ÇOCUKLARDA GÖRÜLEN ROTA VİRÜSÜ “DANS EDEN GÖZ SENDROMUNA” NEDEN OLABİLİR

Özellikle 4 aylık ile 4 yaş arası çocuklarda sık görülen; kusma, ağır ishal gibi belirtilerle kendini gösteren rota virüsü, çocuklarda dans eden göz sendromuna neden olabiliyor. Gözün istem dışı, çok hızlı bir şekilde bir çok yöne hareket etmesi olarak tanımlanan sendrom, çoğunlukla rota virüsü hastalığı tedavi edildiğinde kendiliğinden düzelme gösteriyor.

Dünyagöz Altunizade’den Op. Dr. Umur Kayabaşı, “Daha sık çocuklarda görülen rota virüsü, ebeveynlerin hasta bebeğin altını değiştirdikten sonra el yıkamamaları, enfekte su, yiyecek ve havadaki damlacıklarla bulaşır. Bulantı, kusma, sulu ishal, ateş, aşırı su kaybı ve göz yaşının çıkmaması gibi sorunlara yol açar. Genellikle sıvı kaybının dengelenmesiyle hastalık düzelmeye başlar ancak nadir de olsa menenjit gibi ciddi tablolar görülebilir. Beyin dokusunun tutulması ile birlikte çocukta ‘dans eden gözler sendromu’ oluşabilir. Bu sendromda, gözler istemdışı çok hızlı bir şekilde hem yatay hem de dikey olarak ve arka arkaya olan hızlı hareketler kaotik bir görüntü yaratırlar” dedi.

GÖRME SİNİRLERİNDE ŞİŞKİNLİK VE ÖDEM OLABİLİR

Bu hızlı hareketlere opsoklonus adı verildiğini belirten Op. Dr. Umur Kayabaşı şöyle devam etti: “Diğer bir adlandırma da ‘manik bakışlardır’ (sakkadomania). Opsoklonus ataklar halinde ya da aralıklı olarak görülebilir. Göz kapakları açık veya kapalı olabilir, uykuda bu hareketler durabilir. Herhangi bir göz uyarısında, kaotik görüntü artabilir. Hastalar baktıkları yerin sallandığını hissederler, ama çift görme şikayeti olmaz. Bir diğer nadir rota virüsü komplikasyonu da görme sinirlerinde şişkinlik, ödem, şaşılık ve denge bozukluklarıdır.

Dans eden gözler sendromu başka sebeplere bağlı olarak görüldüğünde tedavide kortizon ve kemoterapi ilaçları gerekirken, rota virüsü hastalığında kendiliğinden düzelme izlenebilir.