Genel SağlıkHABERLER

ÇOCUKLARDA OYUN VE SANAT TERAPİSİYLE TEDAVİ

Çocuklarda görülen psikolojik sorunlar, Bayındır Hastanesi İçerenköy’de Uzman Dr. Özlem Albayrak tarafından uygulanan oyun ve sanat terapisiyle tedavi ediliyor.

Psikiyatri Uzmanı Dr. Özlem Albayrak, çocukların psikolojisini olumsuz etkileyen durumların başında eğitim sistemindeki yetersizlikler, aile ve çevrenin çocuktan beklentileri ile çocukların isteklerinin uyuşmaması, anne ve babaların yoğun olarak çalışıyor olmaları ve anne baba anlaşmazlığı gibi konuların geldiğine işaret ederek, bunların da çocuklarda endişe, korku, tikler, tırnak yeme, yeme bozukluğu, okula gitmek istememe gibi olumsuz belirtiler ile kendisini gösterdiğini dile getirdi.

‘’Tedaviye gelen çocuklarda endişe ve korkular var’’

Çocukluk endişelerinin depresyona meyilli yetişkinliğe neden olduğuna dikkati çeken Albayrak, bu nedenle çocukluk endişelerinin ve korkularının aileler tarafından ciddiye alınması gerektiğini vurguladı.

Özlem Albayrak, ailelerin çocuklarını iyi gözlemlemeleri ve tekrarlayan psikolojik değişimleri dikkate almaları gerektiğini anlatarak, psikolojik rahatsızlıkların genelde ‘’çocuktur geçer’’ düşüncesi ile ihmal edildiğini de dile getirdi.

Ailelerin çocuklarını genellikle okul başarısının düşmesi gibi daha gözle görülebilir bir durumun ardından bir uzmana getirdiğini de ifade eden Albayrak, bunun altında da genelde endişe ve korkuların yattığının görüldüğünü söyledi.

Çocukluktaki endişe ve korkuların mutlaka giderilmesi gerektiğini de belirten Albayrak, çocuklarda tedaviyi aile ve çocuk olmak üzere iki yönlü ele aldıklarını anlattı.

Dr. Özlem Albayrak çocukları anlamanın en etkili yolunun, “çocuk dili” olan “oyun” olduğunu belirterek, bu nedenle tedavide başarı oranı yüzde 90’lara varan oyun ve sanat terapisini uyguladıklarını ifade etti.

Albayrak, tedavide başarının en az 12 seans düzenli terapiyle elde edilebildiğini, çocukluk çağı takıntıları, fobik anksiyete bozuklukları ve depresif bozuklukta olduğu gibi, 24-36 seans terapi desteğinin gerektiği durumların da olabileceğini belirtti.

İngiltere merkezli Play Terapy International üyesi olan Albayrak, bilimsel bir tedavi yöntemi olan oyun ve sanat terapisinin ehil ellerde yapılmasının önemli olduğunu, sertifikalı ve deneyimli terapistlerin uyguladığı tedavinin başarıda etkin olabileceğini vurguladı.

‘’Çocuk dili ile tedavi; oyun ve sanat terapisi’’

Çocukların güven duydukları, kendilerini değişik yollar ve sembollerle ifade edebildikleri ve yine aynı şekilde travma ve endişelerini yaşayarak ve yaşatarak tedavi olanağı buldukları oyun ve sanat terapisinde boyalar, çamur, kum, kuklalar, müzik aletleri kullanıldığını da ekleyen Albayrak, psiko dramadan da yararlanıldığını anlattı.