Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ERKEN TESHIS 100 HASTADAN 95-98'INI YASAMA DÖNDÜRÜYOR

Kolon kanserine karsi 30'lu yaslarda önlem alin!

Kolon-rektum (kalinbagirsak) kanserleri, kalinbarsagin ve onun son bölümü olan rektumun iç dokusundan (mukozasindan) kaynaklanan kötü huylu tümörlerdir. Acibadem Maslak Hastanesi Genel Cerrahi Uzmani Prof. Dr. Dursun Bugra, erken teshis ve tedavi edilen her 100 hastadan 95-98’inin saglikli bir sekilde yasamini sürdürdügünü belirterek, 35 yasindan itibaren yilda bir kez gaitada (diskida) gizli kan testi yaptirmasi gerekiyor. Ayrica 50 yasina gelen kadin ve erkeklerin de bir defa kontrol kolonoskopisi yaptirmalari gerektigini söylüyor.

Kolon kanserlerinin olusum mekanizmalarinda en iyi bilinen yol, bargirsak iç dokusundaki hücrelerin degiserek poliplere (küçük kitle), ardindan da kötü huylu tümörlere dönüsmesidir. Ancak bazi kisilerde polipler ileride kansere dönüsürken, bazi kisilerde böyle bir degisim görülmüyor. Kolon kanserlerinin yüzde 90’inin çok çesitli etkenler ile olustuguna dikkati çeken Prof. Bugra, hastalarin sadece yüzde 10’unda kanserin neden ve nasil olustugunu bilebildiklerini belirtiyor.

Sag Kalim Süreleri Artti

Erken evrede saptadiklari her 100 hastadan 95-98’inin saglikli bir sekilde yasamini sürdürdügüne deginen Prof. Bugra, sunlari söyledi: “Kanserin ikinci evresinde tedavi sonrasi 5 yil yasama orani yüzde 75-80’lere ulasirken, üçüncü evrede bu oran yüzde 50-60'larda, dördüncü evrede ise yüzde 10-15 civarinda bulunuyor. Birçok kanser tipinde bu oranlara yaklasmak kolay degil. Bu nedenle kolon-rektum kanserli olgular tedaviden iyi yanit alinan hasta grubunda sayiliyorlar.”

Tedavide çesitli seçenekler bulunuyor. Önce hastaligin evresi (yayginligi) saptaniyor. Hastanin geçirdigi kalp, akciger, böbrek sorunlarina, bilincine, psikiyatrik hastaliklari olup olmadigina, rektum tümörlerinde anal bölge fonksiyonlarinin yerinde olup olmadigina, özetle genel durumuna bakiliyor. Kanserin tedavisinde birinci öncelik cerrahidir. Rektum tümörleri için gereken durumlarda radyoterapi, kolon ve rektum tümörleri için kemoterapi uygulaniyor. Tedavi sansini yitirmis ve çok ileri asamada bulunan hastalarda ise agriyi dindirmeye yönelik tedaviler uygulaniyor.

Kolon Kanserli Aileleri Izliyoruz

Kalinbagirsak kanseri aileleri vardir. Bunlarin iki tipi iyi biliniyor. “Polipozis koli” denilen türde, kalinbagirsakta yüzlerce, binlerce polip bulunuyor. Ergenlikten itibaren baslayarak kolon-rektum mukozasinda polipler çikiyor, fark edilmemesi halinde 25-30’lu yaslarda bu poliplerin çogu mutlaka kansere dönüsüyor. Kalitsal bir hastaliktir. Ikinci tipi de ailevi bir hastaliktir. Nesilden nesile kanserin sifresi aktariliyor, sonraki nesillerde kanser gelisiyor. Arka arkaya iki nesilde kolon-rektum kanseri görülmesi gerekiyor, hastalarin yaslarinin biraz daha erken dönemde olmasi gerekiyor. Hastalar bu kriterler ile kalitsal ailevi kolon kanseri grubuna sokulabiliyor. Genetik geçisli bu ailevi kanser tiplerinde nesillerin takibi ve hastaligin erken dönemde saptanmasi önem tasiyor. Bir de halk arasinda en sik görülen ve sporadik kanserler vardir. Bu çesit kanserlerde lifli gidalardan fakir beslenme tarzi, hizli yemek aliskanligi, yag içerigi yüksek gidalar ile beslenme, günes isigindan mahrum kalmak, endüstride çalismak, radyasyona maruz kalmak, karin bölgesine radyoterapi yapilmasi ile iltihabi bagirsak hastaligi sonucu bagirsak dokusunun bozulmasi önemli kanser yapici etkenlerdir.

Kolonoskopiden Korkmayin

Kalinbagirsakta polip ve tümörlerin teshisinde kullanilan kolonoskopinin halk arasinda rahatsiz edici bir test oldugunun söylenmesine karsilik, uygulanmasinin çok kolay oldugunu belirten Prof. Bugra, “Bilgisayarli tomografi çekimi yaparak ve özel bir bilgisayar programi kullanarak, görüntüler araciligiyla kolon boslugunda dolasiyor gibi içerdeki polipleri görmek mümkün” dedi. Sanal kolonoskopi olarak bilinen bu yöntemde, 5 milimetreden küçük polipler atlanabiliyor. Ayrica barsak temizligi yetersizse, küçük diski kalintilari da polip ya da tümör olarak degerlendirilebiliyor. Prof. Bugra, klasik kolonoskopinin teshis duyarliliginin yüzde 90-95, sanal kolonoskopinin ise yüzde 80-85 oraninda oldugunu söyledi.

Kolon kanseri, her iki cinste de giderek artan siklikta görülüyor. Dünyada oldugu gibi Türkiye’de de kolon kanseri en sik görülen kanserler arasinda üçüncü sirada yer aliyor. 50 yasini bitiren kadin ve erkeklerin mutlaka bir defa kolonoskopi yaptirmasini öneren Prof. Dursun Bugra, sunlari söyledi: “Gizli kalmis, belirti vermeyen polipleri fark edip endoskopi ile teshis etmek, tedavisini de yaparak olasi bir kanseri erkenden önlemek mümkündür. Ailesinde anne, baba, kardes ve yakin akrabalarda kolon kanseri öyküsü varsa, kolonoskopik incelemeleri daha erken baslatmak gerekiyor. Babasi ya da annesi 45 yasinda kolon kanserine yakalanmissa, ogluna ya da kizina 35 yasinda kolonoskopi kontrolü yaptirmasini öneriyoruz.”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası