Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Tamgün konusunda eski saglik sistemi mi,Yeni uygulama mi daha gerçekçidir ?

Isletmecilik ve sistemin finansmani yönünden bakildigi zaman, eski sistemin çok daha gerçekçi ve ayaklari yere basan bir sistem oldugunu söyleyebiliriz.

Bunu açiklamaya çalisalim.

Eski Sistemin Mantigi Neydi ?

Öncelikle, Cumhuriyet’ in kurulusundan itibaren, 80 yil boyunca ülkenin saglik sistemini günümüze kadar getirmis olan iktidarlar ve sagligi yönetmis görevlilerin akilsiz ve yeteneksiz olmadiklarini kabul etmeliyiz. Dönem dönem çok basarili uygulamalar da yaptilar. Ülkenin gücü oraninda, kendi dönemleri itibariyle en iyisini yapmaya çalistilar. Yaptilar da.

Cumhuriyet yönetimleri, tamgün konusunda söyle bir yaklasimi benimsediler: “Bütçemiz sinirli. Doktorlara ve saglik personeline verebilecegimiz ücret de belirlidir. Daha fazlasini ödemeyi ülkenin ekonomik olanaklari kaldirmaz. Saglik personeline daha fazla ödeme yaparsak, bu defa diger kesimleri nasil tutacagiz, onlara ne diyecegiz ? O zaman en iyisi, doktorlara mesai disinda çalisma izni verelim. Sinirli ve mütevazi bir ücret de verelim. Saat 16.00’ ya kadar bizim hastanelerimizde ve diger kuruluslarimizda çalissinlar. Saat 16.00’ dan sonra da kendilerine çalissinlar. Isteyen istedigi kadar çalissin. Istemeyen de çalismayabilir. Böylelikle, biz de saglik giderlerimizi mütevazi boyutlarda tutabiliriz.”

Bu felsefe, Türkiye’ de 80 yil boyunca basariyla uygulandi. Saglik giderleri de ne derlerse desinler, basariyla kontrol altinda tutuldu.

Aynen bugün oldugu gibi, “Tamgün Yasasi” nin hararetli taraftarlari da oldu. Tamgün uygulamasi iki kez de denendi. Ikisinden de kisa sürede dönüldü. Sonuncusunu hatirlayin. Ebe maasi vali maasini, astegmen doktor maasi tabur komutani albayin maasini geçiyordu. Büyük tepkiler oldu.

Ayrica Türkiye, olusan ekonomik yükü de kaldiramadi ve uygulamadan dönüldü.

Yeni Deneme De Ekonomik Temelden Yoksun

Su anda yeni bir denemenin esigindeyiz. Ancak, ekonomik veriler çok kötü sinyaller veriyor.

Sunu açiklikla söylemekte yarar var. Tamgünü uygulamak, sagligi yöneten bir ekibin kafasinda bastanberi mevcuttu. Bu isin parasiz olmayacagini ve yürümeyecegini de farkettiler. Bu nedenle, adim adim ve hizla Saglik Bakanligi’ nin genel bütçeden aldigi miktari yükselttiler. SGK’ dan alinan miktari da muazzam düzeylere çikardilar. Ortaya dev bir finansman kaynagi çikti.

Bu parayi da, doktorlara muayenehanelerini kapattirmak için kullandilar. Bunun için de, hastanelerdeki döner sermaye ve performans ödemelerini artirdilar. Ciddi paralar ödemeye basladilar. Sonuçta, doktorlarin büyük çogunlugu muayenehanelerini kapatarak hastanelere döndüler.

Döndüler de ne oldu ? Yaptiklari is mi artti ? Hayir. Saat 16.00 yerine, 17.00’ de gitmeye basladilar. Gerçekte, ayni isi yapiyorlar. Sadece kagit üzerinde çalisma biçimleri “Part-time” yerine “Full-time” yaziyor.

Türkiye bundan ne kazandi ? Çok önemli bir kazanç yok.

Ne kaybetti derseniz, çok sey kaybetti. Saglik giderleri 6-7 yilda 5 katin üzerine yükseldi, 50 milyar TL’ nin üzerine çikti. Bütçe açigi katladi. SGK çikmaza girdi.

Tüm bunlara deger miydi ? diyesi geliyor insanin. Muayenehaneleri kapattirmak takintisi yüzünden, ülkenin kaynaklarini bu derecede savurgan kullanmak ve ülke bütçesini içinden çikilmaz hale getirmeye deger miydi ?

Maalesef, bu isi bu duruma sürükleyenlerin, isletme ve ekonomi bilgilerinin olmadigi açik biçimde görülüyor.

Hangi Sistem Daha Akilci ? Yenisi Mi, Eskisi Mi ?

Sizce hangi yaklasim daha gerçekçi ve akilci ? Eski saglik yönetimlerinin yaklasimi mi, yeni yaklasim mi ?

Bizce durum gayet açik. Ancak birkaç yil sonra, herkes sonuçlari görecek ve muhtemelen söyle denilecek:

“3. Tamgün denemesi oldu. Ancak ödemeler sürdürülemedi. Bütçe açiklari kapatilamadi. SGK iflasa sürükleniyordu. Saglik giderleri karsilanamaz boyutlara ulasti. Bu nedenle, 3. Tamgün denemesinden de vazgeçildi ve doktorlara mesai sonrasi da, isterlerse serbest çalisma hakki tanindi”.

Saglik yöneticilerinin, geçmis uygulamalardan yararlanacagi ve çikaracagi sayisiz dersler bulunuyor. Yararlanirlarsa, öncelikle ülke kazanacaktir.

Doç. Dr. Pasa Göktas
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası