Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ASTIMLILAR DIKKAT! SOGUK HAVA ASTIMI TETIKLIYOR

Memorial Suadiye Tip Merkezi Gögüs Hastaliklari Bölümü’nden Uz. Dr. Ilkay Keskinel, “Soguk havalarin astim hastaligi üzerindeki tetikleyici etkisi” hakkinda bilgi verdi.

Soguk hava astim hastalarinda nefes darligina neden olabilir

Alerjisi olan olmayan hemen hemen her insan soguk havada burun akintisindan yakinir. Hatta zaman zaman akintiya hapsirik da eslik edebilir. Buna, “kayakçi burnu” denmektedir.

Soguk hava, ayni zamanda astimli hastalarda, özellikle sogukta efor yapiliginda, nefes darligini da tetikleyebilmektedir.

Soguk hava astimlinin düsmani

Kisin en soguk günlerini yasadigimiz su günlerde, solunum yollari normale göre daha hassas olan astimli hastalarin daha çok özen göstermesi gerekiyor. Bilindigi gibi, astim, havayollarinin çesitli tetikleyici faktörlerle geçici olarak kasilmasi ve daralmasiyla karakterli bir hastalik. Bu tetikleyici faktörler arasinda ev tozu akarlari, polenler, hayvan tüyleri, küf mantarlari gibi alerjenlerin yani sira, soguk hava da bulunuyor. Özellikle soguk havada efor gerektiren isler ya da egzersiz yapmak, astim krizini tetikleyebilir.

Atki ve sallar kurtarici olabilir

Normalde havayollarinin iç yüzeyini örten ince bir sivi tabakasi vardir. Soguk havanin sik ve derin solunmasiyla bu sivi daha yerine yenisi konamadan buharlasir ve akiskanligini kaybeder. Istirahat halinde ya da hafif egzersiz sirasinda insanlar daha çok burun yoluyla solunum yaparlar. Dondurucu sogukluktaki hava bile burun boslugundan vücuda girdiginde tamamen isitilip nemlendirilebilir. Normal sartlarda, nefes aldigimizda burundan geçen hava nemlendirilerek ve isinarak akcigerlere ulasir. Egzersiz sirasinda ise daha hizli ve derin nefes alip verilir ve agiz solunumunun da devreye girmesiyle, akcigerlere giren hava yeterince nemlenip isinamaz. Bu nedenden dolayi özellikle yurdumuzun büyük bir bölümünün kar altinda oldugu su günlerde, astimli hastalarin mümkün oldugunca soguk havaya maruz kalmamasi, mutlaka dis ortamda bulunmalari gerektiginde ise agiz-burunlarini sikica örterek kismen de olsa soguk havadan kaçinmalari önerilir. Bunun yaninda, agiz solunumu yerine burundan nefes almak, soguk havanin isinarak ve nemlenerek akcigerlere ulasmasi açisindan yararli olacaktir.

Gögüs hastaliklari uzmanina görünün

Soguk havanin disinda, bacalardan yayilan duman ve hava kirliligi de astim atagini tetikleyebilir. Astimli hastalarin kis aylari boyunca da düzenli hekim kontrolünü aksatmamasi, ilaçlarini düzenli kullanmasi ve “kurtarici” dedigimiz ilaç grubundan olan ve hizli nefes açici özellige sahip ilaçlarini her zaman kolayca ulasabilecekleri yerde bulundurmalari önerilir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası