Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


UNUTKANLIGINIZI HAFIFE ALMAYIN...

Halk arasinda ‘bunama’ ya da yaslilik hastaligi olarak bilinen Alzheimer, özellikle unutkanlik belirtisi ile basliyor. 60 yasindan sonraki dönemlerde ilerleyen Alzheimer hastaligini ve tedavi sürecini Reem Nöroloji Merkezi Kurucusu Dr. Mehmet Yavuz, anlatiyor.

Alzheimer hastaliginin baslangiç evresi nedir?

“Alzheimer hastaligi adini, Alman bir doktor olan Dr. Alois Alzheimer’den almistir. Dr. Alzheimer, zihinsel hastalik sonucu yasamini yitiren bir kadinin, beyin dokularinda birtakim degisiklikler meydana geldigini fark ederek bunun üzerine çalismalar yapmistir. Günümüzde bunama olarak adlandirilan bu hastaligin kesin bir tedavisi bulunmamaktadir.

Beyinin bazi bölümlerinde nedeni henüz saptanmamis protein birikintileri olusur. Bunun sonucu olarak sinir uçlari zarar görür ve beyin aldigi sinyalleri gerekeli bölgelere ulastiramaz. Alzheimer adi verilen hastalik da bu sekilde ortaya çikar.”

65 yas üstü her yüz kisiden 5’inde görülüyor!

“Kisinin yillar süren bir süreçte unutkanliginin giderek artmasi ve çevresindeki çok yakinlarini bile taniyamamasi oldukça aci bir durumdur. 65 yas üstü her yüz yaslinin, dört ya da besinde görülebilen bu hasatlikla alakali dünyada birçok tedavi yöntemi arastiriliyor. Ama ne yazik ki, beyin ömrü henüz istenilen ölçüde uzatilamiyor. Bu nedenle Demansiyel sendromlar ve Alzheimer hastaligi, her geçen gün daha fazla karsimiza çikiyor.”

Hasta yemek yemesini, konusmasini bile unutabilir!

“Alzheimer hastaliginda özellikle yakin hafiza kaybi söz konusudur. Kisiler 30 sene öncesini çok iyi hatirlayabilirler ancak 1 hafta önce kardesinin vefatini unutabilirler. Hafiza kaybi sondan baslayarak basa dogru giden bir seyir gösterir. Hastanin hafizasi, her sene en son hatirladigi 3-5 yili silebilir. Alzheimer hastasi, önce orta yas döneminin kayitlarini, sonra gençlik dönemininkini, sonra da çocukluk dönemini kaybeder. Eger Terminal döneme gelinirse, hasta giderek çocuklasir hatta bebeklik dönemine iner. Hasta yemek yemesini, yürümesini, konusmasini büyük sorunlar olusturabilecek tuvalet aliskanliklarini bile unutabilir. Örnegin bir kadin hastamiz, en son çocugu 40 yasinda olmasina ragmen, çocuklarinin 15-20 yaslarindaki hallerini hatirliyor ve çocuklarini tanimiyordu. Alzheimer da enteresan nokta, yakin hafiza kaybinin gelisimi ile hafizadaki en son hatirlanan kayitlamanin, eskiye göre çok daha net ve canli olusudur. Hatta hastalik baslamadan önce, çok geçmiste olan ve unuttugu olaylari, Alzheimer gelistikten sonra daha net hatirlayan hastalar vardir .”

Ilaç Tedavisi…

“Tedavide, hücreden hücreye iletisimi saglayan asetil kolin maddesinin Snaps araliginda yikilmasini önleyen ilaçlar kullanilir. Asetil Kolin beyinde hücreler arasi iletisimde önemli rol alan kimyasal maddelerden biridir. Günümüzde ilaç tedavisinin amaci, Asetil Kolini hücreler arasi boslukta olabildigince fazla tutmaya yöneliktir. Ilaç tedavisinin hedefi, hastaligi iyilestirmek degil, hastaligi yavaslatmaktir. Dünyamizda henüz, Alzheimer’i kesin olarak tedavi edebilen bir ilaç kesfedilmemistir.”

Alzheimer hastaliginda Manyetik Soklama tedavisi…

“Bu yöntem yeni bir tedavi yöntemidir. Alzheimer hastaliginda beyinin her iki sakak lobunda, bir metabolizma azalmasi oldugunu yapilan SPECT ve PET tetkikleri ile bilmekteyiz. Hatta birçok arastirmaci, her iki paryatal ve temporal loblarda (beyinin sakak loblari) PET filmi ile saptanan hipometabolizmanin, hastaligi olusturan neden oldugunu ve Alzheimer için tani koydurucu oldugunu düsünmektedir. Diger taraftan TMS(Transkranial Manyetik Stimülasyonun) uygulanan bölgede metabolizmayi ve kan dolasimini arttirdigini yine PET ve SPECT incelemeleri ile ispatlanmistir.”

Reem Nöroloji Merkezi’nde Manyetik Soklama tedavisi…

“Unutkanlik ve Demansiyel sendromlu hastalara biz REEM Nöroloji Merkezi olarak önce PET filmi çektirmekte, daha sonra da metabolizma düsüklügü olan bölgelere, metabolizmayi yükseltmek ve bu bölgelerde ki kan dolasimini arttirmak için TMS uygulamalari yapiyoruz. Bu yöntemle özellikle baslangiç ve orta dönemdeki Alzheimer hastalarinda önemli düzelme ve gelismeler elde ediyoruz.”

Alzheimer hastaliginda Manyetik Soklama tedavisinin sonuçlari…

“Bazi hastalarda tedavi sonrasinda yaptigimiz PET incelemeleri, daha önce metabolizmasini düsük buldugumuz beyin bölgelerinde, metabolizmanin yükseldigini ve normallestigini göstermistir.

TMS tedavisinin, bilinen bir yan etkisi olmamasi ve etkinliginin PET tetkikleri ile gösterilmesi, uygulamanin her Alzheimer ve Demans hastasinda güvenle kullanilabilecegini göstermektedir.

Diger taraftan TMS uygulamalari, ilaç tedavisi ile beraber de yapilabilir. Fakat TMS seanslari hastaligi, durdurma ve yavaslatmada çok daha etkilidir.”

Dr. Mehmet Yavuz
Nöroloji Uzmani
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası