Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ERKEK MAÇ SEYRETMEK, KADIN GÜZEL GÖRÜNMEK UGRUNA LAZER YAPTIRIYOR

Gözlüklerden kurtulmanin en etkili yolu, lazer. Peki, lazer yöntemini tercih edenler, niçin gözlüklerden kurtulmak istiyorlar? Elbette farkli nedenleri var. Acibadem Göz Sagligi Merkezi Sorumlusu Doç. Dr. Bozkurt, bazi kadinlarin daha çok estetik kaygiyla, bazi erkeklerin ise tribünden maçlari daha iyi seyretmek için tercih ettiklerini belirtiyor…

Görmeyle ilgili pek çok sorunu gidermenin akla gelen ilk çaresi, gözlük. Ancak günümüzde görme ile ilgili pek çok kusurun giderildigi lazer yönteminin tercih edilme orani da artiyor. Lazer operasyonlari dünyada 1987, Türkiye'de ise 1992 yilindan beri yapiliyor. Acibadem Maslak Hastanesi bünyesinde hizmet veren Acibadem Göz Sagligi Merkezi Sorumlusu Doç. Dr. Bozkurt Sener Türkiye'de 25 milyon kisinin gözlerinin bozuk oldugunu, lazer yaptiranlarla ilgili istatistik bulunmadigini ancak simdiye kadar yaklasik 200 bin kisinin gözüne lazer yapildigini tahmin ettiklerini belirtiyor.

Lazerin gözlük ve lens kadar yayginlasmamasinin nedeninin kisisel tercihlerden kaynaklandigina deginen Doç. Dr. Sener, “Bize gözlüklerinden kurtulmak için gelen kadinlar daha çok estetik kaygilarla geliyor. Erkekler ise gözlük ve lensin islevsel olmadigindan sikayet ediyorlar; örnek olarak da karli, yagmurlu havalarda maça gittiklerinde rahat edememe kaygisi duymalarini veriyorlar.” diyor.

Lazerle pek çok göz sorunun, etkili bir sekilde çözüm buldugunu anlatan Doç. Dr. Bozkurt Sener, lazer uygulamalarinda da önemli gelismeler yasandigini vurguluyor. Lazerin gözdeki ilk uygulamalarinda PRK adi verilen yöntemini kullandiklarini söyleyen Doç. Dr. Bozkurt Sener, bu yöntemin gözde siddetli agrilara neden oldugunu, gözün bir ya da iki gün kapali kaldigini, net görüse kavusmanin belli bir zaman aldigini belirterek lazer yöntemindeki en son yenilikleri söyle özetledi:

Lasik Yöntemi: “Lazer yaptiranlar yaptirmayanlara bu siddetli agrilardan bahsediyordu, ilk dönemler çok fazla kisinin bu yöntemi tercih etmemesinin nedeni buydu. Bir de yeni yeni uygulandigi için ileri dönem sonuçlari bilinmiyordu. Bu bilinmezlik de insanlari korkutuyordu. Hastalar kör olur muyuz? diye soruyorlardi. PRK'dan sonra “Lasik” yöntemini kullanmaya basladik. Bu yöntemde kornea tabakasindan ince bir dokuyu konserve kapagi gibi kaldirip kapagin altinda islem yapiyoruz.”

Femto Second Lazer: “En son teknoloji lazerde geldigimiz asamada ise Femto Second Lazer var. Bu lazer sayesinde artik hiç kesmeden, biçak kullanmadan yani dokuyu kesip kesmeden atis yapiyoruz. Korneanin belli bir katina istedigimiz mikronda inerek ve çok hizli atislar yaparak oradaki dokuda hava kabarciklari olusturarak bir ayrilma yaratiyoruz. Iki tabaka birbirinden hava kabarciklariyla ayriliyor. Hava kabarciklariyla ayrilmis olan dokuya zarar vermeden, sekil verici olan “excimer lazer” uygulaniyor. Üst tabaka yerinde birakiliyor, ameliyat sona ermis oluyor. Tüm bu islemler iki göz için 7-8 dakika sürüyor. Böylece hasta da hekim de, kesme isleminden kaynaklanan olumsuzluklardan ve stresten kurtulmus oluyor. Korneanin bir mimari yapisi içinde bulunan hücre ve lifler Femto Second Lazer sayesinde korunmus oluyor. Yani doku kendi dogal yapisini en fazla Femto Second Lazer ile koruyor.”

Hipermetrop, miyop ve astigmatin lazerdeki basari karnesi

Lazer operasyonlarinin hangi göz kusurlarinda ne oranda basarili oldugu, lazerin uygulandigi 1992'den günümüze en çok tartisilan konulardan biri. Doç. Dr. Bozkurt Sener, yeni teknolojilerin isiginda bu tartismaya açiklik getirerek, baslica 3 görme kusurunda lazerin basari karnesini hazirladi:

Miyop: Miyop olarak bilinen yakini görebilen, uzagi net göremeyen kisilerde basari orani hep yüksekti. Bu konuda dünyadaki tüm uygulamalarin isiginda genel görüs miyoplarda 10 dereceye kadar basari saglandigidir. Ancak gerçekten basarili olacak numara 8’e kadar miyoplardir. Gözündeki kirma kusuru bir ve üstü olan numaralara lazer uygulanabilir.

Hipermetrop: Miyoplara göre daha az basarili olmustur, 6 dereceye kadar denilse de bu 4-5 derece arasinda sinirli kaliyor. Gözündeki kirma kusuru bir ve üstü olan numaralara lazer uygulanabilir.

Astigmat: Dört dereceye kadar basarili olabiliyoruz. Bir derece ve üstündeki numarala uygulanabiliyor.

Kör olma riski var mi?

Lazer uygulamasi yaptirmaya karar verenlerin 18 yildir sorduklari degismez soru, lazer yüzünden kör olup olmayacaklari. Doç. Dr. Bozkurt Sener bu soruya su yaniti veriyor:

“Lazerin gözdeki kirma kusurlarina uygulanmasi nedeniyle kör olma riski yok, lazer teknolojisi 70-80 yil öncesine dayaniyor. Biçak yerine lazer kullanilmasi yeni bir teknoloji degil. Su anda gözde kesi bile yapilmadigi düsünülecek olursa, kör olma riskinden bahsedemeyiz. Lazer uygulamalarini bu alanda deneyimli hekimler yapiyor. Göze lazer uygulamasi yapacaksak 21 yasin üzerindeki kisileri tercih ediyoruz. Çünkü göz numarasinin ilerlemesi, 21 yasindan sonra duruyor.”

Kadinlar lazeri daha çok yaptiriyor

Kadinlar günlük hayatlarinda gözlügü en çok estetik kaygiyla istemediklerini dikkat çeken Doç. Dr. Sener sözlerine söyle devam etti. “Lens kullanicilarinin sayisi gözlük kullanicilarindan daha az. Çünkü lens dikkatli kullanmali, düzenli göz hekimine gitmeyi gerektiriyor. Bu teknolojiyi ilk uyguladigimizda 'biraz daha zaman geçsin emin olalim' deyip yillarca bekleyenler artik daha çok lazer için geliyor. Kadinlarin en birinci kaygisi güzel görünmek. Gözlüklerle kendilerini güzel bulmadiklarini ifade ediyorlar. Erkekler maç seyrederken, yazin denize havuza girerken zorlandiklarini belirterek gözlükten, lensten kurtulmak istiyorlar. Deprem sonrasinda korku yasayan bir grup da var. Onlar da depremden sonra gözlüklerini, lenslerini bulamayip etrafi göremedikleri için lazer yaptirmak için geliyordu, hala da geliyorlar.”

Ayni numaraya dönülüyor mu?

Lazerden sonra ayni numaranin gelip gelmeyecegi de sikça sorulan bir soru. Doç. Dr. Bozkurt Sener, lazerin gözdeki kirma kusuru derecesinin ilk ölçüldügü dönemdeki numaralara uygulandigini belirterek sunlari söylüyor:

“Lazeri kisiye 21 yasinda uyguladiysak, 61 yasina kadar ayni durumda kalacaginin bir garantisi yok. Zaman içinde, sonraki yillarda yeniden yaslanma, yipranmanin etkisiyle kirma kusurlari olusabilir.

Sonraki yillarda olusan numaralar gözde kaliyor. Örnegin 7–8 derecelik bir gözde, geri gelen numara bir dereceyi geçmez. Bir dereceye uygun bir gözlük kullanabilir. Gözlük de gece araba kullanirken ya da altyazili bir film izlerken, maç seyrederken gerekebilir. Günlük yasantida gözlük bagimlisi olmaya gerek yok. Lazeri 60-65 yas sonrasinda uygulamak çok mantikli degil, ama kisinin gözleri saglikliysa uygulanabilir.”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası