Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Hastanelerdeki Performans Sistemi Hasta Güvenligini Tehdit Ediyor

Saglik Bakanligi’ na bagli hastanelerde uygulanmakta olan performans sistemi, ciddi biçimde hasta güvenligini tehlikeye atmaktadir.

Hastanelerdeki Performans Sistemi Nasil Isliyor ?

Her doktor, yaptigi islemlerin sayisini ne kadar kayitli hale getirirse, o kadar fazla döner sermaye ödemesi aliyor. Böyle olunca da, yapilan kayitlarin miktari ve niteligi sürekli olarak bölümler arasinda tartisma konusu oluyor.

Her bölüm, yaptigi islemlerin miktarini ne kadar fazla gösterebilirse, o oranda fazla ödeme aliyor.

Her hastane, yaptigi muayene, ameliyat gibi islemler miktarini ne kadar fazla gösterebilirse, (eskiden SGK’ dan, simdi ise SGK toplu olarak Saglik Bakanligi’ na bu parayi verdigi için) Saglik Bakanligindan o oranda fazla ödeme aliyor.

Yani daha fazla para kazanabilmek için, isin bir yönü yapilan islemlerin miktarini yükseltebilmek ya da kayitlara geçirerek yüksek olarak yansimasini saglamak. Çünkü, dagitim için kayitlar esas aliniyor.

Diger önemli konu ise, masraflari olabildigince kismak. Böylelikle, döner sermayeden elde kalacak ve dagitilacak para miktarini artirmak.

Bunu saglayabilmek için, her bir hasta size daha ucuza mal olmalidir. Ucuza mal olabilmesi ise daha az laboratuvar tetkiki, daha az röntgen, daha az malzeme kullanimi anlamina gelmektedir.

Maalesef çogu hastanede, yazili olmayan kural islemekte ve kulaktan kulaga daha az tetkik istenilmesi ve masrafsiz islemler yapilmasi söylenmektedir. Hatirlanacagi üzere, bazi hastane bashekimleri, bu isteklerini yazili hale getirmisler ve bunlar da günlük gazetelere yakalanmis ve yayinlanmistir.

Bu Sistem, Hasta Güvenligini Tehdit Etmektedir

Görüldügü gibi problem, sistemin kendisinde yatmaktadir.

Hasta basina para ödemesi yapilan “Paket Fiyat” bu çarpik sistemin baslangici olmustur. Danistay’ in hasta güvenligi ve toplum sagligi yönünden sakincali bularak, yürütmesini durdurdugu paket fiyat, tüm uyarilara ragmen uygulanmaya devam etmistir. Bu yilbasina kadar.

Yerine Global Bütçe gelmistir. SGK, Saglik Bakanligi’ na artik her bir hasta sayisi üzerinden degil, tüm hastalar için toplu ve götürü usulü bir para vermektedir (Yillik 12.7 milyar TL). Saglik Bakanligi’ nin, genel bütçeden aldigi ayri bir pay daha vardir. Hastanelere, bu paralardan bir pay gönderilmektedir.

Hastaneler de, gelen paradan giderleri karsilayip, gerisini personele paylastirmaktadir. Doktorlar ve diger personel, maaslarindan ayri olarak, bir de bu paralardan “döner sermaye geliri” adi altinda bir ücret daha almaktadirlar. Çogu hastanede dagitilan bu miktarlar, aldiklari maaslarin 3-5 katina ulasmakta, maaslar çok küçük kalmaktadir. Durum böyle olunca, tüm saglik personeli de bu gelirleri artirmak için elinden geleni yapmaktadir.

Saglik personelinin bunda suçu yoktur. Sorun, kurulan sistemdedir.

Hastalar savunmasiz birakilmistir. Hastalar, kendilerine hangi islemlerin gerekli oldugunu, hangi tetkiklerin yapilmasi gerektigini bilemezler. Basit bir kan sayimi ve idrar tetkiki de onlar için laboratuvar tetkikidir, 80-100 tetkikten olusan inceleme de aynidir. Bu durumu, ancak muayene eden doktorlar bilebilir. Doktorlara da daha az masraf gerektiren islemler yaptiginda, daha fazla döner sermaye geliri alacagi söylenirse, daha dogrusu kurulan sistem bu sonucu doguruyorsa, bilinçalti da olsa etkileneceklerdir. Bu durum dogal bir sonuçtur. Bunun bilinmesi ve ona göre bir sistem kurulmasi gerekirdi.

Ne Yapmalidir ?

Doktorlari bu duruma düsmekten kurtarmak gereklidir.

Hastaneleri de, hastalar için gerekli olan islemleri kisarak, kendi gelirlerini artirmaya yönelik riskler içeren, onlari potansiyel organize firsatçi grup durumuna dönüstürme riski bulunan bu durumdan kurtarmak gereklidir.

Hastalari da, onlar için gerekli incelemelerin kisilmasiyla daha fazla para kazanilan mazlum kuzular durumundan kurtarmak gereklidir.

Hastalarin durumu, kuruluslarin insafina birakilmamalidir. Yasal güvence altina alinmalidir.

Bunun için, hastalar için ödenen muayene ücreti ile, laboratuvar inceleme paketi birbirinden ayrilmalidir. Her hasta için bir muayene ücreti belirlenmelidir, bu ücret zaten belirlidir. Belki miktari tartisilabilir. Her hasta için ayrica bir de laboratuvar inceleme paketi (bütçesi) verilmelidir. Tek bir götürü fiyattan (Paket Fiyat) vazgeçilmelidir. Hasta yalnizca muayene edilmisse, kurulus yalnizca muayene ücretini alabilmelidir. Laboratuvar inceleme paketi kullanilmissa ödenmelidir, kullanilmamissa ödenmemelidir. Böylelikle, hastalarin incelenme hakki güvence altina alinmalidir.

Sosyal Güvenlik Kurumu, prim topladigi üyelerinin dogru biçimde saglik hizmeti alabilmesini ve incelenme hakkini kullanabilmesini saglamakla yükümlüdür. Kuruluslara içerigi ve nasil kullanilacagi belirlenmemis kaba bir global bütçe ödemesi yapmak yerine, ilkeler dahilinde ödeme yapmalidir. Muayene ücretleri ile, hastalarin tetkik bütçelerini birbirinden ayirarak ödeme yapmalidir. Harcamanin amacina uygun yapildigini da denetlemelidir.

Görüldügü gibi, disaridan çok iyi gibi görünen saglik sisteminin, özünde ciddi problemler ve hasta aleyhine büyük tuzaklar bulunmaktadir. Bu problemlerin çözülmesi mutlaka gereklidir.


Doç. Dr. Pasa Göktas

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası