Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Abbott Obezite Ilaci Sibutraminin Avrupa Birligindeki Pazarlama Faaliyetlerini Askiya Aliyor

Avrupa Ilaç Kurumu'na bagli (EMA) Beseri Tibbi Ürünler Komisyonu (CHMP) geçtigimiz hafta yaptigi oylama sonucunda sibutramin içeren tüm anti obezite ilaçlarinin pazarlama ruhsatlarinin askiya alinmasini önerme karari aldi. Abbott, CHMP'nin önerisine uyacak ve sibutramin içeren Abbott ilaçlarinin tüm Avrupa Birligi (AB) üyesi ülkelerdeki ve ayni zamanda Avrupa Ekonomik Alani'na dahil olan Izlanda ve Norveç'teki pazarlama faaliyetlerini askiya alacak. Abbott; sibutramini Reductil, Meridia, Sibutral, Ectiva ve Raductil marka adlari altinda üretmektedir.

Avrupa Ilaç Kurumuna bagli Beseri Tibbi Ürünler Komisyonu’nun öneri kararini takiben Saglik Bakanligi Ilaç ve Eczacilik Genel Müdürlügü, Türkiye’de Reductil marka adi altinda pazarlanmakta olan sibutraminin ruhsatinin askiya alinmasina ve eczane, ecza deposu ve hastane seviyesinde piyasadan toplatilmasina karar vermistir. Abbott Türkiye, bu karara uygun bir sekilde gerekli çalismalari hemen baslatmistir.

Hekim ve hastalar konuya iliskin sorulari için Abbott Türkiye’ye 0800 261 70 02 numaralari ücretsiz telefon hattindan ulasabilirler. Ücretsiz hatlar sadece sabit telefonlardan aranabilmektedir. Cep telefonundan arama yapmak isteyenler Abbott Türkiye’ye 0216 537 73 68 ve 0216 537 73 69 numarali ücretli hatlardan ulasabilirler.

CHMP'nin önerileri, SCOUT çalismasindan (Sibutramin Kardiyovasküler Sonuçlar Çalismasi - Sibutramine Cardiovascular OUTcome Trial) elde edilen sonuçlarla ilgili olarak 2009'un Kasim ayinda yayimlanan bir incelemeyi temel aliyordu.

AB ve Türkiye disindaki çogu ülkede satisi devam etmekte olan sibutraminin prospektüsündeki uyarilar dogrultusunda kullanilmasi gerekmektedir. ABD Gida ve Ilaç Dairesi'nin (FDA) SCOUT çalismasiyla ilgili incelemesi sürmektedir. FDA prospektüs bilgilerinde bir degisiklik yapilmasini talep etmis olmakla birlikte, ürün ABD pazarinda satilmaya devam etmektedir. Avustralya Terapötik Ürünler Idaresi de (TGA) benzer bir önlem almistir.

Abbott'un SCOUT çalismasindan elde edilen verilerle ilgili degerlendirmesi sonucunda, sibutraminin onaylandigi hasta popülasyonunda kullanilmasi halinde olumlu bir fayda/risk profiline sahip oldugu seklindeki görüsü degismemistir.

Abbott'un Global Farmasötik Arastirma ve Gelistirmeden Sorumlu Baskan Yardimcisi Dr. Eugene Sun, "Sibutraminden fayda saglayan çok sayida hasta olduguna inaniyoruz ve komisyonun kararini ve ilacin askiya alinmasiyla ilgili önerisini saygiyla karsilamakla birlikte görüslerine katilmiyoruz. Bununla beraber, komisyonun önerilerine uymak için hemen gerekli çalismalari yapacagiz” açiklamasinda bulundu.

Yaklasik 10.000 hastayi içeren alti yillik SCOUT çalismasi, Avrupa ruhsatlandirma makamlari tarafindan ilacin yüksek risk tasiyan hastalardaki kardiyovasküler güvenligini degerlendirmek amaciyla pazarlama sonrasi taahhüt kapsaminda talep edilmisti. Bu hastalarin büyük çogunlugu, altta yatan kardiyovasküler hastaliklara sahipti ve mevcut prospektüs bilgisine göre sibutramin kullanmaya uygun degildi.

Ilacin kullanimiyla ilgili sorulari olan hastalarin doktorlariyla temasa geçmesi gerekir.

Önemli Güvenlik Bilgisi

Saglik hizmeti sunan kisi ve kurumlarin, hastanin tüm mevcut ve geçmis tibbi sorunlarindan haberdar olmasi gerekir. Hastalar, reçetesiz olarak alinanlar da dahil olmak üzere kullandiklari tüm ilaçlari doktorlarina söylemelidir.

En yaygin yan etkileri arasinda uyku bozuklugi, kabizlik, basagrisi ve agiz kurulugu bulunur. Diger yan etkileri arasinda kalp hizinda artis, kan basinci artisi, çarpinti (palpitasyon), basagrisi, anksiyete ve bas dönmesi yer alir.

Sibutramin hakkinda bilinmesi gereken en önemli bilgiler bunlardir. Daha ayrintili bilgi için hastalar bir saglik uzmanina danisabilirler.

Avrupa Ilaç Kurumu (EMA) Tarafindan Sibutraminin Askiya Alindigi Ülkeler

Asagidaki ülkelerde sibutramin içeren tüm ilaçlarin pazarlama ruhsatlari askiya alinmistir: Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Kibris, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, Izlanda, Irlanda, Italya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya, Slovenya, Ispanya, Isveç ve Ingiltere.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası