Genel SağlıkHABERLER

AKAPUNKTUR İLE TÜP BEBEK

Alman Bild der Wissenschaft dergisinde yer alan habere göre, Almanya’nın Ulm kentindeki Christian-Lauritzen Enstitüsü’nde görevli bilim adamı Wolfgang Paulus ile Çin’in Vuhan kentindeki Tongji Hastanesi’nde görevli bilim adamı Mingmin Zhang’ın yaptığı deneylerde, rahimlerine tüp bebek yerleştirilen kadınlara aynı zamanda akupunktur tedavisi yapıldığında, dünya çapında ortalama yüzde 20 ila 25 olan başarı oranı yüzde 50’ye yaklaştı.

Paulus, küçük akupunktur iğnelerinin vejetatif sinir sistemi üzerinden rahme etki ettiğini ve embriyonun daha iyi tutunmasını sağladığını söyledi. Paulus ve Mingmin Zhang, her biri tüp bebek tedavisi yapılan 80 kadından oluşan 2 grup üzerinde deney yaptılar. 1. gruba günlük 25 dakikalık akupunktur tedavisi uygulayan bilim adamları, 2. gruba herhangi ek bir tedavi yapmadı. Deneyin sonucunda, akupunktur yapılan grubun yüzde 42,5’i, yapılmayan grubun yüzde 26,3’ü hamile kaldı.

Bilim adamları, akupunktur noktalarını, embriyonu olumsuz etkileyebilecek rahim kasılmalarını önlemek ve kan dolaşımını uyarmak için, dalak, mide ve kalınbağırsak meridyeni üzerinde seçtiler. Kulağa yapılan akupunkturun da rahmi olumlu etkilediğini ve endoktrin sistemi stabilize ettiğini belirten bilim adamları, bundan sonra, yapacakları deneylerde, 2. gruba “placebo akupunktur” yaparak, önceki deney sonuçlarını gözden geçirecekler.