Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


BIREY OLDUGUNUZU UNUTMAYIN!

Siradanlasan uzun iliskileri, evlilikleri kurtarmak için çiftler neler yapmali, ne gibi seylere yönelmeli? Iliskimizdeki kisiye bagimli olmamamizin nedeni ne? Amerikan Hastanesi’nden Psikolog Asli Akkan konuyla ilgili merak edilenleri açikliyor.

Ikili iliskilerin saglikli yürüyebilmesindeki en önemli etmenlerden biri kisilerin iliski için “bir” olmaya çabalarken “birey” olduklarini unutmamalaridir. Zaman geçtikçe iliski içindeki taraflar tüm yatirimlarini iliskiyi koruma adina iliskiye yapmaya baslayip kendilerini unutmaya baslarlar. Bu durum uzun iliskilerin siradanlasmasina, sikmasina, hatta bogmasina yol açmaya baslayabilir. Bunu mümkün oldugunca önlemek ve/veya azaltmak için taraflarin kendilerine zaman ayirabilmeleri, kendi dilek ve arzularinin ne oldugunu belirleyip onlari da tatmin etmek için bir gayret göstermeleri yararli olacaktir.

Bunun yani sira taraflarin kendi içlerindeki iliski kurmayla ilgili güvenlerini mümkün olan en üst düzeyde gelistirme çabalari uzun süreli iliskinin yipranmasini en aza indirecektir.

Arastirmalar, iliskide bir tarafin digerine bagimli olmasnini o kisinin sürekli olarak partneri tarafindan terke edilecegi, gerçekten sevilmedigi ve sonunda yalniz kalacagi korkusuyla ortaya çiktigini öne sürmektedir. Bu arastirmalar Bolwby’nin baglanma kuralina dayanmaktadir ve bu kisilerin çocukken kaygili/çeliskili baglanan yapida oldugunu öne sürmektedirler. Bu arastirmalara göre kisinin bebekken birincil bakicilarina baglanma stiliyle ilerde kurdugu iliskilerdeki baglanma türü aynidir. Bu kurama göre üç tip baglanma vardir :

Güvenli Baglanma (Secure Attachment): Güvenli baglanma gösteren bebekler anneleri veya birincil bakicilari yanlarindayken ondan uzaklasip çevreyle ilgilenir, diger bireylerle iletisime girme konusunda rahat davranir, birincil bakicilari uzaklasirsa ya kisa bir süre aglayip sonra oyuna dalar ya da fazla tedirginlik göstermezler. Bakici geri döndügünde sevinip onunla iliskilerini sürdürürler..

Kaygili/Çeliskili Baglanma (Anxious / Ambivalant Attachment): Bu bebekler anneden ayrilip çevreyle ilgilenmezler (ilgilenemezler). Anneleri uzaklastiginda terk edildiklerine dair korkulari iyice artar anneleri yanlarindan ayrilip geri dönerse aglarlar ve bir yandan ona sarilip bir yandan da iterler.

Kaçinik Baglanma (Avoidant Attachment) : Anneleri yanlarindayken çevreyle ve yabancilarla ilgilenirler, duygularini anneleriyle paylasmazlar, bir bakima annelerinden bagimsiz bir biçimde çevreyi arastirirlar, anneleri yanlarindan ayrilip geri dönerse onunla ilgilenmez, görmezden gelip oyunlarina devam ederler.

Amerikan Hastanesi
Psikolog Asli Akkan
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası