AŞIRI BESLENME YAĞ HÜCRELERİNİ ÇOĞALTIYOR

7. TÜYAP İzmir Kitap Fuarı’nda kitaplarını imzalayan ve okurlarıyla sohbet eden Ayurveda (Yaşam Bilgisi) Uzmanı Dr. Ender Saraç vücuttaki yağ hücreleri sayısının, bebeklik ve çocuklukta kazanılan beslenme alışkanlıklarıyla ilgili olduğunu açıklayarak, ailesinde ağır ve yağlı yiyeceklerle beslenme alışkanlığı olan kişilerde yağ hücreleri sayısının fazla olduğunu, hücrelerin büyüdüğünü söyledi.

Dr. Ender Saraç, kolay ve hızlı zayıflamada ve normal kilonun korunması konusunda, yağ hücre sayısı az olan kişilerin, fazla olanlara göre daha şanslı olduklarını dile getirdi. Yağ hücre sayısı fazla olan kişilerin de başarılı şekilde zayıflayabileceğini, ancak bunu istemeleri ve sağlıklı yaşam biçimine uzun süre sabırla sadık kalabilmeleri gerektiğini belirten Dr. Ender Saraç, zayıflamada acele edilmemesi gerektiğini anlattı.

Ayurvedanın şok diyet programlarını, sağlıkla ilgili ve acil bir problem olmadığı takdirde önermediğini belirten Dr. Ender Saraç, “İrade zorlanarak kilo verilmeye devam edildiği takdirde depresyon, saç dökülmesi, sinirlilik, adet düzensizlikleri gibi olumsuzluklar ortaya çıkar” dedi