Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


TIROID AMELIYATI KIME, NE ZAMAN YAPILMALI?

Tiroid kanserleri, bugün bütün kanserler içerisinde cerrahi yöntemlerle etkin olarak tedavi edilebilen birkaç kanser türünden biri

Tiroid bezi, metabolizma üzerinde önemli etkisi olan tiroid hormonlarini salgiliyor. Bu hormonlar tüm hücrelerin metabolizma hizlarini, bir anlamda çalisma hizlarini belirliyor. Tiroid bezi hastaliklarindaki tedavi yöntemlerinden biri de ameliyat. Ancak ameliyat seçeneginin uygun hastada ve uygun zamanda yapilabilmesi bilgi ve birikim; ameliyatin yan etki olasiliginin azaltilmasi ise özel beceri ve deneyim gerektiriyor. Anadolu Saglik Merkezi (ASM) Genel Cerrahi Uzmani Prof. Dr. Metin Çakmakçi, tiroid cerrahisi ile ilgili sorularimizi yanitladi.

29 Nisan 2009, Istanbul - Tiroid bezi hastaliklari fonksiyonel ve yapisal olmak üzere iki ana gruba ayrilabiliyor. Her iki grupta da çok sayida ve çesitte tiroid hastaligi bulunuyor. Ilk grupta üretilen hormon düzeyindeki degisikliklerin neden oldugu fonksiyon bozukluklari yer aliyor. Bu gruptaki hastalarda tiroid bezi az ya da fazla çalisiyor, hormon salinim düzeyi etkileniyor ve bunun sonucunda vücutta birtakim sikintilar ortaya çikiyor. Ikinci ana grupta ise yapisal degisiklikler sonucunda ortaya çikan hastaliklar var. Tiroid bezlerinde nodül, iyi huylu tümör veya tiroid kanseri saptanan hastalar da bu grupta degerlendiriliyor.

Trioid bezi hastaliklarinin tedavisinde uygulanan cerrahi yöntemle ilgili sorularimizi Anadolu Saglik Merkezi (ASM) Genel Cerrahi Uzmani Prof. Dr. Metin Çakmakçi’ya sorduk.

Ameliyat, hangi tiroid hastalarina uygulaniyor?

Tiroid hastaliklarinda cerrahi tedaviyi, temelde üç grup hasta ile tartisiyoruz:

Ilk grubu, tiroid kanseri oldugu ince igne biyopsisi ile kanitlanmis olan veya yapilan biyopsi patolog tarafindan kanser açisindan süpheli olarak degerlendirilmis hastalar olusturuyor.

Ikinci grupta, boyut nedeniyle bazi belirtileri olusan veya kozmetik sorun yaratan “nodülleri” olan hastalar bulunuyor. Kanser oldugu gösterilememis ve bu nedenle izlem karari verilmis nodülü olan hastalarda nodüllerin çapinin giderek büyümesi de ameliyat karari vermemize neden oluyor.

Üçüncü grubu ise tiroid bezinin fazla miktarda hormon ürettigi hipertiroidi hastalari olusturuyor. Hipertiroidisi olan hastalarda bu durum ilaç veya radyoaktif iyot ile tedavi edilemezse, veya tedaviden sonra hipertiroidi tekrarlarsa bu hastalara ameliyat öneriyoruz. Ayrica ilaç ve radyoaktif iyot tedavisinin yan etkisi ortaya çikan veya gebelik gibi bu tedavilerin uygulanamayacagi hastalarda da yine cerrahi tedavi öncelikli hale geliyor.

Hipertiroidi hastalarinin tedavi sekli neye göre belirleniyor?

Hipertroidi hastalari ilaç, radyoaktif iyot ve ameliyat gibi üç seçenek ile tedavi edilebiliyor. Ilaçlarla tiroid bezinin çalisma hizi azaltilip tiroid hormonu üretme fonksiyonlari baskilanirken, ikinci seçenek olan radyoaktif iyot ile tiroid bezi hücrelerinin yapisi bozularak hormon üreten doku hacmi azaltiliyor. Ameliyatta ise tiroid bezinin büyük bir kismi ya da tamami çikartilarak fazla tiroid hormonu üretecek doku birakilmiyor, böylelikle hasta tedavi edilebiliyor. Her hasta için, hangi tedavinin seçilmesi gerektigi karari verilirken hastanin yasinin, cinsiyetinin, daha önce görmüs oldugu tedavilerin, yandas hastaliklarinin ve ultrasonografi ile sintigrafi gibi görüntüleme bulgularinin da özenle degerlendirilmesi gerekiyor.

Hasta bebek sahibi olmak istiyorsa nasil bir tedavi yöntemi seçiliyor?

Hasta dogurganlik çagindaysa ve bebek sahibi olmak istiyorsa radyoaktif iyot tedavisi uygulayamiyoruz. Böyle bir hastada ilaç tedavisi veya cerrahi tedavi uyguluyoruz.

Ilaç tedavisi sonucunda hastaligin nüks etme olasiligi var midir?

Hipertiroidi hastalarinda öncelikli tercihimiz olan ilaç tedavisindeki en büyük zorluk, ilaci kestikten sonra hastaligin nüks etmesi. Bu nüksü birçok hastada ilaci kestikten sonraki ilk yil içinde görüyoruz. Besinci yilin sonuna gelindiginde de hastalarin ancak beste biri normal halde kalabiliyor. Ayrica yan etkilerinden dolayi ilaci hayat boyu kullanamiyoruz ve birçok hastayi da ilaca bagli yan etki gelistigi için sonunda ameliyat ediyoruz.

Ameliyatta nasil bir islem uygulaniyor?

Hipertiroidi ameliyatlarinin temel ilkesi hormon üreten tiroid bezinin hacminin küçültülmesi. Bu sayede hastalarin büyük bir kisminda ameliyat sonrasi tiroid fonksiyonlari normale dönüyor. Ancak küçük bir kisminda hipertroidi nüksedebiliyor ve bu tedavide sorun yaratabiliyor. Geride birakilan tiroid dokusunun yeterli hormon üretememesi durumunda ise hipotiroidi ortaya çikabiliyor. Ama bu komplikasyon son derece düsük ve bir ilaçla kontrol etmek mümkün oldugu için sorun yaratmiyor.

Artan deneyim ve basta yeni enerji kaynaklari olmak üzere güncel teknolojik gelismeler hipertiroidi ameliyatlarinin daha da güvenli olarak yapilabilir hale gelmesini sagladi. Bu durum da son yillarda nüks olasiligini sifirlayan “total tiroidektomi” dedigimiz tiroid bezinin tamaminin çikarilmasi ameliyatini daha çok tercih edilir hale getirdi.

Tiroid nodüllerinin görülme sikligi nedir?

Toplumda tiroid bezinde nodül bulunma sikligi yüzde 10 olarak belirtiliyor. Yapilan otopsi çalismalari bu oranin daha da yüksek oldugunu gösteriyor.

Tiroid nodüllerinin tümü kanser anlamina gelir mi?

Nodüller bu kadar sikken, tiroid kanseri nadir olarak görülen bir hastalik. Yani her nodül saptandiginda bunun kanser oldugunu düsünmemek, hatta tam tersi olarak nodüllerin büyük bir kisminin iyi huylu oldugunu kabul etmek gerekir.

Her tiroid nodülü için ameliyat gerekir mi?

Tiroid bezinde saptanan her nodül için ameliyat gerekli olmasa da tüm nodüllerin ciddiye alinip degerlendirilmesi gerekiyor. Hastanin nodülüne nasil yaklasilacagi karari, yakinmasi, öyküsü, muayene bulgulari ve görüntüleme sonuçlari birlikte degerlendirilerek verilmeli. Temelde klinik ve radyolojik olarak riski olmayan ve 1 cm’den küçük nodüller izlenirken, 1 cm üstü veya risk grubuna giren hastadaki nodüllere ince igne aspirasyon biyopsisi öneriliyor. Sitoloji olarak adlandirdigimiz hücre biliminde ve girisimsel radyolojideki birikimin artmasi, klinisyenlerin igne biyopsisi seçenegini daha çok kullanmasina neden oldu. Igne biyopsisi sonucunda patologlarin süpheli ya da kanser olarak rapor ettigi nodülü olan hastalari da ameliyat ediyoruz. Tiroid kanserleri, bugün bütün kanserler içerisinde cerrahi yöntemlerle etkin olarak tedavi edilebilen birkaç kanser türünden biri.

Iyi huylu nodüllere de ameliyat uygulaniyor mu?

Iyi huylu oldugu bilinse de eger nodül büyükse ve büyümeye devam ediyorsa, hastada yutma güçlügü, agri gibi yakinmalara neden oluyorsa veya hastayi estetik olarak rahatsiz ediyorsa bu hastalar da ameliyat edilebilir. Yine büyük ve çok sayida nodülü olan hastalari da ameliyat edebiliyoruz. Tiroid kanserinde ve hipertiroidi hastalarinda tiroid bezinin tamamini çikarmayi yeglerken iyi huylu oldugunu düsündügümüz hastalarda gerçeklestirdigimiz ameliyatlari daha sinirli tutuyoruz. Büyük nodül, tiroid bezinin hangi tarafinda bulunuyorsa o kismi tamamen çikariyoruz. Diger tarafta ise hastanin daha sonraki yasaminda gereksinimi olacak tiroid hormonunu üretebilecek saglam tiroid dokusu birakmaya çalisiyoruz. Gerekirse ameliyatin bir asamasinda hizli bir patolojik inceleme de yapiyoruz ve diger kisma ne yapilacagina ameliyat sirasinda karar veriyoruz.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası