Genel SağlıkHABERLER

ÇATLAK DİŞ SENDROMU KABUSUNUZ OLMASIN

Günümüzde koruyucu diş hekimliğine daha çok önem verilmektedir. Mevcut doğal dişlerin daha fazla ağızda kalması için kişinin doğru diş bakımını yapması ve düzenli olarak diş kontrolüne gitmesi gerekmektedir.

Bu sayede diş çürükleri erken teşhis ve daha basit uygulamalarla uzun yıllar görevlerini yerine getirebilirler. Geç müdahale edilen çürükler dişlerde madde kaybına neden olmaktadır. Dişteki madde kaybı, kanal tedavisi, kaplama gibi uzun soluklu tedaviler gerektirdiği bilinen bir gerçektir. Bazen tüm koruyucu önlemlere rağmen dişleri bekleyen tehlike “çatlak Diş Sendromu” dur. Diş Hekimi ve Protez Uzmanı çağdaş Kışlaoğlu konuyla ilgili görüşlerini paylaşıyor.
çatlak diş sendromu nedir?
çatlak dişi tanımlamak için; tamamlanmamış kırık, yeşil dal kırığı, ikiye ayrılmamış kırık gibi farklı ifadeler kullanılmaktadır. Diş Hekimliğinde en zor teşhis edilen durumlardan biri, “çatlak Diş Sendromu” dur. çatlak diş sendromu, diş kırıklarından ayırt edilmelidir. Kırıklar zaman içinde çatlağın yavaş yavaş ilerleyip dişi iki parçaya ayırması sonucunda oluşur. Bu durumda erken müdahale dişin kırılmasını engelleyebilir.
çatlak diş nasıl teşhis edilir?
Dişin görünen yüzeyinde meydana gelen çatlaklar sürekli ağrı oluşturmaz. Hasta sıcak, soğuk hassasiyeti ya da çiğneme işlemi yaparken aniden ortaya çıkan keskin bir ağrı şikayeti ile gelir. çatlak diş sendromu genellikle arka kısımlardaki dişlerde meydana gelir. Yine de hasta ağrının tam olarak hangi dişten kaynaklandığını söyleyemez. özellikle üst dişle de meydana gelen ağrı migren olarak algılanabilir.
Ağrı hissi ile gelen hastada bir çürük, dolgu ya da uygunsuz görünen hiçbir bulgu görülmeyebilir. Genellikle ağrıya neden olan çatlak çıplak gözle görülemez. Ağrının tam olarak hangi dişten kaynaklandığı diş hekiminin dişin bütün bölümlerine basınç uygulayarak yaptığı muayene sonucunda anlaşılır. Bir başka teşhis yöntemi ise ısırma testidir. Dişin çiğneyici kısmına plastik disk yerleştirilerek hastanın ısırması sağlanır. çıplak gözle görülemeyen çatlak kısım çiğneme esnasında sinirlere baskı yapacağından hastanın vereceği tepki kısa süreli ancak şiddetli ağrı şekilde olur. çatlak diş sendromunun bazı durumlarda tanısı o kadar güçtür ki diş çekildikten sonra kırık hattı fark edilir.
çatlak diş sendromu kimlerde görülür?
Yüksek yapılmış porselenler kaplamalar, dişleri birbirleriyle temasındaki bozukluklar, diş sıkma, yüze gelen darbeler, tırnak yeme gibi hareketlerin sebep olduğu travma dişlerde çatlaklara neden olur.
çatlak diş sendromunun tedavisi
çatlak diş sendromunda uygulanan en güvenli tedavi şekli şöyledir; öncelikle sorunlu bölgeye kök-kanal tedavisi uygulanır ve diş sinirleri temizlenir. Böylelikle enfeksiyon oluşumu önlenmiş olacaktır. Kanal tedavisi sonrasında kök içerisinde oluşan boşluklara ‘’post’’ yerleştirilir. Bu malzeme kendini yenileme imkanı olmayan dişin içindeki boşluklara yerleştirilir. Son aşama ise post uygulamasından sonra yapılan kron kaplamadır. Kron kaplamanın amacı dişleri güzelleştirmek, sağlamlaştırmak ve korumaktır. Ancak dişlere ulaşan çatlak, köklere kadar uzanmışsa son olarak diş çekimi düşünülebilir.