Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


20 GRAMLIK TIROID HASTALANIYOR, HAYATIN DENGESI DEGISIYOR!

Son yillarda toplumumuzda tiroid bezi sik sik konusuluyor. Bu hastaligin arastirilmasi için daha çok insan doktora gidiyor. Zaman zaman bu durumun gereginden fazla abartildigi iddia edilse de, tiroid bezi fonksiyonlari vücudumuz açisindan büyük önem tasiyor. Boynumuzun ön bölümünde yer alan, yaklasik 20 gram agirligindaki tiroid bezi, küçük ama vücuttaki rolü büyük bir organdir.

Acibadem Maslak Hastanesi Tiroid Klinigi'nden Endokrinoloji ve Metabolizma Hastaliklari Uzmani Doç. Dr. Neslihan Kurtulmus, tiroid bezinde yapilan tiroid hormonlarinin vücuttaki diger bütün sistemler üzerine etkili oldugunu, tiroid hormonlarindaki en ufak dengesizligin diger organ ve sistemlerin de çalismasini olumsuz etkiledigini belirtiyor. Üstelik tiroid hormonlarinin bu etkileri hayatimizin sadece bir bölümünde degil, anne karnindaki hayatla beraber baslamakta ve ölene kadar sürmektedir.

Tiroid fonksiyonlari bebeklik, çocukluk, ergenlik, gebelik, lohusalik, yaslilik gibi fizyolojik dönemlerde bu dönemlerin geregine uygun degisimler göstermektedir. Tiroid disi hastalik durumlarinda ise kimi zaman vücudu koruyucu pozisyon almakta, kimi zamansa problem haline dönüsmektedir. Görülüyor ki tiroidi önemsemek popülarite degil gereklilik olmaktadir.

Tiroid bezi anne karnindaki dönemden baslayarak hayat boyunca tiroid hormonu (T3, T4) salgilar. Bu düzenin saglanmasinda hipofizden salgilanan TSH’in da varligi gerekir. Bu nedenle bu hormonlarin yapim asamasinin herhangi bir bölümündeki bozukluk tiroid hastaligina yol açar.

Tiroid Hastaliklari Nelerdir?

Tiroidin büyümesine ‘Guatr’ denir. Guatr basit guatr, nodüllü guatr, nodülsüz guatr gibi degisik gruplara ayrilir. Bir de tiroid bezindeki büyümenin degiskenlik gösterdigi, ‘immun sistem’ deki problemlerden kaynaklanan otoimmun (vücudun tiroide karsi gösterdigi reaksiyon sonucu olusan) tiroid hastaliklari (Hashimoto hastaligi, Basedow-Graves Hastaligi vardir. Tüm bu tablolar tiroidin çalismasini bozarak hipertiroidi (çok çalismasi) ya da hipotiroidiye (az çalismasi) yol açabilir.

Hipertiroidi Ve Hipotiroidi Nasil Anlasilir?

Tiroid az çalistiginda (hipotiroidi):

Halsizlik
Güçsüzlük
Saç dökülmesi
Cilt kurulugu
Kabizlik
Isteksizlik
Mutsuzluk
Kilo artisi, siskinlik
Adet düzensizligi, adet olamama

Tesadüfen yapilan kan testlerinde ciddi kolesterol yüksekligi saptandiginda hipotiroidi akla getirilmelidir.

Tiroid çok çalistiginda (hipertiroidi) ise sunlar oluyor:

Çarpinti
Terleme
Sinirlilik
Huzursuzluk
Kilo kaybi
Ellerde titreme
Saç dökülmesi, saçda incelme
Geçmeyen ishal
Gözlerde büyüme
Adet düzensizligi, adet olamama

Tiroid Hastaliginin Tanisi Için Ne Yapilmali?

Hastalar bazen boyunlarinda sislik fark ederek bazen de yukaridaki yakinmalarla hekime giderler. Tani amaciyla önce tiroid hekim tarafinda elle muayene edilir. Daha sonra kan tetkiki istenerek T3, T4, TSH, gerekirse tiroid otoantikorlari istenir. Ayrica sintigrafi ve ultrasonografi de hekimin gerekli görmesi durumunda istenebilir.

Kimler Tiroid Hastaligi Açisindan Risk Altindadir?

Tiroid hastaliklari ülkemizde sik görülmektedir. Özellikle daha önceleri iyot eksikliginin yaygin olmasi nedeniyle guatr oldukça sik görülmektedir. Ailesinde tiroid problemi olanlar, baska bir otoimmun hastaligi olanlar, bazi ilaçlari kullananlar (lityum, amiodarone, interferon, kortikosteroidler gibi), boyun bölgesine radyoterapi uygulanmis olanlar, nükleer kazalara maruz kalmis olanlar, yogun bakimda yatan hastalar diger insanlara göre daha fazla risk altindadir. Gebelik ve lohusalikda da tiroid hastaligi olasiligi artar.

Tiroid Nodülü Tehlikeli Midir?

Nodüler guatr sik görülmektedir. Nodül tiroid içinde büyümüs alanlardir. Boyut ve sayilari degisik olabilir. Nodüller büyüyebilir, çok çalisir hale geçebilir ve yüzde 5 oraninda da kanserlesebilir. Bu nedenle takibi gerekir. Hekim gerekli gördügünde nodülden igne biyopsisi ister ve tedaviyi biyopsi sonucuna göre yönlendirir.

Tiroid Tedavisinde Farkli Seçenekler Var?

Tiroid hastaliklarinin tedavi sekilleri degisiktir. Bir kismi sadece ilaçla tedavi edilirken, bir kisminda cerrahi yöntem uygulanir. Hangi tedaviye karar verilecegi hastaya ve hastaliginin tipine göre karar verilir. Ilaç tedavisi karari verilen hastalarda da bu tedavinin süresi, ilacin dozu, hastaya ve hastaligin seyrine göre ayarlanir.

Tiroid bezi tamamen alindiysa hastanin ameliyat sonrasinda ilaç(tiroid hormonu) kullanmasi gerekir. Tiroidin bazi hastaliklari tiroidin tamamen çikarilmasini gerektirdigi için sonrasinda ömür boyu tiroid hormonu alinmasi hastayi tedirgin etmemelidir. Tiroid hastaliklarinda bir diger tedavi seçenegi de radyoaktif iyottur. Bu tedavinin karari tiroid hastaliginin tipine, hastanin bazi özelliklerine göre verilir.

Tiroid hastasinda ameliyat düsünülmüyorsa, hekim tarafindan belirlenen araliklarla hasta izlenir. Bu izlem sirasinda tiroid hormonlari, tiroid ultrasonografisi ile kontroller yapilir, gerektiginde nodüllere yönelik biyopsi yapilir. Tiroid nodülü olan ya da büyük guatri olan her hasta ameliyat edilecek anlamina gelmez. Ancak nodüllerin takibi sirasinda ameliyat gerekliligi ortaya çikmissa da ameliyattan çekinilmemelidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası