8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ’NDE MEMORİAL SAĞLIK GRUBU’NDAN KADINLARA ÖZEL BEN TARAMASI

Memorial Hastanesi’nin 8 Mart Dünya Kadınlar gününe özel gerçekleştirdiği etkinlik kapsamında, YKM’de ücretsiz ben taraması yapılacak. Taramalar, “Ben tanı ve takibinde teknolojide son nokta” olarak tanımlanan dijital dermatoskopi cihazı ile yapılacak.

Ben takibinin önemi:

Tıp dilinde “Malign Melanom” olarak adlandırılan cilt kanseri, deriye renk veren hücrelerden köken alır ve çok hızlı ilerler. Maling Melanom, dünyada görülme sıklığı oranı en hızlı artan kanser türlerinden biridir. Malign melanom lezyonlarının yüzde 30’u bir ben üzerinde gelişirken, yüzde 70’i normal bir cilt zemininde oluşur. Erken evrede tanı konulduğunda etkin bir şekilde tedavi edilebilir. Ancak bu dönemde tanı konulamazsa hızla bölgesel lenf düğümlerine, ardından tüm vücuda yayılır ve tedavi şansı önemli ölçüde ortadan kalkar. Benlerin tanı ve takibi ile deri kanserlerinin erken tanısı, artık “Molemax Digital Dermatoskopi Cihazı” ile çıkarılan ben haritası ile mümkün.

Dermatoskopi?

Dermatoskopi, ben takibinde ulaşılan son noktadır. Dijital dermatoskopi ile derideki lekeler, benler değerlendiriliyor, arşivleniyor, raporlandırılıyor. Böylece, benlerin belli aralıklardaki değişimlerinin saptanması ve incelenmesi bilgisayar ekranında kolayca yapılabiliyor. Benlerden şüphelenildiği anda ben takibi yaptırmalı ve melanom riskine karşı erken tanı şansını yükseltmelidir. Unutulmamalıdır ki; çıplak gözle erken evre melanom tanı şansı %60 iken, dijital dermatoskopik inceleme ile %90’lara çıkıyor.

Tarih: 8 Mart 2008 Cumartesi
Saat: 12:30
Yer: Cevahir Alışveriş Merkezi- YKM

Ben taraması Memorial Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Zerrin Baysal tarafından yapılacak.