Genel SağlıkHABERLER

BİR KERE YAPİLACAK ŞEKER YÜKLEME TESTİNDEN DEĞİL, HER GÜN BİLİNÇSİZCE, KENDİ KENDİNİZE YAPTİĞİNİZ YÜKLEMELERDEN KORKUN

Son günlerin en çok tartışılan konusu olan şeker yükleme testi için pek çok kişinin kafası karışmış durumda. Kimileri gereksiz hatta tehlikeli derken kimileri doktorun gerekli görmesi durumunda mutlaka yapılması gerektiğini söylüyor.

Son günlerin en çok tartışılan konusu olan şeker yükleme testi için pek çok kişinin kafası karışmış durumda. Kimileri gereksiz hatta tehlikeli derken kimileri doktorun gerekli görmesi durumunda mutlaka yapılması gerektiğini söylüyor. Uzm. Dyt. Işın Sayın “Sadece bir dilim pasta kadar şeker içeren şeker yüklemesi, reaktif hipoglisemiyi anlamanın tek yoludur. Buna izin vermezseniz yaşadığınız tatlı ataklarıyla, her gün kendinize şeker yüklemesi yapıp durursunuz. Bu durum sizi diyabete kadar götürebilir” dedi.
Uzm. Dyt. Işın Sayın “öğle sonrası arkadaşlarla krokanlı, akışkan çikolata kremalı bir dilim pasta yediniz, aynı gün akşam da dışarıda 1 koca tabak makarna yediniz… Bunun Türkçesi, ‘bir günde iki defa şeker yüklemesi yaptınız’ şeklindedir. Eğer sık sık karbonhidrat ağırlıklı besleniyorsanız, kontrolsüz meyve yiyorsanız, unlu mamüllere hayır diyemiyorsanız; kendinize bir iyilik yapın ve doktorunuzun önerdiği şeker yükleme testinden korkmayın.
Unutmayın ki; hekiminizin reaktif hipoglisemiyi açlık kanında teşhis etmesi mümkün değildir.
çoğu bireyde ancak ve ancak, 3 saatlik şeker yükleme testinde anlaşılabililir. Bunun için pek çoğumuzun yediği 1 dilim pastadaki kadar şekerin yüklenmesine izin verin. Böylece tanı konulabilsin, vücudunuzda ne olup bittiği anlaşılsın ve gerekiyorsa tedavi başlatılabilsin”dedi.
Bir çok bireyin kendi haline bıraktığında kendi elleriyle zaten defalarca şeker yüklemesi yaptığına dikkat çeken Sayın “Acaba siz reaktif hipoglisemiden gelip, diyabete giden yolda neredesiniz? Farkında bile olmadan kendi kendinize sürekli yükleme yaparak geçirdiğiniz günleri unutmayın. Erken tanı ve farkındalık sağlayan bu test için, kar zarar hesabını buna göre yapın.çünkü bilimsel araştırmalara göre; diyabetin erken evresi olan reaktif hipoglisemide, erken tanı ve farkındalık; size sevdiklerinizle geçirebileceğiniz en az 15 sağlıklı yaşam yılı kazandırır.” şeklinde konuştu.