Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KARIN BÖLGESINDEKI YAGLANMALARA DIKKAT EDIN

Yaz aylarinin yaklasmasiyla birlikte fazla kilolar, vücuttaki yaglanmalar da daha fazla gündeme gelmeye basladi. Özellikle karin bölgesinde yaglanmalar dis görünüsteki degisikligin yani sira ileri de Diyabet ve Hipertansiyon gibi rahatsizliklara da neden olabiliyor. Amerikan Hastanesi’nden Beslenme ve Diyet Bölümü Sorumlusu Diyetisyen Ayse Korkmaz karin bölgesi yaglanmalari ve açlik hissinin kontrol altina alinmasiyla ilgili bilgi veriyor.

Bireylerin kilo almalarinin altinda birçok neden yapmaktadir. Genetik yatkinlik, düzensiz beslenme aliskanligi ve buna bagli olarak hazir gida tüketiminin fazla olmasi, fiziksel aktivite azligi gibi nedenler ilk akla gelenler arasindadir.

Kisi kilo aldiginda yaglanmanin hangi bölgede olmasi vücut yapisi ile baglantilidir. Iki adet vücut tipi vardir. Belden asagi kisim genis ise armut tipi vücut yapisi, üst kismi genis ise elma tip vücut yapisi olarak adlandirilmaktadir.

Bir de önemli olan özellikle karin bölgesi yaglanmalaridir. Bu durum ileri de Diyabet, Hipertansiyon gibi bazi hastaliklara da davetiye çikarmaktadir. Hatta bu durum birçok hastaliginda göstergesi olabilmektedir. Örnegin, insülin direnci, metabolik sendrom gibi.

Burada önemli kisi kilo almaya basladiginda ne yaptigi önemlidir. Kisi, kendine özel bir beslenme plani ile aldigi fazla kilolardan kurtulmayi tercih etmelidir. Böylece hem saglikli beslenmeyi ögrenecek hem de yaglanma hangi bölgede ise o bölgeden kilo/ yag kaybi saglayacaktir. Çünkü önemli olan diyet ile sadece kilo kaybi degil yag kitlesinden de kayip saglamaktir.

Açlik hissinizi kontrol altina alin

Zaman zaman daha sofradan kalkarken aciktiginizi hissettiginiz oldu mu? Hatta 'Yoksa midemde bir sorun mu var?’ dediginizi duyar gibiyiz. Kendinizi suçlamadan önce ögünlerinizde tükettiginiz yiyecek ve içecekleri gözden geçirmenizde yarar var. Vücudumuzun besin alimimizi kontrol eden mekanizma beynimizde, hipotalamus adi verilen bir bölgedir. Hipotalamus da iki bölgeye ayrilmaktadir. Bir tanesi açlik merkezi, bir tanesi de tokluk merkezidir. Bu bölgelerden salgilanan hormonlar, kisilerde besin alimini artirmak ya da azaltmak seklinde etki göstermektedir.

Örnegin:

Norepinefrin: Protein alimini azaltir, karbonhidrat alimini artirir.

Dopamin: Karbonhidrat alimini azaltir.

Insülin: Besin alimini artirir.

Glukagon: Besin alimini azaltir vb.

Ayni zamanda stres aninda istah artiran hormonlarin salgilanmasinda da artis olmakta ve bununla birlikte besin alimi da artmaktadir.

Genel olarak besin alimi ile ilgili olarak beynimizde meydana gelen olaylar bu sekildedir. Bununla birlikte besinlerin içerisinde bulunan bazi maddelerin de kisilerde tokluk hissi yarattigini söylemek yukaridaki bilgiler dogrultusunda daha dogru bir ifade sekli olacaktir.

Besinlerin içinde tokluk yaratan etkilerini,

Posa içerigi
Yag içerigi
Besinlerin glisemik indeksi(cevaplari) seklinde siniflamak mümkündür. Bu etkilerin nasil oldugunu tek tek incelemek gerekirse;

1-Besinlerin posa (lif) içerigi

Posayi, besinlerin bagirsaklar tarafindan sindirilemeyen kismi olarak tanimlamak mümkündür. Suda çözünürlük yönünden; çözünür posa ve çözünmeyen posa diye ikiye ayrilir. Tahillar, taze sebze ve meyveler, kurubaklagiller posadan zengin besinler arasinda sayilmaktadir. Diyette posa aliminin artirilmasinin besin alimini azaltma yönünde etki gösterdigi söylenmektedir. Posanin sindirilmesi ve vücuttan atilmasi daha uzun sürede oldugu için kiside daha uzun bir süre tokluk hissi yaratmaktadir. Tabii ki burada unutulmamasi gereken bir nokta ise kisinin posadan zengin bir beslenme uygulamasina engel olabilecek herhangi bir saglik sorununun olmamasidir. Örnek olarak; ishal, ülseratif kolit vb.

2- Besinlerin yag içerikleri

Yaglar vücudumuzun en ekonomik enerji kaynagidir. Enerji ihtiyacimizin ortalama olarak %25 – 30’unu karsilamaktadirlar. Ayni zamanda yapisi nedeni ile kiside tokluk hissi yaratirlar. Yag içerigi yüksek besinle arasinda, yagli tohumlar (findik, fistik gibi), sivi ve kati yaglar, tam yagli et, tahin, helva, susam gibi besinler sayilabilir.

Ancak unutulmamalidir ki fazla yagli besin tüketimi beraberinde bazi hastaliklari getirmektedir. Kalp ve damar hastaligi, sismanlik gibi... Bu nedenle yag içerigi yüksek olan besinler tüketilirken dikkat edilmelidir.

3-Besinlerin glisemik indeksi

Glisemik Indeks (G.I.); besinlerin yenildikten sonra gösterdikleri glikoz yanitin (kan sekeri üzerindeki etkisi) beyaz ekmege göre degerlendirilmesidir. Beyaz ekmek standart 100 olarak kabul edilir. Diger besinlerin degerleri buna göre degerlendirilir. Bir hesaplama sonucunda düsük puanda olan besinlerin glisemik indeksi düsük demektir. Yani kisinin kan sekerini daha az etkilemekte ve bu nedenle daha az besin alinmasini saglamakta ve kiside tokluk hissi yaratmaktadir. Posa orani yüksek olan besinlerin glisemik indeksi düsüktür. Bu nedenle bu besinler daha uzun süre tokluk hissi yaratmaktadirlar. Basit karbonhidrat olarak adlandirilan bal, reçel, pekmez, seker gibi besinlerin G.I.’i yüksek oldugu için kana çabuk karismakta ve daha sonra tekrar kiside açlik hissi uyandirmaktadir.

Amerikan Hastanesi
Beslenme ve Diyet Bölümü Sorumlusu
Diyetisyen Ayse Korkmaz
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası