Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KADINLARIN ÖLÜM NEDENLERINDE KALP HASTALIKLARI ILK SIRADA

Memorial Hastanesi Kardiyoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Özlem Esen, “8 Mart Dünya Kadinlar Günü” öncesinde, kadinlarda ölüm nedenleri siralamasinda birinci olan “kalp hastaliklari ve tedavi yöntemleri” hakkinda bilgi verdi.

Kalp damar hastaliklari, kadinlarda yasam kalitesini azaltan en önemli nedenlerden biridir. ABD, birçok gelismis ülke ve Türkiye’de de koroner kalp hastaligi, kadinlarda birinci sirada yer alan ölüm nedenleri arasinda yer almaktadir.

Ilk kalp krizi kadinlari daha çok vuruyor

ABD'de kalp hastaligi nedeniyle toplam ölüm hizinin son 20-30 yilda azalmis olmasina karsin, bu azalma erkeklere göre kadinlarda daha yavastir. Yeni arastirmalar, erkeklere göre kadinlarin ilk kalp krizinden sonra daha olumsuz bir durumda olabildiklerini dogrulamaktadir. Bilimsel bir çalismada, ilk kalp krizini izleyen 1 ay içinde ölüm riskinin, 6 ay içinde de ölüm riski ve yeniden hastaneye yatma gereksiniminin erkeklere göre kadinlarda daha yüksek oldugunu göstermektedir. Arastirmacilar, ilk kalp krizinden sonra kadinlarda ölüm riskinin erkeklere göre %70 daha fazla olmasinin, hastaligin daha agir seyretmesinden ve kalp kriziyle iliskili komplikasyonlardan kaynaklanabilecegini saptamislardir.

Menopoz döneminde ve ileri yasta daha çok dikkat edilmeli

Kadinlarda kalp krizi riski, menopoz dönemi yaklastikça artmakta ve bu artis, yas ilerledikçe devam etmektedir. Çalismalarda, menopoz sonrasi dönemde olan kadinlarin kanlarindaki kolesterol düzeylerinin daha yüksek oldugu saptanmistir. Arastirmacilar, kadinlarin vücutlarinda meydana gelen degismelerin, yaslanma, kilo alma ve düsük östrojen hormonu düzeylerini de içeren, menopoza bagli etkilerden kaynaklanabilecegini düsünmektedirler. Kadinlarda yaslandikça özellikle postmenapozal dönemde kalp damar hastaliklarina bagli ölüm artmaktadir. Koroner arter hastaliginin klinik semptomatolojisi, epidemiyolojisi, risk faktörü prevelansi, teshis yöntemlerine, girisimlere cevap açisindan iki cins arasinda farkliliklar vardir. Kadinlarda sadece gebelikte görülen veya derecesi artan hastaliklar da vardir. Gebelik hipertansiyonu ve gebelik kardiyomyopatisi bunlara iki örnektir.

Hipertansiyon ve diyabet riski artiriyor

Kadinlar için koroner arter hastaligi açisindan en büyük handikap, bu hastaligin yillarca erkek hastaligi olarak daha fazla kabul görmüs olmasidir. Kadinlar yaslandikça azalan östrojen düzeyi ile birlikte kalp hastaliklari ve inmeye karsi olan direnç azalmaktadir. Altmis yasina kadar 5 erkekten biri bir koroner kalp hastaligi ile karsilasirken bu oran kadinlar için 1/17 olarak saptanmistir. Altmis yas üzerinde ise hastaligin görülme riski her iki cins için de esitlenmektedir. Menopoz sonrasi dönemde koroner arter hastaligi kadinlar için önemli bir saglik sorunudur. Bu dönemde ölümlerin %25 nedenini olusturmaktadir. Kadinlarda koroner arter hastaligi için en önemli risk faktörü hipertansiyondur. Kadinlarda yasla birlikte ortaya çikan hipertansiyon yetmis yas üzerindeki kadinlarin yüzde 80’inde görülmektedir. Diyabet de kadinlardaki koroner arter hastaligi riskini 3 kat artirmaktadir.

Vakit kaybetmeden uzmana basvurun

Koroner arter hastaliginin kesin tanisinda kullanilan koroner anjiyografiye kadinlarin erkeklere kiyasla daha seyrek gönderildikleri saptanmistir. Ayni zamanda koroner anjiyografi uygulanan kadinlarda erkeklere kiyasla daha az bypass veya balon anjiyoplasti yapildigi da saptanmistir. Erkeklere göre koroner damar içine girisim yapilan kadinlarda hipertansiyon, lipid bozukluklari, diyabet ve eslik eden diger hastaliklar daha yüksek oranda bulunmaktadir. Kadinlarin koroner damar çaplari daha küçük bulunmasina koroner girisim basari oranlari erkeklerle benzerdir. Ancak koroner girisim islem basarisi erkeklerle benzer olmasina ragmen hastane içi mortalite (ölüm) kadinlarda 10 kat daha fazladir.

Fazla kilolarinizi verin, sigarayi birakin

Türk toplumunda kadinlarda asiri kiloluluk, sigara içiciligi ve yüksek tansiyon oldukça yüksek oranlardadir. Obezite kadin sagligi için önemli bir tehdit unsurudur. Obezitenin en önemli göstergelerinden biri olan bel çevresi genisligi kadinlarda kirkli yaslarda artmakta, altmisli yaslarda da en yüksek degerlerine ulasmaktadir. Bu yas grubundaki Türk kadinlarinin %72’si bel çevresi kiloluguna sahiptir. Tedavide yasam tarzi degisiklikleri ve beslenme aliskanliklari çok önemlidir. Kadinlarda asiri kilo sorununun menopozla belirginlestigi düsünüldügünde, menopoz öncesi dönemde kadinlar için düzenli egzersiz yapma, düsük kalorili beslenme ve sigaradan uzak durma gibi koruyucu yasam tarzi aliskanliklari önem kazanmaktadir.

Kadinlarda kirk yas öncesi kalp krizi, damar içi pihti olusumunun bir sonucu olarak ortaya çikmaktadir. Bu durumun; sigara içimi, dogum kontrol hapi kullanimi, depresyon, stres ve anksiyeteyle ortaya çiktigi düsünülmektedir. 20-40 yas arasi kadinlarin % 25’i sigara içerken bu oran ellili yaslardan itibaren % 8’li oranlara düsmektedir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası