Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Erkekligin sonu mu geldi?

Erkek cinsiyetini belirleyen Y kromozomu gerçek büyüklügünün üçte ikisini kaybetti.

Bu, gelecekte erkek neslinin tükenecegi, kadinlarin çocuk dogurmak için erkege ihtiyaci olmayacagi anlamina mi geliyor?

Yillardir çocuklarin eglence olsun diye söyledikleri "... Kizlar altin kesesi, erkekler çöp tenekesi" tekerlemesi Ingiliz bilim adami Bryan Skyes'in "Kadinla karsilastirildiginda birçok eksigi bulunan erkek, genetik bir çöp!" yorumuyla akillarda soru isareti birakti.

Bu açiklama, erkek neslinin yok olacagi anlamina geliyordu. Dahasi çocuk dogurmak için kadinlar artik erkeklere ihtiyaç duymayacaklardi. Bilim dünyasinin son gelismelerine göre kemik iliginden olgunlasmamis sperm hücrelerinin elde edilmesi bunun kaniti. Konuyu biraz daha açip derinlestirdigimizde bilim dünyasinin ürkütücü ama kaçinilmaz gerçekleri kanitlariyla karsimiza çikiyor. Dünyaca ünlü bilim dergisi Focus'a göre Iskoç bilim adamlari 2005'de ilk kez sperm kullanmadan ve klonlama yöntemine basvurmadan insan embriyosu yaratti. Yani laboratuvar ortaminda üretme mümkün.

CINSIYET NE OLACAK?

Ister istemez akla bu tip bir dogumda çocugun cinsiyetinin erkek olmasi halinde neslin devaminin sürecegi gelebilir. Ancak durum hiç de bu düz mantik gibi degil. Yani erkeksiz dogum yoluyla dogacak bebegin erkek olma olasiligi hiç yok.

Y KROMOZOMU ÖLÜYOR...

Ingiliz akademisyen Prof. Jennifer Craves'e göre de erkekligi belirleyen Y kromozomu ölüm sürecine girmis durumda. 5 milyon yil içinde de tamamen yok olacagi belirtiliyor. Erkeklik genlerinin giderek azaldigini söyleyen Craves, 3 milyon yil önce Y kromozomu üzerinde bin 400 gen bulundugunu, ancak günümüzde gen sayisinin 45'e indigini açikliyor.

SÜRECE NASIL GELINDI?

Erkegin sperm sayisindaki düsüste neler etkili? 7. Türk Alman Jinekoloji Dernegi Kongresi'nde bir konusma yapan Dernek Baskani Prof. Dr. Cihat Ünlü'ye göre, çevresel etkenler ve stres, kadin ve erkeklerde kisirligi tetikliyor. Ayrica sperm sayisinin düsmesinde çevre kirliligi ve stresin yani sira tarim ve veteriner hekimliginde hormonlarin düzensiz kullaniminin da büyük etkisi var.

Bu arada kadinlar da dogurma konusunda giderek daha tutucu oluyorlar. En önemli neden ise kariyere verilen öncelik. Gebeligin ötelenmesi, dogum kontrol yöntemlerindeki gelismeler ile genis ailenin yerini çekirdek aileye birakmasi dogurganligin azalmasindaki en önemli etkenlerden. Küresel isinmanin kisirlik üzerinde etkisinin ne olacagi ise henüz bilinmiyor.

Erkek bebek sayisinin kizlara göre azalmasi, testis kanserine yakalananlarin her geçen yil artmasi, gündelik hayatimizin bir parçasi olan kimyasal maddelerin erkekleri daha fazla etkilemesi de erkek neslinin giderek azalmasini tetikleyen maddeler arasinda.

SOYUMUZ TÜKENIYOR MU?

Bu kadar karamsar senaryo elbette iç karartiyor, ister istemez erkek neslinin tükenmesiyle insanligin da sonunun gelip gelmedigi akillarda takili kaliyor. Panige gerek yok. Elbette insanligin sonu degil, sadece dünya kadinlara kaliyor. Arastirmalar böyle... Peki, kadinlar ve erkeklere göre durum ne? Bunu da uzmanlara, kadinlara ve erkeklere sorduk, Sonuçlar mi? Gülümsetiyor...

UZMAN GÖRÜSÜ: Prof. Dr. Tansu Küçük

Kadin Hastaliklari ve Dogum Bölüm Baskani, Tüp Bebek ve Dogurganligi Koruma Ünitesi Sefi

'Erkegin kaybolusunda yari yol kat edildi'

Mikroskobu 17. yy'da icat eden Antony van Leuwenhook'un ilk inceledigi seylerden biri spermdi. Bu nedenle birkaç yüzyildir erkeklerin sperm sayisi biliniyor. Milimetrede 200 milyon olan ortalama sperm sayisi sürekli olarak azalmis. 20. yy ile birlikte bu azalma hizlanmis. Unutulmamasi gereken bir nokta sadece sayinin degil spermin hareketli ve normal sekilli olanlarinin da giderek bozulmakta oldugu... Eski degerler pek bilinmese de bugün spermlerin sadece yüzde 50'sinin ileri dogru hareketli ve sadece yüzde 4'ünün normal olmasini normal kabul ediyoruz.

Genetik yapimizi belirleyen DNA kromozomlar halindedir. 46 adet kromozomdan en küçügü yani en az DNA içereni erkek Y kromozomudur. Bu kromozomdaki SRY genleri erkek özelliklerini olusturuyor. Y kromozomundan bu küçüklügün nedeninin kopmalar oldugu biliniyor. Baslangiçta Y kromozomunda 1500 gen var iken bugün 40 gen var. Bu kopmalar halen devam ediyor ve belli bölgelerdeki kopmalar bir erkegi tamamen spermsiz hale getirebiliyor. Kopmalar ayni hizla devam ederse 500 jenerasyon sonra yani yaklasik 125.000 yil sonra erkek cinsi kaybolacak.

Erkek cinsinin kayboldugu durumda üremenin tek yolu, disilerin kendini kopyalamasi olacak. Böyle bir özellik simdilik insanin disisinde var gibi görünmese de hindi ve bazi kertenkelelerde var. Uzun süre erkekle birlikte olmayan bu hayvanlarda yumurtlama olabilmekte ve baska genetik katki olmadan anne kendini kopyalamaktadir.www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası