indirimin Sosyal Güvenlik Kurumunun harcamalarında 2.5 milyar liralık bir tasarruf sağlanmasına sebep olduğunu söyledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer ilaç fiyatlarında yapılan indirimin Sosyal Güvenlik Kurumunun harcamalarında 2.5 milyar liralık bir tasarruf sağlanmasına sebep olduğunu söyledi. Bakan Dinçer, milletvekillerinin konuyla ilgili sorularını cevaplarken, geçen yıl ilaç fiyatlarında yapılan yüzde 30’luk indirimin sonuçlarını açıkladı. Dinçer, “İndirim ile birlikte Sosyal Güvenlik Kurumunun harcamalarında tam 2.5 milyar Türk lirası tasarruf sağladık. Ayrıca genel fiyat seviyesinin düşmesi ve vatandaşların ödediği katkı payları sebebiyle de önemli oranda bir düşüş sağlandı. 100 liralık ilaç alan bir vatandaşımız eğer çalışıyorsa 20 lira katkı payı öderken, şimdi 14 lira ödeyecek. Emekli olan bir vatandaşımız ise 10 lira katkı payı ödeyecek iken, 7 lira katkı payı ödeyecek. Bunun da bir yıllık süre içerisinde vatandaşlarımızın cebine bıraktığı değer, tam 420 milyon Türk lirası oldu” diye konuştu.

1 Temmuz’da başlayan “ilaçta karekod uygulaması” ile yolsuzluk iddialarına da son verileceğini söyleyen Dinçer, “İlaç sektöründeki kayıt dışılık artık bütünüyle bitecek, Türkiye’de ilaç sektörü yüzde yüz kayıtlı hâle gelecek. Kaçak ilaçların satışına mani olacağız ve hastalarımızın güvenliğini daha çok koruyabileceğiz” dedi.