ÇOCUKLARDA CİNSEL KİMLİK EĞİTİMİ

Çocukların cinsel kimliklerinin pekişmesi için onlara cinsiyetlerine göre sorumluluklar verilmesi gerekiyor.

Çocuk ve Ergen Psikiyatristi Dr. Osman Abalı, çocukların cinsel kimliklerinin pekişmesi için onlara cinsiyetlerine göre sorumluluklar verilmesi gerektiğini kaydederek, “Öte yandan çocuklara karşı cinse özgü kıyafetler giydirmek ve onlara karşı cinsin isimlerini vermek sakıncalı bir durumdur” dedi.

Çocukların bebeklikten itibaren kendi cinsiyetini algılamaya başladığını belirten Psikiyatrist Dr. Osman Abalı, “Zamanla çocuk bu iki cins arasındaki farkı anlamaya başlar. Bu farkı ayırt etmesindeki en önemli rol ise anne ve baba modelidir. Cinsel kimliklerinin tam anlamı ile yerine oturması için ebeveynlerin çocuklara uygun görevler vermesi gerekir” şeklinde konuştu. Erkek çocukların saçlarının uzatılması, kız çocuklarının da tabanca ve kılıç gibi oyuncaklarla oynatılmasının son derece yanlış olduğuna değinen Dr. Osman Abalı, “Bazen erkek çocukların da bebeklerle oynamasına göz yumuluyor, bunlar önemli yanılgılardır. Ebeveynlerin bu konudaki vurdumduymazlıkları çocukta cinsel karmaşa yaratır ve ilerde cinsel kimlik bozukluğuna yol açar. Sonuç olarak da çocuk kendi cinsiyetinin değil de karşı cinsin özelliklerini göstermeye başlar” dedi.

Dr. Abalı, ebeveynlerin iş bölümü yaparken çocukların cinsiyet özelliklerini dikkate alması gerektiğini savunarak, “Ancak bu aşamada bir noktayı vurgulama ihtiyacı duyuyorum, erkek çocukların cinsel kimlikleri nedeniyle ev işlerinden soyutlanması da tamamen yanlış bir uygulamadır. Ufak tefek günlük işlerin erkek çocuklar tarafından yapılması olumsuz bir durum yaratmaz” ifadelerini kullandı.