Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Vücudunuzda havalarin isinmasiyla birlikte yeni misafirleriniz olmasin

Havalarin isinmasiyla birlikte ve daha çok yaz aylarinda olusan mantar enfeksiyonlari, genç, yasli, kadin, erkek herkesi tehdit ediyor. Deride yerlesen mantar hastaliklarinin en sik görülen sekli ayak mantalari. Amerikan Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Dr. Buket Pençe mantar hastaliginin, el ve ayakta kasinti, kizariklik, sulanti, sertlesme, kalinlasma ve bazen kepeklenme seklinde kendini gösterdigini ve hastaligin yerlestigi bölgeye uygun ilaçlar yeterli süre kullanildiklarinda, mantarlarin kolayca öldürülebildigini belirtiyor.

Bulasma

Mantarlar hayvanlardan, topraktan veya hasta insanlardan siki ve uzun süreli temasla bulasmaktadirlar. Ortak kullanilan giysiler, havlular, terlikler, çoraplar, ayakkabilar, hamam, banyo, plaj, otel odalari en çok görülen bulasma yollaridir. Hayvanlarin derisinde, mantar hastaligi tüy dökülmelerine neden olur ve bu hayvanlar tedavi edilmezlerse insanlara bulasir. Saçli deride mantar hastaliklari yalniz çocukluk yaslarinda görülür. Ergenlikten sonra saçli derinin yag bezlerinde degisiklikler olusur ve mantarlarin saçlara, saçli deriye yerlesmesine engel olurlar.

Klinik görünüm

Saçli deride yerlesen mantar hastaligi, bazen sadece saçlarda kirilma, grilesme, incelme ve deride kepeklenme ile ortaya çikar ve tedavi sonucunda hiçbir iz birakmadan kaybolurlar. Bazen ise sulantili, kabuklu yaralar görülür. Bu durum tedavi edilse de saçlar tekrar çikmayabilir. Mantar vücutta yerlesirse, iç içe geçmis halkalar halinde pembe-kirmizi renkli, kepekli, bazen ufak su dolu kabarciklarla çevrili, kasintili lekeler, yaralar gözlenir. Zamanla çevreye dogru genislerler ve sayilari artabilir. Gövdede yerlesen bir baska mantar hastaligi da halk arasinda samyeli denen pembe, sari, kahve renklerde görülen, hafif kepekli lekelerdir. Yaz tatili öncesinde bu lekeleri farketmeyen kisilerde, günes sonrasi bu bölgeler günesten etkilenmedikleri için açik renk görülürler. Hastalar da bu lekelerin günesle olustugunu zannederler. Aslinda pitriasis versikolor denen bu hastaligin mantari tüm insanlarda bulunmaktadir. Ancak genetik yatkinligi olanlarda, direnci kirik olanlarda hastalik yapmaktadir.

Mantar hastaliklari; kivrim yerlerini, kapali, nemli bölgeleri sevdikleri için ayak parmak aralari, genital bölge, kadinlarda meme altlarinda çok sik yerlesirler. El içlerinde de seyrek olarak görülebilirler. Bu bölgelerde keskin sinirli kizarti, kepek, kasinti ve bazen su dolu ufak kabarciklar seklinde görünürler. Kivrim yerlerinde ayrica normalde bulunan mantarin nem artisi ile hastalik yapmasi da mümkün olmaktadir. Bu durum siklikla askerlerde ve atletlerde ayak ve kasik mantari seklinde ortaya çikmaktadir. Ayaktaki mantarin zamanla tirnaklara bulasmasi söz konusu olabildigi gibi tirnak bakimi için ortak kullanilan makas, törpü gibi malzemeler de tirnak mantarina neden almaktadirlar. Hasta tirnaklarin sekilleri ve renkleri bozulmakta, kirli-sari bir renk almakta, kalinliklari artmakta ve tirnak altindaki kalin kisim tebesir tozu gibi, dokununca ufalanarak dökülmektedir.

Ayak mantari tedavi edilmezse, bazen buradan mikroplar (bakteriler) ayak, bacak, lenf damarlarina girmekte ve enfeksiyona neden olmaktadirlar. Hasta bölgelerde kizarma, sisme, agri, isi artisi olmakta hatta enfeksiyon tüm vücudu etkileyebilmektedirler.

Bu durumdaki hastalarin kesin yatak istirahati ve ciddi antibiyotik tedavisi uygulamalari gerekmektedir. Mantarlar, ayrica uzun süre antibiyotik tedavisi kullanan hastalarin agiz, bogaz, vajina ve bagirsak mukozalarinda da hastalik yapabilmektedirler. Bunun nedeni ise mukozalardaki mantar-bakteri dengesinin bozulmasi ve(bakterilerin antibiyotiklerle öldürülmesi ile) mantarlarin hastalik yapabilecek sayiya, güce ulasmalaridir.

Tedavi

Günümüzde son derece etkili mantar öldürücü topikal uygulanan kremler, solüsyonlar, pudralar, tirnak cilalari, sampuanlar ve sistemik uygulanan antifungal ilaçlar mevcuttur. Hastaligin yerlestigi bölgeye uygun ilaçlar yeterli süre kullanildiklarinda, mantarlar kolayca öldürülmektedirler. Agiz içi veya vajinadaki mantarin 10 günde öldürülebilmesine karsin; deri, saç mantari 1 ayda, tirnak mantari ise en az 6 ayda tedavi edilebilmektedir.

Amerikan Hastanesi
Dermatoloji Bölümü
Dr. Buket Pençe
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası