Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


FAST FOOD YIYECEKLERDEKI “YANMIS YAG” REFLÜ YAPIYOR

Mide içeriginin yemek borusuna geri dönmesiyle ortaya çikan, yasam kalitesini bozabilen bir saglik sorunu olan reflü, mide fitigi, alt yemek borusu adalesinin gevsekligi, mide çikisinda darliklar gibi yapisal nedenlerle ortaya çikabiliyor. Bazi yiyecekleri fazla miktarda ve hizli tüketmek de reflüye yol açabiliyor.

International Hospital Genel Cerrahi Uzmani Doç. Dr. Sadik Yildirim, insanlarin yüzde 60'inin 15 günde 3-5 defa reflü yasadigini belirtiyor. Reflünün fizyolojik olarak insanlarda bulundugunu ve özellikle yemekten sonra bir miktar reflü olabilecegini, bu reflünün çok kisa sürdügünü belirten Yildirim, “Ancak fizyolojik reflülerin sayisinin ve süresinin fazla olmasi yemek borusunda hasara yol açabilir. Biz bu durumu “Gastroözafagiyel Reflü” hastaligi olarak tanimliyoruz” dedi.

Reflü Yapan Yiyecek, Içecek Ve Maddeler

En çok fast food tarzi çabuk hazirlanan yiyecekler
Derin yagda kizartilan yiyecekler
Içeriginde yanmis yag bulunan yiyecekler
Kafein
Sigaradaki nikotin
Çikolata
Kahve
Baharat
Alkol
Asitli içecekler

Doç. Dr. Sadik Yildirim, reflü nedenleri, hastaligin teshis ve tedavisi hakkinda su bilgileri verdi:

Yemek borusunun alt kismindaki kalinlasmis adale tabakasinin midedeki içerigin yukari çikmasini engelleyen mekanizmasi çesitli nedenlerle bozuluyor. Böylelikle mideden yemek borusuna geri kaçis oluyor.

Orta yaslarda en sik gördügümüz reflü hastaliginin nedeni yemek borusunun alt kismindaki gevsekliktir. Kesin nedeni bilinmemekle birlikte reflünün gidalara bagli olabildigini, özellikle hormon ilaçlari ve bazi kalp ilaçlarina bagli gelistigini biliyoruz.

Reflü, kayma fitigi denilen mide fitigina bagli olarak da görülebiliyor. Bu durum mide ve yemek borusunun birlesme yerinin gögüs bosluguna dogru hareket etmesidir. Mide içerigi böylece daha kolay yemek borusuna geçer. Reflü, ileri yaslarda daha sik görülür.

Çocuklarda çok görülen reflüde ise, yemek borusundaki basincin midedeki basinca göre daha düsük olmasiyla, mide içerigi yemek borusuna geçer.

Midenin ya da on iki parmak barsaginin daraltici hastaliklar gibi mide çikisini daraltan hastaliklarda da reflü olusabiliyor.

Hangi Belirtiler Ile Görülüyor?

Reflü çocuk, eriskin ve ileri yaslarda görülebiliyor. Bebeklik çagindan itibaren olusan reflünün küçük bir kismi kendiliginden kayboluyor. Reflü, en sik su belirtilerle ortaya çikiyor:

Gögsün ön kisminda veya karnin üst kisminda yanma veya agri.
Agiza aci su gelmesi.
Kronik öksürük.
Ses kisikligi.
Nefes darligi.
Daha ileri dönemlerde yemek borusunun alt kisminda olusan ülserler.
Yutma zorluklari, darliklar.

Su dört hastalikla karisiyor, dikkat!

Astim bronsiyel diye tedavi edilen birçok hastanin aslinda yakinmalarinin nedeni reflüye baglidir.

Uyku apnesi denilen hastalikta bazi tip larenjitlerde asil neden reflü olabilir.

Kulak iltihaplarinin azimsanmayacak miktarinda reflü oldugu ortaya konulmustur.

Kalp sikayeti oldugunu düsünüp kardiyologlara giden kalp hastaligi olmadigi saptanan hastalarda, kalbe bagli olmayan gögüs agrisinda, reflü hastaligi düsünülmelidir. Çünkü bunlarin önemli bir bölümünde neden olan reflüdür. Bir kismi da yemek borusunun fonksiyonel bozukluguna baglidir.

Reflü, gastrit ve ülserler ile karisabilir, ayirici taniyi yapmak gerekir.

24 Saat Boyunca Yemek Borusu Asidini Ölçüyoruz

Reflüye bagli olarak yemek borusunda bazi degisiklikler meydana geliyor. Doç. Dr. Sadik Yildirim, yemek borusunun alt kisminda iltihabi degisiklikleri derecelendirdiklerini, bunlarin görülmesinin reflünün varligini göstermek için en güvenilir kanit oldugunu belirtiyor.

Bunun disinda “Ph metre” ölçümü yapiliyor. Yemek borusuna, mide ile yemek borusunun birlesme yerinin bes santimetre üstüne kateter yerlestiriliyor, bu kateter 24 saat boyunca yemek borusundaki asit miktarini ve bu asitle yemek borusunun temas süresini ortaya koyuyor. Bunlarin sonucunda bir deger veriyor. Bu degerin belli bir sinirin üzerinde olmasi, asit reflüsünü güvenilir sekilde kanitliyor. Reflü deyince sadece asit reflüsü olmuyor, safra reflüsü de olabiliyor. Onikiparmak barsagiyla mide arasinda geri akim olan hastalarda safra kesesi ameliyati geçirenlerde, mide çikis yetmezligi olanlarda, safra mideye geri akim yaparak daha sonra yemek borusuna geçebiliyor, asit ile beraber safra da yemek borusuna geçince, buradaki tahribat artiyor.

Baska hangi incelemeler yapiliyor?

Yemek borusunun fonksiyonel durumu inceleniyor.
Endoskopi yapiliyor.
Ph metre ile asit ölçülüyor.
Manometrik incelemeler yapiliyor. Manometrik ölçümle, yemek borusunun alt kismindaki “kapak” denilen adalenin basinci ölçülür. Yemek borusunun kasilma siddeti ve düzenini grafik olarak EKG gibi verir. Özellikle fonksiyonel yemek borusu hastaliklarinin tanisinda önemlidir. Reflü hastaliginda genellikle alt adale basinci düsüktür.

Ilaçlar Asit Salgisini Azaltmaya Yariyor

Tüm yanma sikayeti olanlara endoskopi gerekmiyor. Sürekli ilaç kullanmasi gerekenlerde mutlaka endoskopi yapilarak reflünün olusturdugu tahribatin ortaya konulmasi gerekiyor. Ilaç tedavisi ilk sirada uygulaniyor. Bunlar asit salgisini azaltmaya yariyor. Doç. Dr. Sadik Yildirim, reflünün tedavisi hakkinda sunlari söyledi:

“Proton pompa inhibitörleri dedigimiz ilaçlar, midedeki asiti yüzde 90 azaltiyor. Yüksek doz ilaç kullanmasi gereken ileri reflü hastalarinda, uzun süre ilaç kullanmasi gereken hastalarda cerrahi tedavi düsünülür.”

Laparoskopi Ile Yemek Borusundaki Adale Sikilastiriliyor

Son zamanda dünyada laparoskopik cerrahinin yayginlasmasiyla bu ameliyatlar çok yüksek basariyla yapiliyor. Ameliyatta yemek borusunun mideyle birlesme yerindeki zayif adale bölümü, midenin bir kisminin yemek borusu etrafina güçlendirici bir ameliyatla tesbit edilmesiyle güçlendirilmis olur. Sadece midenin üst bölümü yemek borusu etrafindan çevrilerek yemek borusunun üzerine dikiliyor. Mide içinde basinci arttirdigimiz zaman gidalarla yemek borusunun alt kiminda daha yüksek basinç olusuyor. Buna anti reflü ameliyati diyoruz. Basarili bir ameliyattir, hastalarin yüzde 95'inde belirtiler ameliyat sonrasinda düzeliyor.

Cerraha Pilot Gibi Laparoskopi Egitimi Veriliyor

Cerrahi tedavinin bu egitimi görmüs deneyimli cerrahlar tarafindan yapilmasi çok önemlidir. Bunun için kurslar var, sertifakalar aliniyor, sanal ortamda ayni pilotlarin uçak kullanmasini ögrenmesi gibi çok yüksek teknoloji ürünü sanal cihazlarla egitim yapiliyor. Ilaç ve ameliyatin disinda, yatagin bas kismini yükseltmek, kilo vermek, reflüyü tetikleyen gida maddelerinden uzak durulmasi gibi tedbirler alinmalidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası