BADEMCİK KÜÇÜLTME AMELİYATI

“Sık tekrarlayan enfeksiyonlar yoksa, sorun bademciklerin büyük olması ise bademcikleri küçültmek yeterlidir “

Tonsil olarak da adlandırılan bademcikler, dilin arka kısmında boğazın her iki yanında bulunan, bağışıklık sistemimizin bir parçası olan organlarımızdır. Vücuda giren bakteri, virüs gibi mikropları yakalayarak, vücudun savunmasına yardımcı olan lenfosit denen hücreleri üretirler. Sık tekrarlayan enfeksiyonlar neticesinde pek çok zaman faydadan çok zararları olur. Bu nedenle bademcik ameliyatları –bademciklerin alınması- önerilebilmektedir.

Acıbadem Kocaeli Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Emre Üstündağ sık sık iltihaplanmayan, esas olarak bademcik büyümesine bağlı problemleri olan hastalarda bademciklere küçültme yöntemi uygulanabileceğini söyledi.

Bademcik Küçültme Ameliyatları

Diğer yandan bademciklerin sık sık iltihaplanmaması ancak çok büyük olması zaman zaman karşılaşılan bir durumdur. Bu durum önemli sonuçlara yol açar. Bademciklerin büyük olması; yutma, beslenme ve konuşma sorunları yaratır. Ayrıca bademcikler üzerinde biriken yiyecek ve doku artıkları ağız kokusu ve hijyen bozukluğuna neden olur. Bu durumlarda bademciklerin tamamının alındığı klasik teknik bademcik ameliyatlarına alternatif olarak bademciklerin kısmi olarak alındığı -bademcik küçültme ameliyatları- uygulanabilir.

Yöntemin Avantajları

Bu teknikte, klasik bademcik ameliyatlarına göre daha az ağrı olmakta, daha az kanama görülmekte ve iyileşme süresi daha kısa olmaktadır.

Bademcik küçültme ameliyatları radyofrekans, lazer, coblator ve microdebrider gibi cihazlar kullanılarak yapılabilmektedir. Özetle bu teknik sık sık iltihaplanmayan, esas olarak bademcik büyümesine bağlı problemleri olan hastalara uygulanmalıdır.