Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kanser uzmanlari: “Amerikan mutfagi yerine Akdeniz mutfagina dönelim!”

Tedaviyle yasam süresi 6 aydan 36 aya uzadi!

Özellikle meme ve kolon kanserindeki artislari, beslenme düzeni ve yasam sekline baglayan kanser uzmanlari, “Amerikan mutfagi moda oldu! Böylelikle kanserlerimiz de batili… Kendi mutfagimiza dönelim. Akdeniz mutfagi bizi kanserlerden korur” diyorlar.

MMOF(Akdeniz Çok Disiplinli Onkoloji Forumu) Kongresi’nde biraya gelen Bilim Üniversitesi’nden Medikal Onkolog Prof. Dr. Gökhan Demir ve Güney Kaliforniya Üniversitesi Norris Kanser Merkezi Direktörü Prof. Dr. Heinz Josef Lenz, kolon kanseri konusunda sorularimizi cevapladi:

Kolon kanserinde de bir artis söz konusu mu? Bunu neye bagliyorsunuz?

Maalesef kolon kanserinin Türkiye’de görülme sikligi artti. Çünkü Türkiye’de kanser profili degisiyor. Toplumumuz batili tipi beslenmeye basladigi için batili tipi kanser türlerinde artis gözleniyor. Bu kanser türlerinin basinda meme kanseri ve kolon kanserini söyleyebiliriz. Özellikle kolon kanserinde hem kadin, hem de erkeklerde ciddi bir artis söz konusu. Bunun en büyük nedenlerinin basinda, geleneksel mutfagimizdan yani Akdeniz tipi beslenmeden giderek uzaklasmamiz geliyor. Islenmis gidalar, hazir yiyecekler ve fast food’a yönelmis olmamiz! Büyük avantajlari olan bir cografyada yasiyoruz. Akdeniz diyetini kullandigimiz sürece kalin barsak kanseri riski de azalmis olur. Kalin barsak kanserlerinde, Türkiye’de sikligi artmakla birlikte erken teshis edildiginde tam sifa mümkündür. Bu nedenle 45-50 yas arasi her bireyin mutlaka kolonoskopi yaptirmasi gerekir. Hastalik polip dönemindeyken saptandiginda baska bir tedaviye gerek kalmadan basit bir operasyonla alinarak tedavi edilebilir. Kolon kanserinin artisiyla ilgili tam bir rakam verilememekle birlikte geçmiste mide kanseri vakalari daha çokken, günümüzde kolon kanseri vakalarinin mide kanserinden çok daha fazla oldugunu söyleyebiliriz.

GÜNDE 5 PORSIYON MEYVE VE SEBZE

Kolon kanserinden korunmak için ne yapmamiz gerekiyor?

Kalin barsak kanseri riskini azaltmak adina sansli bir cografyada yasiyoruz. Akdeniz tipi beslenme burada çok önemli. Yani günde 5 porsiyondan az olmamak kaydiyla sebze ve meyve yemek çok önemli. Zeytinyagli tüketimini ön planda tutarak et tüketimini haftada iki ya da üç porsiyon ile sinirli tutmak ve hayvansal yag tüketimini minimuma indirmek gerekir. Ayrica, ülkemizde oldukça fazla yapilan mangalda et pisirme aliskanligindan vazgeçmemiz gerekiyor.

Mangal, mide ve kolon kanseri riskini tetikliyor. Tuzlanmis gidalardan uzak durmak da önemli. Islenmemis ham gidalari tüketmek kalin barsak riskini azaltiyor. Bütün kanserlerde oldugu gibi, ideal vücut kitle indeksinin yani kas/yag oraninin korunmasi ve egzersiz yapmak da kolon kanserini önlemekte oldukça önemli! Günlük 30-40 dakikalik yürüyüsler yapmak bunun için yeterli. Özel bir yiyecek önermiyorum ancak her türlü meyve ve sebzeyi mevsiminde ve taze olarak tüketmek gerekiyor.

AMERIKALI DOKTORDAN, AKDENIZ MUTAGI ÖNERISI

Kolon kanserinde “kisiye özel tedavi” yaklasiminda, dünyada en önemli bilim adamlarindan biri olan Prof. Dr. Lenz ise, tedaviye yönelik yeni gelismeleri anlatti:

Çok heyecan verici bir dönem yasiyoruz. Çünkü ilk defa moleküler genetik özelliklere bakarak tedavileri belirleyebiliyoruz. Bu tedavilerin belirlenmesiyle beraber hastalarin tedaviye yanit oranini ve sag kalim oranini artiriyoruz.

“Kisiye özel kanser tedavisi” ile neyi kastediyorsunuz? Genlerin özelliklerine bakilarak kisiye özel bir tedavi mi uygulaniyor?

Moleküler genetik özellikleri tanidikça, bildikçe daha uygun bir tedavi uygulayabiliyoruz. Bu sekilde hem hastanin tedavi sansi artiyor hem de tedaviden kaynaklanan yan etkiler minimuma iniyor.

Basari oranlari ne kadar artiyor bu sekilde?

Bundan 5 yil önce karaciger metastazi ile gelen hastanin tedavisi mümkün degildi. Ancak bugün sadece karaciger metastazi ile basvuran hastalarda genetik testlerle uygun kemoterapi ve uygun molekülü seçebilirsek bu hastalari da sifaya kavusturabiliyoruz. Kolon kanserinde kisiye özel tedaviyle ciddi bir yol kat edildigini söyleyebiliriz. Yakin zamanda yeni hedefli tedavilerle birlikte basari oranlari giderek artacaktir.

Kolon kanserinin belirtileri nelerdir?

Öncelikle kolon kanserinin önlenebilir bir hastalik oldugunu unutmayalim. Çünkü kolonoskopi ile erken evrede teshis edilebiliyor. Kolon kanseri 5, 10, 15 yillik periyotlarla ilerliyor. Bu nedenle 50 yasindan sonra tüm kadin ve erkeklere önerim 5 veya 10 yilda bir kolonoskopi yaptirmalari. Ancak ailenizde kolon kanseri vakasi varsa 50 yasindan önce kolonoskopi yaptirmalisiniz. Yani ailenizde kolon kanserine yakalanilan yastan 10 yil önce yaptirmak gerekiyor. Eger ailede 40 yasinda kolon kanserine yakalanan biri varsa 30 yasinda kolonoskopi yaptirmak uygun olur. Kolon kanserinin belirtileri ise; diskilamaniz normal degilse ve düzensizlesmisse, diskida kan varsa, karin bölgenizde tarif edilemeyen bir agri varsa kolonoskopi yaptirmanizi öneririm.

Kolonoskopiyle erken tani mümkün mü?

Kolon kanserini önlemek için önemli bir tarama olan kolonoskopi taramasi yapilan ülkelerde kolon kanseri vakalari azaliyor. Özellikle Amerika ve Almanya’da bu tarama sayesinde vaka sayisinin ciddi bir sekilde önlendigi söylenebilir. Bu nedenle ülkeler vatandaslarini 50 yasindan itibaren kolonoskopi yaptirmaya yönlendirmeli, onlari yüreklendirmelidir. Bu sayede kolon kanseri % 100 önlenebilir.

KRAS TESTI, KOLON KANSERI TEDAVISINE YÖN VERIYOR

Tedaviye yönelik son yenilik nedir?

Kolon kanseri diger kanser türlerinden tamamen farklidir. Onkoloji biliminin, üzerinde en çok çalistigi kanserlerden biri. Kolon kanserinde alinan parçayi moleküler olarak inceleyerek kanserin nasil hareket edecegini anlayabiliyoruz. Yani tümör agresif mi yoksa degil mi görebiliyoruz. Böylece akilli moleküllerle “hedefli tedaviler” planliyoruz. Tümörün genetik yapisi hakkinda bilgi vererek uygulayacagimiz ilaci seçmemize yardimci olan KRAS testi sayesinde kisiye özel tedavi uygulayabiliyoruz.

20 yil önce ileri evre kolon kanseri hastalarinin ortalama 6 ay sag kalim süreleri varken, kisiye özel tedaviler ile en ileri evre kanserlerde bile hastalara ortalama 32 aylik sag kalim sansi saglanmaktadir. Bir baska deyisle, kolon kanserinde ilaç deneme metodu ortadan kalkmistir.

“BEN DE AKDENIZ MUTAGI ÖNERIYORUM!”

Nelere dikkat etmek gerekir?

Alkol almak ve egzersiz yapmamak en büyük risk faktörlerindendir. Haftada iki kez en az 20 dakika yürüyüs yapmak ve alkol alimini minimumda tutmak bile bizi kolon kanserinden korur.

Kolon kanserinde saglikli yiyecekler yani Akdeniz diyeti önemli! Taze sebze ve meyve tüketilmesini öneriyorum.

KUTU: KOLON KANSERI BELIRTILERI

• Rektumdan kan gelmesi (rektal kanama), gaitanin kanla bulasik olmasi,
• Sik sik tuvalete çikma istegi, buna ragmen tam bosalamama hissi,
• Tuvalete çikma aliskanliginda degisiklik (Kabizlik-ishal durumlarinin ortaya çikmasi),
• Kansizlik (anemi),
• Karinda gaz agrilari,
• Gaitanin eskiye oranla incelmesi,
• Izah edilemeyen zayiflama

Bu belirtilerden herhangi birinin 1 - 2 hafta devam etmesi veya araliklarla tekrarlamasi durumunda mutlaka hekime basvurulmalidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası