Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


TEKNOLOJIK ÇAGIN BEBEK VE ÇOCUKLARINI BEKLEYEN TEHLIKE

Günümüzde teknolojinin ilerlemesiyle televizyon, bilgisayar, video oyunlari ve cep telefonlari günlük hayatimizda önemli bir yer tutmaktadir. Bu da çocuklari çesitli sekillerde etkilemektedir. Amerikan Hastanesi Pediatri Bölümü’nden Dr. Arzu Özgeneci, çocuklari teknoloji çaginda bekleyen tehlikelerden nasil korumak gerektigine dair ipuçlari veriyor.

0-2 yas: Amerikan Çocuk Akademisi asla ekranla karsilasmamalarini öneriyor. Yapilan arastirmalar 1 yas altinda günde 2 saatten fazla televizyon seyreden çocuklarin dil gelisiminin diger çocuklara oranla 6 kez daha geride oldugunu saptamistir.

2-5 yas: Bu yaslar arasindaki çocuklarin televizyon izlemek yerine zamanlarini oyunlara ve sosyallesmeye ayirmalari yerinde olur. Bu yas arasindaki çocuklarin sadece 1 saat televizyon izlemeleri önerilir. Ancak anne babalarin siddet sahnesi içermeyen programlar özellikle çizgi filmlerle sinirlandirmalari önerilir. Çocuklar bir programi defalarca seyretmeyi sevdikleri için programlari kasete alabilirsiniz.

6-11 yas: Okuma ve ödevlere harcanan zamani kisitlamamasi açisindan bu yas çocugunun televizyon seyretmesi kontrol edilmelidir. Arastirmalar, çoocugun günde 1-2 saat televizyon seyretmesinin okul basarisini, özellikle okuma konusundaki cerimini dikkate deger bir biçimde olumsuz etkiledigini göstermektedir. Bu yas çocuklari için kaliteli programlar azdir; o nedenle, ya çizgi filmleri yada yetiskinlere yönelik programlari izlerler. Aileler, bu yas grubuna yönelik kaliteli programlari (doga ile ilgili programlar, durum komedileri gibi) aramak zorundadirlar. Bu yas çocuklari, okul öncesi yastaki çocuklar gibi çizgi filmleri sever ve oradaki kahramanlarla özdeslesir.Bu tip programlarin “saldirganlik” yönü asgariye indirilmeli ve “hayali yönü” oldugu vurgulanmalidir.

Teknoloji çagin çocuklarini ilerleyen yillarda ne gibi tehlikeler bekliyor?

Televizyonun çocuklarin hayatinda önemli bir etkisi vardir. Televizyonun etkisi; televizyonun karsisinda geçirilen süre, yas, kisilik, televizyonun yalniz mi anne babayla mi birlikte seyredildigi, seyredilen materyalle ilgili olmasina baglidir. Televizyonun olabilecek olumsuz etkilerini en aza indirebilmek için siddet içeren filmleri anne babalarin engellemesi gerekir. Çünkü bir çok arastirma, siddet mesajlari ile dolu filmlerin çocuklarda korku davranisinda artmaya saldirgan ve siddete karsi duyarsizlasma gibi olumsuz etkileri var oldugunu söylüyor. Asiri teknoloji bagimlisi olmak obeziteyi de körüklüyor.

7-12 yas arasi asiri televizyon seyretmek ev ödevine ayirdigi zamani azaltmakta ve yaratici oyun kabiliyetini azaltmaktadir. Dolayisiyla anne babalarin okul çagi çocuklarda programlarini seçerek belgesel ve ögretici programlari spor müzik içerikli programlari 1-2 saatle sinirlayarak yardimci olmalidirlar. Televizyon seyretmek pasif bir istir. Yaraticiligi azaltir. Arkada televizyonun açik olmasi bile oyun süresini azalttigi görülmüs, bunu çocuk doktorlari pasif içicilik ile esdeger oldugunu göstermislerdir.

Günümüzde çocuklar cinsel, cinsel öge bulunan bir çok mesajla karsi karsiya kalmaktadirlar, (televizyon, dergiler, reklamlar, müzik, sinema ve internet). Televizyon cinsellikle ilgili tutumun sorumluluklarini ve tehlikeleri hakkinda çocuk ve gençleri egiten önemli bir araç olabilir. ABD’de, “Kaiser Family Foundation” adli bir kurulusun yaptigi arastirmaya göre; prime timeda yayinlanan 4 programdan 3’ü cinsel içerikli mesajlar vermektedir.

Durum komedilerinin %84’ü cinsel içeriklidir. Ancak, 10 programdan birisinde, cinsellige bagli tehlike ve sorumluluklardan söz edilmektedir.

Amerikan Hastanesi
Pediatri Bölümü
Dr. Arzu Özgeneci
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası