Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SOGUK HAVALARDA ELLER DAHA FAZLA ÖZEN ISTER!

Yaslilik belirtilerinin yüzümüzden bile önce yerlestigi eller, soguk kis günlerinde daha özel bakim istiyor. Dis etkenlerle en fazla temasta olan ellerinizin pürüzsüz görünmesini istiyorsaniz; soguk havada eldiven, güneste koruyucu krem kullanin. Yaslanma belirtilerine karsi da peeling ve dondurarak tedaviden yararlanin

Medical Park Bahçelievler Hastanesi Dermatoloji Uzmani Dr. Gökhan Okan; soguk havalarda kuruyan ve egzama riski artan ellerimiz için basit ama etkili bakim tüyolari verdi:

DIS ETKENLERLE SÜREKLI TEMASTA: Eller dis dünyayla en fazla temasta olan bölgelerimiz… Havalarin sogumasi, kis mevsiminin gelmesiyle birlikte daha çok zarar gören organlarimiz. Sagligina ve dis görünümüne önem veren herkes, ellerine gereken özeni göstermeli, gerektigi zaman da etkili bakim yöntemlerinden faydalanmali.

YILLARIN IZLERINI ELE VERIR: El sirti derimizin, yüz derimizden daha ince olmasi ve deri alti yag dokumuzun azligi, ellerimizde yaslanma belirtilerinin yüzümüzden daha önce ve belirgin olmasina neden olur. Kimyasal maddelerle temasin fazlaligi ve günes isinlari da yaslanma belirtilerinin daha erken ortaya çikmasini kolaylastirir. Cilt yaslanmasiyla birlikte ellerimizde elastikiyet kaybi, kuruma, matlasma, düzensiz pigment artisi, damarlarda belirginlesme gözlenir. El saglimiz açisindan bazi hususlara dikkat ederek ellerimizdeki bu yaslanma belirtilerini geciktirebiliriz.

ELLER DE GÜNES KREMI ISTER: Ellerimizdeki yaslanma belirtilerini geciktirmek amaciyla bazi önlemler alinabilir. Günes isinlari ellerimizde de yaslanmayi hizlandirdigindan günes koruyucular ellere de sürülmelidir. Eldeki yaslanma belirtilerinden kisa sürede ve hizli sonuç elde etmek isteyen hastalar, peeling ve krioterapi (dondurarak tedavi) yöntemlerine basvurabilir.

MAT GÖRÜNÜME PEELINGLE SON VERIN: Ellere uygulanan peeling islemiyle ellerde gözlenen cilt lekelerinde açilma, ellerde mat görünümde hafifleme saptanir. Düsük doz asidik madde ve renk açici madde içeren peeling solüsyonu, el sirtinda belli bir süre bekletilerek düzensiz pigment artisi azaltilir. Bu dönemde kisilerin ellerini çok iyi sekilde nemlendirmeleri, günesten korumalari, suyla temaslarini kisitlamalari gerekir. Ellere uygulanan peeling islemi için de, yüz peelinginde oldugu gibi, kis mevsimi daha uygundur ve üçer haftalik araliklarla uygulanir. Ellerinde parlak, canli görüntü elde etmek isteyen ve el lekelerinden kurtulmak isteyen hastalar için iyi bir tedavi seçenegidir.

EL LEKELERINI DONDURUN: El lekelerinde basvurulan diger bir tedavi yöntemi de krioterapi yani dondurarak tedavidir. Sivi azot, lekenin oldugu bölgeye temas ettirilerek lekenin hafiflemesine yardimci olur. Bu tedavide de iyi bir yara bakimi ve günes koruyucu kullanimi sarttir. Nadir olmakla birlikte bu tedavi sonrasinda deri renginde islem uygulanmayan bölgelere göre daha fazla bir renk açilmasi görülebilir. Bu tedavide peeling isleminde oldugu gibi kis mevsiminde uygulanmalidir.

A VE C VITAMINLI ÜRÜNLER KULLANIN: Medikal islemler disinda harici tedavilerle de ellerdeki yaslanma belirtilerinde kismi azalma saglanabilir. Vitamin A içeren ürünler hem derinin yüzeysel soyulmasini saglayarak ölü derinin uzaklastirilmasini saglar, hem de renk açici olarak kullanilan diger ürünlerin derinin alt tabakasina ulasmasini kolaylastirir. Renk açici olarak hidrokinon, azeleik asit ve vitamin C içeren ürünler faydali olmaktadir. Hastalara öncelikli olarak bu tedavilerden elde edilecek yanitin hemen olmayacagi, kismi yanit elde edilecegi, tedavinin sonuçlarinin uzun süreli ve sabirli olundugu zaman elde edilecegi konusunda bilgi verilmelidir. Mutlaka tedavilere günes koruyucular da eklenmelidir.

KIS AYLARINDA EGZAMAYA DIKKAT: Kis aylarinda en fazla rastlanilan sorunlardan biri de egzamadir. Ellerin çok fazla yikanmasi, suyla, sabunla ve kimyasal maddelerle temas etmesi nemsizlige ve kuruluga neden olur. Bu kuruluk ilerlediginde egzama gelisir. Egzama; kasintili, sulantili, kizarik yaralar seklinde kendini gösterir. Saglik sektöründe çalisan kisiler, bahçivanlar, kuaförler, temizlik isçileri ve asçilar özellikle egzama açisindan risk teskil eden meslek gruplaridir. Suyla temasin fazla olmasi, sabun, temizleyici ve el dezenfektanin fazla kullanilmasi ismi geçen meslek gruplarini daha yatkin hale sokan ana sebeplerdir.

KIMYASAL MADDELERDEN UZAK DURUN: Egzama iki sekilde görülür; kimyasal madde kökenli tahris egzamasi ya da alerjik madde kökenli alerjik egzama. Dermatologlar yama testiyle egzamanin alerjik kökenli ya da tahris edici maddelerden kaynaklanip kaynaklanmadigini tespit ederler. Test sonucuna göre eger alerji yapici madde tespit edilirse, o maddenin kisinin hayatindan uzaklastirilmasi, hastaligin ortadan kalkmasina yardimci olur.

EGZAMANIN TIPINE GÖRE TEDAVI: Egzama tedavisinde; öncelikli olarak cilde alerji yapan ya da tahris eden maddenin tespit edilip kisinin hayatindan uzaklastirilmasi gerekir. Sulantili egzamalarda deriyi kurutucu pansumanlardan faydalanilir. Kasintiyi geçirmek amaciyla antihistaminik tabletler kullanilir. Inflamasyonu baskilamak amaciyla kremlere basvurulur. Eger egzamalara enfeksiyon eklenmisse antibiyotikli tabletler alinmalidir.

BAKIMLI VE SAGLIKLI ELLER IÇIN 10 ALTIN ÖGÜT:

KURUTMAYAN TEMIZLEYICILER KULLANIN: Ellerinizi kurutmayan temizleyici kullanimina önem verin. Her el yikama sonrasi ellerinizin nem kaybettigini unutmayin.

ILIK SUYLA YIKAYIN: Ellerin ilik suyla, cildi kurutmayan sabunlarla yikanmasina dikkat edilmelidir.

KISA BANYO YAPIN: Banyo süreleri kisa tutulmalidir. Uzun süren banyolar, derinin daha fazla nem kaybetmesine neden olur.

NEMSIZ BIRAKMAYIN: Nemlendirici kullanmaya önem gösterin; ellerinizi sik sik nemlendirin.

ZEYTINYAGI VE E VITAMINI: Shea yagi, gliserin, zeytinyagi ve vitamin E içeren nemlendiriciler el sagligi için faydalidir.

MUTFAKTA MUTLAKA ELDIVEN: Mutfakta sebze ve meyve dograrken eldiven giyilmesine özen gösterilmelidir.

SOGUKTAN KORUYUN: Soguk havalarda disari çikarken korunmak amaciyla mutlaka ellerin eldivenle korunmasina dikkat edilmelidir.

TAHRIS OLMASIN: Deriyi tahris edici maddelerle (mesleki ajanlar, kimyasallar) temas etmeden önce mutlaka eldiven kullanin. Eldiven kullanarak ellerinizin zarar görmesini engelleyin.

KREMLERLE BARIYER KURUN: Özellikle tahris edici maddelerle temasin fazla oldugu durumlarda bariyer kremler yararlidir. Bariyer kremler; derinin üst tabakasinda katman olusturur ve nemlendirici özelliginin yaninda üst tabakada bariyer olusturma özelliginden dolayi kimyasallarin içeriye girmesini engellerler.

GÜNES KREMI SART: Ellerinizin yaslanmasini engellemek istiyorsaniz, yüze uygulanan günes koruyuculari ellerinize de uygulayin.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası