Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


“SARI NOKTA”YA DIKKAT!

Yasa bagli makula dejeneresansi nedeniyle her yil dünya genelinde 500 bin kisi görme kaybi yasiyor.

Halk arasinda Sari Nokta adiyla bilinen “yasa bagli makula dejeneresansi” ileri yasta görülen ve ihmal edilmemesi gereken önemli göz hastaliklari arasinda yer aliyor. Prof. Dr. Murat Karaçorlu Sari Nokta adiyla bilinen yasa bagli makula dejeneresansi hastaliginin ismi ve içerigi ile ilgili halkin dogru bilgilendirilmesi gerektigini belirtiyor.

Halk dilinde Sari Nokta olarak bilinen hastalik genç-yasli herkesin bilinçli olmasini, nedenlerini, korunma yöntemlerini bilmesini gerektiren bir göz rahatsizligi… Bu hastalik ile ilgili dogru bilgilendirme yapilmasi çok önemli çünkü hem ülkemizde hem de dünyada bu hastaliga sahip kisilerin sayisi hiç de azimsanmayacak ölçüde ve artmaya da devam ediyor.

Istanbul Retina Enstitüsü doktorlarindan Prof. Dr. Murat Karaçorlu öncelikle toplumda hastaligin ismi ile ilgili önemli bir yanlis anlasilma oldugunun altini çiziyor. Sari Nokta’nin her saglikli gözün retina kisminda yer alan bir bölüm olduguna dikkat çeken Prof. Karaçorlu, Sari Nokta’yi retinanin tam merkezindeki 1 milimetrelik bir alani isgal eden anatomik bir bölge olarak tanimliyor. Karaçorlu, günlük kullanimda Sari Nokta adiyla dilimize yerlesen hastaligin, dogru ismiyle yani Yasa Bagli Makula Dejeneransi (YBMD) olarak bilinmesinin önem tasidigini vurguluyor.

Yasa bagli makula dejeneresansinin olustugu makula bölümü gözün arkasinda, 4-5 mm çapindaki bir alanin tam ortasinda yer aliyor. Makulanin en ortasinda ise fovea adi verilen sari renkli çukur bulunuyor. Içindeki sari rengi veren pigmentlerden dolayi Sari Nokta adi verilen bölge, en keskin gördügümüz merkezi olusturuyor. Bu bölgenin retinada kapladigi alan % 1 civarinda iken, beyindeki görme merkezinde kapladigi alanin % 50 civarinda oldugu biliniyor. Bu oranlar sari noktanin görme açisindan tasidigi önemi gözler önüne seriyor.

Yasa bagli makula dejeresansinin, gözün Sari Nokta bölümünde bulunabilecek onlarca hastaliktan sadece biri oldugunu belirten Prof. Dr. Murat Karaçorlu; seker hastaliginin, bazi genetik hastaliklarin, travmalarin, retina delinmelerinin ve göze gelen darbelerin de Sari Nokta’da hastalik olusturabilecegini, bu nedenle yasa bagli makula dejeresansinin Sari Nokta olarak adlandirilmasinin çok dogru olmadigini dile getiriyor.

Sari Nokta'nin bir hastaligi olan Yasa Bagli Makula Dejeneresansi’nda (YBMD) beslenme degistirilebilir bir risk faktörü olarak kabul ediliyor. YBMD’nin ilerlemesinin önlenmesi için besin destegine ihtiyaç bulunmaktadir. Bunlar Omega 3, Lutein ve antioksidanlardir. Omega 3, somon, morina ve ton baligi gibi derin deniz baliklarinda; Lutein, ispanak, brokoli gibi yesil sebzelerde ve sari renkli meyvelerde; antioksidanlar ise bazi sebze, meyve, tahil ve baklagiller ve benzeri besinlerde bulunuyor. Ancak bu ögeler besinlerde düsük konsantrasyonda bulunuyor. Dolayisiyla YBMD hastaligini önlemek için gerekli miktari besinler yoluyla almak çok güç olabiliyor. Bu ögeler, vitamin destegi olarak kolayca disaridan alinabilir. C ve E vitaminlerinin birlikte alinmasi, özellikle retinanin görme merkezi gibi davranan makula bölgesinde yastan kaynaklanan bozulmalarin ilerlemesini yavaslatabiliyor.

YASA BAGLI MAKULA DEJENERESANSI NEDIR ?

Gözün makula ismi verilen ve keskin görmeden sorumlu bölümünün hasarlanmasi sonucu ortaya çikan göz hastaligidir. Genellikle 50 yas üzerinde görülen yasa bagli makula dejeneresansi (YBMD), en önemli görme kaybi nedenlerinden biridir. Bazi hastalarda sikayetler basladiktan hemen sonra hizli bir görme kaybi meydana gelebilir. Görme kaybi yasayan hastalarin görememe orani % 100’e yaklasir. Bu hastalikta erken teshis çok önemlidir. Erken teshis ve tedavi ile görmenizin korunmasi veya daha fazla bozulmasinin engellenmesi mümkün olabilir. Bir ülkede ortalama yasam süresi arttikça bu hastaligin görülme sikligi da artmaktadir. Hastaligin en çok görüldügü 65 ve üzeri yaslarda risk orani %30 civarindadir. Bir gözünde YBMD bulunanlarin yaklasik %40’inda 5 yil içinde diger gözde de YBMD gelisir.

“MAKULA DEJENERESANSI” TIPLERI:

Yasa Bagli Makula Dejenerasyonu (YBMD), kuru tip ve yas tip olmak üzere ikiye ayrilir. Kuru tip, daha sik görülmekte (%85-90) ve daha yavas ilerlemektedir. Yas tip ise daha az görülmekte (%10-15) ve kalici görme kayiplarina neden olabilmektedir. Yas tip YBMD, bu hastaligin neden oldugu görme kaybinin %90’indan sorumludur. Kuru tip YBMD bazen yas tipe dogru degisim gösterebilir.

“MAKULA DEJENERESANSI” BELIRTILERI NELERDIR?

YBMD’nda görme keskinliginin azalmasi, bulanik görme, görme alaninin ortasinda siyah noktalar, renk görmenin azalmasi, renkleri soluk ve donuk görme, çizgileri dalgali, kirik, egri veya silik görme, hastaligin bilinen belirtileri arasinda yer almaktadir. YBMD’na bagli görme azalmasiyla beraber okuma-yazma, televizyon izleme, araç kullanma, spor yapma ve yemek yapma gibi bazi aktivitelerin yapilmasi zorlasabilir.

“MAKULA DEJENERESANSI”NDA MIKRONUTRISYONUN ÖNEMI:

YBMD’nda degistirilebilir bir risk faktörü olarak tanimlanan beslenme, hastaligin gelisimini önlemek açisindan son derece önemlidir. Mikronutrisyon, mikro beslenme ile es anlamli olup, özellikle vücut için gerekli besin desteklerinin istenen oranda alinmasi seklinde tanimlanabilir. Mikro beslenmenin en net örneklerinin de vitaminler oldugu söylenebilir. Mikro hale getirilmis vitamin/besin destekleri vücudumuzun ihtiyaci olan vitaminlerin yeterli miktarda alinmasinda büyük rol oynar. “Makula Dejeneresansi”nda mikro beslenme hastaliga yakalanma riskinde veya ilerlemesinde rol oynayabilir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası