Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


AGA GIBI OTURMAK DIZ KAPAGINI BOZUYOR

Büroda tüm gün sandalyede oturanlarin diz kapaklarinda sorun olusma orani artiyor. Oturus bozukluklarinin yanisira merdiven inip çikmak, step yapmak, kosu bandina egim vererek kosmak gibi hareketler diz kapaginin kaymasina neden olabiliyor. Kayma, dizlerde ortaya çikan siddetli agri ile kendini belli ediyor.

Ofiste oturma biçiminiz, diz kapaginizda sorun olusup olusmayacaginin önemli göstergelerinden biri. Eger sandalyede bacaklarinizi aralayarak oturuyorsaniz, diz kapaklarinizin kaymasina neden olabilirsiniz. Diz kapagindaki kaymalarin, özellikle de ofis çalisanlarinin yaygin sorunu haline geldigini belirten International Hospital Ortopedi ve Travmatoloji Uzmani Prof. Dr. Hakan Gürbüz, artik erkekler kadar kadinlarda da oturus sekli nedeniyle ayni sorunun olustugunu söyledi. Prof. Dr. Gürbüz, erkeklerde sik rastlanan, bacaklarini iki yana açma ve dizlerini yere 90 derecelik bir açiyla kirma seklindeki oturma biçiminin kadinlarda da görülmesi nedeniyle her iki gurupta da ‘aga oturusu’ olarak tanimlanabilecek bu durumun diz kapaginin kaymasina neden oldugunu vurguladi.

‘Aga’ oturus stili nedeniyle dizin üzerindeki diz kemigini adeta bir sapka gibi örten diz kapagi, dis yana dogru kayiyor, kayma diz kapagindaki kikirdagi yipratiyor. Bu durumda ortaya çikan sonuç, dizlerde siddetli agri. Sorun daha da ilerlerse dizlerde protez uygulamasi gerekebiliyor.

Dogru oturus sekli budur

Bacak bacak üstüne atmak gibi pek çok oturus seklinin yanlis olduguna degisen Prof. Dr. Hakan Gürbüz, uzun süre sandalyede oturanlar için dogru oturma seklini söyle tarif ediyor: “Sirtiniz tamamen dik olmali ve belinizin arkasini küçük bir yastikla desteklemelisiniz. Bacaklarinizi kirarak degil, dizinizi kirmayacak sekilde düz ve birlesik uzatmalisiniz. Bu oturus sekli omurganizi düz tutar ve diz kapaklarinizin zarar görmesini engeller.”

Kapak nasil hasar görüyor?

Aga oturusu gibi oturus bozukluklarinin yani sira, merdiven inip çikmak, step yapmak, kosu bandina egim vererek kosmak gibi faaliyetlerin de diz kapaginda kaymaya neden olabilecegini söyleyen Prof. Dr. Hakan Gürbüz sözlerine söyle devam ediyor: “Tüm bunlar diz kapagi kemigine ve ekleme, sorun çikariyor. Günlük yasamda hep aga pozisyonunda oturuyoruz. Bacaklarimizi açarak oturmamizin sonucunda, iç taraftaki kaslar uzuyor, distaki kaslar ise kisalip kalinlasiyor. Diz kapaklari da yerine oturduklari vadiye benzer yapidan çikarak disari dogru kayiyor. Arabanin silindir ve pistonu gibi, diz kapaginin her bükülmesi sirasinda kapak kemigi vadiye benzeyen ve diz kapaginin oturdugu yapiya girip çikiyor. Bunun sonucunda dizimizin ön dis yüzünde ciddi agrilar olusuyor.”

Uzun yolculuklar agrilari artiriyor

Bu agrilar özellikle de kosarken ortaya çikiyor. Kosma sirasinda diz kapagi hizli ve güçlü bir sekilde içine oturmasi gereken vadiye benzer alana girip çikinca sorun daha da artiyor. Merdiven inmek çikmak bu insanlara sorun yarattigi gibi arabada uzun süre oturmak, uçakta hareketsiz kalmak uzun yolculuklari çok agrili hale getirebiliyor.

Ameliyata uzanan süreç

Diz kapagindaki kayma, aniden ortaya çikmiyor. Zaman içinde baslayip ilerliyor. Prof. Dr. Gürbüz, bu süreci söyle anlatiyor: “Diz kapaginin saginda ve solunda yer alan pilika denilen bir kilif var. Her dizi büküp açmada bu pilika tabakasi adeta dizdeki kikirdagi zimparaliyor. Bunun üzerine kikirdak yapi hasar görüyor, kikirdagin üstünü soyuyor, döküyor. Daha çok 30'lu-40'li yaslarda görülen bu sorunlar nedeniyle ciddi agrilar ortaya çikiyor. Kikirdagin beslenmesi için gereken sivinin, yüzeyi islatmasi önem tasiyor. Diz bükülüyken pilika kikirdagin üstünü örtüyor, sivinin kikirdagi islatmasini önlüyor. Baligi sudan çikarmak gibi, yasamsal aktivitesi engelleniyor. Bu nedenle diz kapaginin vadiye düzgün oturmasinin saglamasi ve pilika denilen yapinin da ekleme zarar veren sürtünme ve örtme etkisinden korunmak için temizlenmesi gerekiyor.

Dizi bükmek, egim vererek kosmak, uzun oturmak yasak!

Bu sorunlari yasamasina ragmen ameliyat olmak istemeyen kisilerin dizini bükerek oturmasi, merdiven inip çikmasi, spor salonunda kosu bandina egim vererek kosmasi var olan sorunu daha da siddetlendirebiliyor. Yapilacak her hareket, dizdeki agrilari artiriyor. Ancak normal tempoda yürüyüs yapmak zarar vermiyor.

Çözüm, ameliyat!

Dizdeki bu sorun mekanik oldugundan tedavisinin de mekanik olduguna deginen Prof. Dr. Hakan Gürbüz, “Eger evinizin tavani her ay akiyorsa, siz de aktikça temizletip boyatiyorsaniz sorunu çözümlemis olmuyorsunuz. Diz kapagi sorunlarinda ilaç almak ya da baska önlemler sorunu çözümlemiyor. Sorunun derecesine göre ya artroskopik cerrahi ya da klasik cerrahi uygulamak gerekebiliyor.” diyor. Artroskopi ile diz kapaginin dis yana tasmasi yerine oturtuluyor, pilika adi verilen yumusak dokular ve yipranan kikirdak temizleniyor. Artroskopiden sonra yaklasik 10 gün boyunca dizde sislik oluyor. Ancak kisi 3-4 hafta sonra normal hayatina dönebiliyor. Eger soruna karsi hiçbir önlem alinmazsa, diz kapagi kireçlenmesi olusuyor. Bu durumda protez cerrahisi yapiliyor, büyük protez konulmuyor, sadece diz kapaginin içi protezle degistiriliyor. Diz agrisiyla kendini belli eden ve ameliyata uzanan bu sürecin önemine dikkat çeken ve dizde agri görülmesinin bir sinyal olarak algilanmasi gerektigini belirten Prof. Dr. Hakan Gürbüz agrilarin, agri kesici ilaçlarla geçistirilmemesi gerektigini vurguluyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası