Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ÇOCUKLARIN BAHARDAKI BESLENMESI HAREKETLERINI ETKILIYOR

Memorial Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dyt.Yesim Çelik, bahar aylarinda çocuklarin okul basarisini ve çevresiyle iletisimini olumsuz etkileyebilen yanlis beslenme aliskanliklarinin önüne geçebilmek için anne babalara önerilerde bulundu.

Uzun ve soguk geçen kis günlerinin ardindan yaz mevsimini karsilamaya hazirlandigimiz su günlerde, sürekli degisen hava kosullari, insan sagligini olumsuz etkilemektedir. Baharin geldigi dönemlerde havadaki negatif elektronlarin artmasiyla birlikte insanlarda degisik ruh halleri ortaya çikar. Kendimizi çogu zaman daha sikintili, halsiz, yorgun ve bitkin hissederiz. Kas, omuz, sirt ve boyun agrilari artmakta, yorgunlukla birlikte; konsantrasyon bozuklugu, asiri sinirlilik, hafiza zayiflamasi ve uyku bozukluklari görülebilmektedir.

Beslenme Aliskanliklari Okul Basarisini Dahi Olumsuz Etkileyebilir

Bu sikayetler yetiskinlerde oldugu kadar çocuklarda da görülebilmektedir. Çocugun okuldaki basarisini dahi olumsuz bir sekilde etkileyebilecek bu gibi rahatsizliklarin önüne beslenme aliskanliklarini degistirerek geçmek mümkün olabilmektedir. Çocugun daha halsiz, yorgun ve sinirli olmasina neden olan yanlis beslenme aliskanliklarini düzeltmek için dikkat edilmesi gereken bazi püf noktalar vardir.

Yorgunlugu ortadan kaldirmak için beslenmede en etkili vitamin, C vitaminidir.

Sebze ve meyveler C vitamini açisindan zengin besinlerdir. Bu nedenle çocuklarin taze sebze ve meyve tüketmelerini saglamak gerekmektedir. Ara ögünlerde çocuklara; sekerleme, pasta, bisküvi yerine taze meyveler, ana ögünlerde de salata yedirilmelidir .

Beyin performansi için en önemli ögün olan kahvaltiyi çocuklar kesinlikle atlamamalidir

Sivi aliminin artirilmasina özen gösterin. Ayran, süt, taze sikilmis meyve suyu tercih edilmesi gereken sivilardir. Gazli, sekerli içecekler, hazir yogunlastirilmis sekerli meyve sulari, gazozlar mümkün oldugunca az siklikta tüketilmelidir. Çocuklar için en saglikli içecek sudur. Gazli ve sekerli içecekler yerine çocuklarin bol bol su içmeleri saglanmalidir.

Beyaz Ekmek Yerine Çavdar Ekmegi

Her yasta oldugu gibi ekmek tüketimi çocukluk çagindan itibaren dikkat edilmesi gereken bir konudur. Beyaz rafine edilmis besinler yerine tam bugday, çavdar, kepek gibi rafine edilmemis tahillar tercih edilmelidir.

Geç vakitte yenen pilav ve makarna tembellestirir

“Nasil olsa daha çocuk istedigi saatte istedigini yesin” diye kesinlikle düsünmeyin. Çocuklarin da diger yetiskinler gibi geç saatlerde agir ve yagli yemek yememesine özen gösterilmelidir. Geç saatlerde karni acikan çocuga hafif besinler verilmelidir. Özellikle fazla yagli karbonhidratlar tüketmek ( pilav, makarna, pasta, börek vs. ) çocuklardaki uyusukluk halini artirir. Çocugunuzu giderek tembellesebilir. Bu yemeklerden mümkün oldugu kadar uzak durmaya çalismalidir. Tüketiliyorsa da aksam saatlerine birakilmamalidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası