BİTKİLERİN İYİLİĞİYLE H3N2 VİRÜSÜNDEN KORUNUN

Geçtiğimiz yıl ülkemizde 1 milyon kişiyi hasta eden, önümüzdeki dönemde 6 milyon kişiyi hasta etmesi beklenen H3N2 virüsüne karşı korunmak için bağışıklık sistemini güçlendirmek büyük önem taşıyor.

Yeditepe üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi ve Fitoterapi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erdem Yeşilada, “ Virüs hücreye yerleşmeden, yani grip olmadan önce bitki çaylarıyla bağışıklık sistemi kuvvetlendirildiği zaman hastalığa yakalanma ihtimali minimuma iniyor.” diyor.Prof. Dr. Erdem Yeşilada, kalabalık ve havasız ortamlarda uzun süre bulunmanın virüse karşı korunmayı engelleyerek hastalıklara davetiye çıkardığını belirtiyor ve ekliyor ‘Kalabalık ve hijyensiz olan ortamlardan uzak durmak tek başına elbette yeterli değil. Vücut direncinizi arttırıp bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için bitki çaylarından düzenli olarak destek almanız gerekiyor.’
H3N2 virüsüne karşı her gün 2 poşet adaçayı, 2 poşet ıhlamur çayı ve zencefil karışımını çay olarak tüketmeyi öneren Prof Dr. Yeşilada, “Bu karışımları düzenli tüketirseniz, bitkilerin iyiliği sayesinde kendinizi gripten korumuş olursunuz.” diyor.
Soğuk algınlığının ilk belirtilerinde ve grip enfeksiyonu geçirildiğinde ayrıca melisa bitkisi, antiviral etkisiyle kışın bağışıklık sisteminizi güçlendirir.