Genel SağlıkHABERLER

0-14 YAŞ GRUBUNDA DİŞ ÇÜRÜĞÜ ORANI HEDEFLENENİN 6 KAT FAZLASI

İstanbul Beyoğlu Kamu Hastaneleri Birliği İl Özel İdaresi Ağız ve Diş Hastanesi Yöneticisi Dt. Hasan Ülgen “ Ülkemizde son yıllarda yapılan araştırmaların sonuçları, özellikle 0-14 yaş grubu çocuklarımızda çürük, dolgulu diş ya da diş eksikliği durumunun dünyada olması hedeflenen oranlardan yaklaşık 6 kat fazla olduğunu göstermiştir. Bu kapsamda Beyoğlu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortaklaşa olarak ilkokullarda 400 öğrenciye ücretsiz ağız ve diş sağlığı taraması yapılmış ve ağız hijyeni konusunda eğitim verilmiştir.” açıklamasında bulundu.

Hastane Yöneticisi Dt. Hasan Ülgen “İlimizde tek Ağız Diş Hastanesi olmamız dolayısıyla ayda ortalama 77 000 hastaya poliklinik hizmeti verirken, 21 000 hastaya da protez tedavisi uygulamaktayız. Birçok komplike diş vakalasının tedavi ve takibi hastanemiz bünyesinde yürütülmektedir. Bu hizmetlerin yanında Türkiye de çok az merkezde yapılan engellilere yönelik anestezi altında diş tedavisi ise 2005 tarihinde başlamış olup 6500 hastamız bu hizmetten yararlanmıştır.” dedi.

Tedavi edici hizmetlerinin çeşitliğinden ve kapsamından bahseden Ülgen “Tüm bunların yanında koruyucu ağız diş sağlığı bizim üzerinde önemle durduğumuz bir konudur. Ülkemizde son yıllarda yapılan araştırmaların sonuçları, özellikle 0-14 yaş grubu çocuklarımızda çürük, dolgulu diş ya da diş eksikliği durumunun dünyada olması hedeflenen oranlardan yaklaşık 6 kat fazla olduğunu göstermiştir. Bu gerekçelerle bizler öncelikle kendi bölgemiz olan Beyoğlu bölgesinde ki yaklaşık 400 ilköğretim öğrencisine tarama kapsamında ağız diş muayenesi yapıp ihtiyaç duyan öğrencilerimizi ise Hastanemiz ve semt polikliniklerine yönlendirdik. Öğrencilerimize ağız hijyeni ve diş fırçalama konularını da içeren ağız diş sağlığı bakımını özendirici eğitimler verdik. Sağlıklı bir gelecek için öncelik çocuklarımızındır.” açıklamasında bulundu.