Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Karin Germe Ameliyati (Abdominoplasti) Nedir?

Karin duvarinin sekillendirilmesi için kullanilan baslica plastik cerrahi yöntemleri nelerdir?

Karin duvarinin sekillendirilmesi, mevcut olan yaglanmanin, sarkmanin ve cildin esnekliginin durumuna bagli olarak baslica liposuction (yag emme) ve abdominoplasti (karin germe) yöntemleri ile gerçeklestirilebilmektedir. Günümüzde bu her iki yöntem de çok sik yararlanilan tedavilerdendir. Liposuction en sik uygulanan estetik cerrahi ameliyati, abdominoplasti ise siklik siralamasinda altinci siklikla uygulanan estetik cerrahi ameliyatidir.

Abdominoplasti nedir?

Abdominoplasti ya da karin germe ameliyati, karin duvarindaki fazla yag ve derinin çikarilarak ve karin duvarindaki gevsemis kaslarin sikilastirilarak karin duvarinin yeniden gençlestirilip sekillendirilmesidir. Bu ameliyatla karnin gevsek, yag dokusu artmis ve sis görünümü giderilmekte, yeniden düz ve ince görünümünü kazanmasi saglanmakta ve ayrica bel inceltilmektedir. Benzer sekilde karin duvari kaslarinin orta hatta birbirinden ayrilmasiyla ortaya çikan diyastaz adi verilen durum da bu ameliyatla onarilabilmektedir.

Abdominoplasti amaliyatinda mevcut olan yaglanmanin, sarkmanin ve cildin esnekliginin durumuna bagli olarak klasik abdominoplasti, miniabdominoplasti ve marriage abdominoplasti gibi baslica 3 degisik degisik yöntem uygulanabilmektedir.

Marriage Abdominoplasti nedir ve klasik abdominoplasti ve miniabdominoplasti tekniklerinden farkliliklari nelerdir?

1) Klasik abdominoplasti genellikle karin duvarinda çok fazla miktarda yag birikmesi olan ve karin derisinin esnekliginin ileri derecede kaybolup sarktigi durumlarda uygulanir.

2) Mini-abdominoplasti;genellikle karin duvarindaki yag birikmesinin orta dereceli oldugu ve karnin alt yarisinda görüldügü ve karin derisindeki esneklik azalmasinin karnin alt yarisinda izlendigi durumlarda tercih edilir.

3) Marriage abdominoplasti mini-abdominoplastide oldugu gibi genellikle karin duvarindaki yag birikmesinin ve karin derisindeki esnekli azalmasinin karnin alt yarisinda görüldügü ve bel bölgelerinde yaglanma izlenen hastalarda tercih edilir.

Abdominoplasti için en uygun adaylar kimlerdir?

Abdominoplasti ameliyati için en uygun adaylar, karin duvarindaki fazla dokularin diyet ve egzersizle ortadan kaldirilamadigi saglikli kisilerdir. Bu girisim çogunlukla kadin hastalarda uygulanmakla birlikte, hem kadin hem de erkek hastalarin siklikla basvurdugu bir girisimdir. Kadinlarda daha sik uygulanmasinin baslica nedenlerinden birisi, karin duvarindaki kaslarin ve derinin hamilelikler sirasinda gerilip esnekligini yitirmesidir. Fazla yag birikmesi ise hem kadinlarda hem de erkeklerde görülen diger sik bir nedendir.

Abdominoplasti ile Liposuction arasindaki farklar nelerdir?

Abdominoplasti gibi liposuction da karin duvarinin yeniden sekillendirilmesinde sik kullanilan bir yöntemdir. Liposuction ya da diger adiyla yag emme girisiminde karin duvarindaki fazla yag dokusu aspirasyon yoluyla emilip çikarilmakta, buna karsin deri alinmamakta ve karin duvari kaslari sikilastirilmamaktadir. Bu nedenle liposuction girisimi, karin derisinin esnekligini yitirip sarkmadigi ve karin duvari kaslarinin gevseyip karnin gergin görünümünü yitirmedigi kisilerde uygulanir. Abdominoplasti ameliyatindan ise karin derisinin esnekligini yitirip sarktigi ve karin duvari kaslarinin gevseyip karnin sis görünüm aldigi kisilerde yararlanilir.

Abdominoplasti sonrasi iyilesme dönemi nasildir?

Abdominoplasti ameliyatlarindan sonra hasta ya ayni gün eve çikabilir ya da 1 gün hastanede kalabilir. Ameliyatin ertesi günü yürümeye baslanir. Üç-dört gün sonra evden disari çikilabilir. Ise dönüs genellikle 2 hafta içinde mümkündür. Ameliyat izi 3-6 hafta içinde belirginligini yitirir ve 6-9 ay içinde çok az görünür bir duruma gelir.

Abdominoplastinin uzun dönemdeki etkileri nelerdir?

Abdominoplasti sonrasinda kisilerin %90’dan fazla çogunlugu ameliyatlarindan memnun ve tatmin olmaktadirlar. Abdominoplasti sonrasinda görülen en önemli degisiklikler kisilerin duygusal durumlarinda, sosyal islevlerinde ve kendilerne güvenlerinde görülen olumlu degisikliklerdir.

Kaynak: www.florence.com.tr
Group Florence Nightingale
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası