Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


YAPRAK PORSELEN ILE DIS KUSURLARINIZDAN KURTULUN

Günümüzde dis estetik tedavilerinde herkes daha beyaz, daha estetik ve daha özgün bir gülümseme istiyor. Dislerde asinmaya sebep olmayan ve halk arasinda yaprak porselen tedavisi olarak bilinen ‘laminalar’, en popüler tedavi yöntemleri arasinda. Dis Hekimi Çagdas Kislaoglu Lamina tedavisinin uygulama asamalarini ve avantajlarini anlatiyor.

Lamina kaplamalarin özellikleri nelerdir?

“Laminalarin agiz içindeki görünümlerini dogal dislerden ayirt etmek nerdeyse imkansizdir. Tirnak kalinliginda, istenen renk, boy ve formda özel olarak hazirlanmis bir porselen tabakasinin disin ön yüzüne yapistirilarak dogal bir görüntü saglanmasi amaçlanir. Bu yöntemde porselen kron uygulamasindan farkli olarak saglikli disler çok fazla prepare edilmez. Bunun yerine disin ön yüzünden 0,3-0,7 mm bir dis tabakasi kaldirilarak, hazirlanan porselen lamina özel bonding teknikleriyle bu bölgeye yapistirilir.”

Lamina tedavisinin asamalari…

“Öncelikle disiniz isleme hazirlanir, üzerindeki artiklar temizlenir. Ardindan disinizin tam bir kopyasini elde etmek için ölçü alinir. Porselen malzemeden disinize yapistirilacak olan tabaka hazirlanir. Porselenden imal edilen bu kaplamalar ince, yari geçirgen bir tabakadir. Mevcut bir dis üzerine mükemmel bir uyum ve hassasiyetle hazirlanip yerlestirilirler. Islem bittiginde mükemmel bir kaynasma beklenir.”

Lamina tedavisi ile hangi dis problemleri giderilebilir?

Lamina kaplamalarin temel olarak, renk degisikliklerinin giderilmesi amaciyla kullanildigini belirten Çagdas Kislaoglu belli bir dereceye kadar olan sekil bozukluklarinda da uygulanabilecek en iyi yöntem oldugunu belirterek baslica uygulama alanlarini su sekilde özetledi;

Renklenmelerde, bleaching (dis beyazlatma) gibi metotlarla sonuç alinmayan ileri derecedeki antibiyotik, flor vb. lekelerinde kalitsal yapi ve renk bozukluklarinda

Ayrik disleri bitistirmede (diastema kapama)

Kirik veya asinmis dislerin tedavisinde

Rengi ve yapisi bozulmus eski dolgularin düzeltilmesinde

Çaprasik ve egri dislerin düzeltilmesinde (ortodontik tedavi alternatifi olarak)

Lamina uygulamasinin avantajlari nelerdir?

Dis Hekimi ve Protez Uzmani Çagdas Kislaoglu, lamina yönteminin çürük, asinma, kirik veya yapisal bozukluklardan kaynaklanan durumlarda, dislerin dogal bir görünüm kazanmasi açisindan en etkili yöntem oldugunu belirterek lamina tedavisinin avantajlarini söyle siraladi;

Diger yenileme islemlerine göre saglik açisindan üstünlükleri daha iyidir.
Küçük bir müdahale ile saglikli ve dogal bir görünüs elde edilir.
Disinizde tirnak kalinliginda bir yuva açilmasi (ki bu da her zaman gerekmeyebilir) yeterlidir.
Saglam, renkleri bozulmayan ve dayanikli malzemelerden üretilirler.
Porselen yüzeyleri son derece pürüzsüz olacagi için sigara ve benzeri sebeplerden kaynaklanan lekelenmeleri ve dis tasi olusumlarini minimuma indirmektedir.
Kahve, çay, sigara gibi dis etkenlerle renk degistirmez.
Asinmaya karsi direnci yüksektir.
Tedavinin laboratuar asamasi sadece 3 -4 gündür.
“Ancak gülümseme tasariminda bu süre sonunda, dudaklarinizin yeni görünümünüze uyum saglamasi 2 -3 haftayi bulabilmektedir. Bu uyum süresinde bazi dudak egzersizleri yapilmasi ve özellikle okuma egzersizleri tavsiye edilmektedir. Bu sürenin sonunda yüzünüzle tamamen bütünlesmis ve yapay oldugu kesinlikle fark edilmeyen yeni dislerinizle rahatlikla gülümseyebilirsiniz.”

“Ayrica Iyi bir klinik ve laboratuar çalismasi gerektirir. Hekimin ve dis teknisyeninin bu konu üzerine teknik bilgisinin ve sanat yeteneginin tam olmasi gerekir.”

Lamina uygulamasi uzun ömürlü müdür?

Lamina kaplamalarin iyi bir agiz bakimiyla yillarca sorunsuz olarak kullanilabilecegini belirten Kislaoglu, lamine kaplamalarin diger adeziv sistemlerden daha üstün özelliklere sahip porselenden imal edildiklerini ve bu sebeple lekelenme ve asinmaya karsi daha dirençli oldugunu açikladi. Ömürlerini uzatmak için agiz bakimina dikkat etmek gerektigini ifade ederek, çok sert gidalari isirmaktan, tirnak yemek gibi aliskanliklardan kaçinmak gerektigini sözlerine ekledi.

Dis Hekimi Çagdas Kislaoglu
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası