Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Asi ile genital sigillerden korunmak mümkün

Genital sigiller Human papilloma virüsünün (HPV) neden oldugu seksüel yol ile bulasan en yaygin hastalik, öyle ki A.B.D istatistiklerine göre kadinlarin %40'i bu virüsü tasiyor, her yil 500 bin yeni vaka bildiriliyor. Kadiköy Sifa Hastanesi Kadin Hastaliklari ve Dogum Uzmani Op. Dr. Evrim Aksoy genital sigiller hakkinda bilmeniz gerekenleri anlatiyor.

Genital sigillerin %90'i Human papilloma virüsünün tiplerinden Tip 6 ve Tip 11 ile bulasmakta. Bu sigiller görüntü olarak, pembe beyaz, yumusak, genis tabanli ya da disariya dogru karnabahar tarzinda büyümüs sekilde olabilirler.

Genellikle herhangi bir belirti vermeyebilir ancak, kasinti, yanma, hassasiyet de yapabilirler. Hem erkek hem de kadinlarda yerlestigi yere göre de klinik belirti yapabilir, akinti, idrar yapmada zorluk gibi.

Sigiller olmadan da HPV vücutta bulunabilir ve temasla bulasabilir. Hastalik belirtileri kisinin bagisiklik sisteminin bu virüsle bas edemedigi durumlarda ortaya çikar. HPV vücutta kalicidir. Sigiller tedavi edilse bile virüsün vücutta kaldigi, zaman zaman alevlenerek tekrar sigil seklinde kendini gösterdigi bilinmektedir.

Tedavi genellikle sigillerin üstüne uygulanabilen asit, jel ya da kremlerle saglanabilecegi gibi, elektrokoterle yakma, kriyoterapiyle dondurma ya da çok genis yayilim varsa cerrahi ile saglanabilir.

Burada önemli olan hastaya bunun yasam boyu devam eden bir enfeksiyon oldugunu, zaman zaman tekrarlayabilecegini ve bulastiriciliginin devam ettigini net bir sekilde anlatmaktir.

Genital sigil virüsünden nasil korunabiliriz?

Seksüel temasta kondom kullanimi koruyucu bir yöntem olmakla beraber kesin koruma saglayamaz. Burada önemli olan nokta henüz bir cinsel temasi olmamis çocuklarin asilanmasidir. Human Papilloma Virus Tip 6 ve Tip 11'e karsi gelistirilen asinin kullanimi bu anlamda çok önemlidir.

Genital sigil virüsünün kanser yapan tipleri de vardir:

Human Papilloma Virüs Tip 16, Tip 18, Tip 31, Tip 33 en sik karsilastiklarimiz olmak üzere diger bazi tiplerle beraber bu virüs kadinda rahim agzina yerlesip burada kansere neden olmaktadir. Bulasma yine cinsel temasla olmaktadir. Rahim agzi, sikayeti olsun olmasin tüm kadinlarda, her yil yapilan pap - smear testiyle bu nedenle kontrol edilmelidir.

Rahim agzi kanserini önleme amaçli gelistirilen asi HPV Tip 16 ve Tip 18'e karsi ve ayni zamanda sigil yapan tiplerden Tip 6 ve Tip 11'e karsi da gelistirilmis olup bu virüsün 4 tipine karsi koruma saglamaktadir. Bu nedenle öncelikle 9 - 26 yas arasi kiz çocuklari olmak üzere daha sonra diger yas gruplari da asilanmalidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası