Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Egzama bebeklik döneminde baslayabilir

Kasinti, kizariklik, su dolu kabarciklar egzama hastalarinin en önemli sikayetleri arasinda sayiliyor. Yaygin bir hastalik olan egzamanin daha çok yetiskinlerde görüldügü bilinse de, bebeklik döneminde de görülüyor. Kadiköy Sifa Tip Merkezi Atasehir Dermatoloji Uzmani Dr. Rukiye Kaymaz, egzama hakkinda kapsamli bilgi veriyor ve en çok merak edilen sorulari yanitliyor.

Egzama terimi tahris olmus deriyi tanimlayan genel bir kavramdir. Akut egzama kirmizi, su dolu kabarciklar seklinde ve sizintili, kronik egzama kabuklu, kalin ve kahverengimsi olabilir. Egzama genellikle kasintilidir. Iritan kontakt egzama, alerjik kontakt egzama, nummuler egzama, atopik egzama gibi birçok formu görülebilir. Burada daha çok, sikligi modern yasam kosullari nedeniyle giderek artan ve bebeklikten itibaren rastladigimiz atoopik dermatitten bahsetmek gerekir.

Atopik Dermatit veya Atopik Egzama

Atopi kelimesi deri, göz, burun ve akciger mukozalarinin alerjik hastaliklara egilimini tanimlayan genel bir kavramdir. Genetik aktarim mevcuttur. Atopik ailelerde saman nezlesi, astim gibi alerjik olaylar siktir. Ayrica atopik dermatitit olarak adlandirilan döküntüler ve deri hassasiyeti mevcuttur. Hastalarin %20’sinde aileden bir bireyde de bu durum mevcut olabilir.

Atopik dermatit tüm dünyada giderek yayginlasmaktadir. Hastalik tüm yas guruplarinda görülmekle birlikte en çok bebekler ve çocuklarda görülür. Deri döküntüleri kasintilidir, vücutta yaygin veya belli bölgelerde sinirlanmis olabilir.

Atopik dermatit siddeti siklikla çocukluk döneminden sonra azalir; ancak deri kurulugu ve hassas deri özellikleri yasam boyu devam eder.

Hastalik; bebeklik döneminde basladiginda infantil egzama olarak adlandirilir. En çok saçli deride ve yanaklarda görülür; fakat vücudun her yerinde de görülebilir. Kasinti nedeniyle çocuk basini, yanaklarini ve diger alanlari elleriyle, yastik ya da baska bir sey ile ovusturur. Pek çok bebek 2 yasindan önce düzelir. Uygun tedaviler problem gerileyinceye kadar yardimci olur.

Bebeklikten sonra lezyonlar hafifler; ancak kuru, kabuklu kronik egzama görünümünü alir. Ergenlik dönemi ve genç eriskinlerde, el ve ayak egzamasi formunda sebat edebilir. Diger sik görülen alanlar dirsek büklümü, diz büklümü, bilekler, yüz, boyun ve üst gögüs bölgesidir.

Atopik dermatit tani ve tedavisi

Deri ve mukozalara ait çesitli yakinma ve bulgularin aile öyküsüyle bir arada bulunmasi tani koydurur. Uygun, erken ve düzenli tedavi hastalari rahatlatir, hastaligin süresi ve siddetini azaltir.

Atopik egzama klasik sekillerin disinda avuç içi, el sirt ve parmaklar ve ayaklarda kabuklanma, sizinti, kalinlasma seklinde de görülebilir.

Atopik Dermatitle ilgili sorular ve yanitlari :

Bu durum alerjikse yiyeceklerin rolü nedir?

Kisiden kisiye degismekle birlikte bazi gidalar özellikle de astimli bebek ve çocuklarda yakinmalari arttirir. Gidalari denetlemek faydali olabilir. Ani reaksiyonlara neden olan gidalardan uzak durulmalidir.

Çevresel faktörler önemli midir ve nasil önlem alinabilir?

Temas alerjenleri (ör: sabun, metal) veya havayoluyla gelen alerjenlerin (ev tozu akari, polen) uzaklastirilmasi fayda saglayabilir. Bazen toz tasiyan esyalar (tüylü yastik, örtü, boyun atkisi, yatak örtüleri, yorgan, battaniye, hali, kilim, kumas perde, yün ve diger kumasli esyalar) atopik egzamayi arttirabilir.

Asi yöntemi saman nezlesindeki gibi faydali midir?

Deri sikayetlerini arttirabilir.

Bu durumun tedavisi için ne yapilmasi gerekir?

Bir deri hastaliklari uzmanina basvurmaniz gereklidir. Doktorunuz size alerjen ve tahris edici maddelerden korunmada yol gösterecek ve dogru ürünlerle banyo alinmasi ve cilde uygun nemlendirici kullanimini tavsiye edecektir. Kis aylarinda nemin azalmasi, kurulugun artmasi nedeniyle atopik dermatit alevlenebilir. Yaz aylarinda ise ani sicaklik degisimleri, terleme artisi atopik egzamayi tetikleyebilir. Her iki durumda da doktorunuz size çesitli tedavi seçenekleri ve bakim önerileri sunacaktir. Atopik dermatit sik karsilasilan bir dermatolojik tablodur. Tedavi edilmedigi takdirde yasam kalitesini azalttigi gibi, bebegin büyüme gelisimini de olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle egzama durumunda mutlaka bir dermatoloji uzmanindan destek almaniz gerektigini unutmayin.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası