5 SORUDA GIPAP

GIPAP projesi kapsamında, 2002’den bu yana yeterli geri ödeme olanaklarının olmadığı 80 ülkede, 18.500’ün üzerinde hastaya, 284 milyon ABD doları değerinde ilaç ücretsiz olarak sağlandı.

1- GIPAP nedir?

Novartis, dünya çapında bu güne kadar geliştirilen en kapsamlı ve çok kişiye ulaşan kanser erişim programlarından biri olan GIPAP’ı hayata geçirmiştir. GIPAP yeterli geri ödeme olanaklarının olmadığı ve bu ilaç için ruhsat (ya da en azından ithal izni) alınan, ilgili ilacın jenerik versiyonlarının mevcut olmadığı gelişmekte olan ülkelerdeki kronik myeloid lösemi (KML) ve metastatik malign gastrointestinal stromal tümörleri (GIST) olan ve bu tedaviye uygun hastalara ilaç sağlamaktadır. Bu ilaç tedavisi için uygun hastaların değerlendirilmesini sağlamak amacıyla, hastanın hekimi ve/veya kliniği, GIPAP programına katılmak için bağımsız bir kuruluş olan Max Foundation’a başvuruda bulunmalı ve bu kurumdan onay almalıdır.

2 – Bugüne kadar kaç hastaya ulaşıldı?

2002’de başlayan GIPAP projesi kapsamında, yeterli geri ödeme olanaklarının olmadığı 80 ülkede, 18 bin 500’ün üzerinde hastaya 284 milyon ABD doları değerinde ilaç, ücretsiz olarak sağlanmıştır. 300’ün üzerinde yetkili tedavi merkeziyle ilişki kurulmuştur.. ABD, Porto Rico, Virjin Adaları ve Kanada’daki hasta popülasyonuna hizmet vermek üzere ayrı hasta destek programları da mevcuttur.

3- Kimler GIPAP programına dahil edilmek için uygundur?

Doğru teşhis konan

Sigortalı olmayan

Geri ödeme yapılmayan

Mali kaynağı olmayan (şahsi olarak ödeyemeyen) hastalara ilaç yardımı sağlanmaktadır.

4- Hastalar ne kadar bir süre GIPAP aracılığıyla bu ilacı alabilmektedir?

Hastalar GIPAP klavuzlarında belirtilen uygunluk kriterlerini karşılamaya devam ettikleri sürece GIPAP aracılığıyla ilaç almaya devam edecektir. Programda kalabilmek için, yetkili hekim mevcut reçetenin kullanım tarihinin sona ermesinden en az 30 gün önce ya da son onayı takiben 60 gün içerisinde yeniden onay almak için Max Foundation’a başvuruda bulunmalıdır. Hastalar erişimlerinin devamı için, son onay tarihinden itibaren 60 takvim günü içerisinde yetkili GIPAP hekimi ile dosyalarını takip etmelidir.

5- Max Foundation nedir?

Seattle’da 1997’de kurulan Max Foundation, kar amacı gütmeyen uluslararası bir kurumdur. Max Foundation, lösemi konusunda yardım odaklı olmasına ve kanser hastaları ile çalışma konusundaki deneyimine dayalı olarak GIPAP uygulayıcısı olarak seçilmiştir. Uygun hastaların kaydedilmesinden sorumludur.